کد خبر:116971
پ
ظرفیت‌های معدنی
در نشست با معاون وزیر صمت صورت گرفت؛

توسعه و تقویت ظرفیت‌های معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تهران در خصوص توسعه و تقویت ظرفیت‌های معدنی دیدار و گفت‌وگو کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تهران در خصوص توسعه و تقویت ظرفیت‌های معدنی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، استاندار کهگیلویه و بویراحمد از سلسله برنامه‌ها و دیدارهای هفتگی با خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تهران در خصوص توسعه و تقویت ظرفیت‌های معدنی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

*** شناسایی ظرفیت‌های معدنی

 

 احمدی در این دیدار بر شناسایی ظرفیت‌های معدنی ، راه های جذب سرمایه گذاری در این بخش مهم اقتصادی و البته مغفول مانده و ضرورت نقش راهبردی آن در تقویت و توسعه پایدار این استان تاکید کرد.
 

استاندار ایجاد صنایع فرآوری، توسعه فعالیت‌های اکتشافی و ذخائر جدید معادن و ضرورت پهنه بندی مناسب در محدوده‌های مستعد معدنی از دیگر محورهای مهم مطرح شده دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد با معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بود.
 

*** روند اجرای طرح فسفات چرام

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد و معاون وزیر صنعت همچنین در خصوص روند و حرکت پرشتاب و امیدبخش اجرای طرح فسفات چرام به عنوان یکی از طرح‌های مهم توسعه‌ای و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد نیز تاکید داشتند.

عملیات اکتشافی معدن فسفات چرام از سال ۱۳۴۹ آغاز و تا سال ۱۳۷۲ به طول کشید و پس از آن مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی شروع شد.

عملیات اجرایی این طرح مهم معدنی پس از سال‌ها رکود و توقف سرانجام با حمایت ویژه دولت و مسئولان و مقامات اجرایی کهگیلویه و بویراحمد عملیات اجرایی آن از حدود مهرماه سال ۹۶ وارد فاز عملیاتی شده است.

 

*** ایجاد اشتغال توسط معدن فسفات چرام

 

بر اساس برآوردها، با بهره‌برداری اولیه از این معدن برای ۶۰۰ نفر در دراز مدت و یک هزار و ۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

برآورد ذخیره معدن فسفات چرام ۸۰ میلیون تن با عیار ۸٫۵ تا ۹ درصد است.

تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری ظرفیت‌های معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است.

این تعداد معدن با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.

 

*** معادن فعال و در حال بهره برداری

 

همچنین از این تعداد هم اینک ۴۷ معدن فعال و در حال بهره برداری هستند.

میزان استخراج سالانه آن ها نیز حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین از عمده ترین معادن در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید