کد خبر:117004
پ
تجارت آزاد کره جنوبی و مالزی

تلاش برای توافق‌نامه تجارت آزاد کره جنوبی و مالزی

کره جنوبی و مالزی از همکاری‌های این دو کشور در زمینه  امنیتی، صلح شبه جزیره کره و تجاری برای توافق نامه تجارت آزاد دو کشور خبر دادند.

کره جنوبی و مالزی از همکاری‌های این دو کشور در زمینه  امنیتی، صلح شبه جزیره کره و تجاری برای ایجاد توافق‌نامه تجارت آزاد دو کشور خبر دادند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس جمهور کره جنوبی در روز دوم سفر خود به مالزی، با نخست وزیر این کشور دیدار کرد در این دیدار طرفین در مورد راه های گسترش همکاری‌ها و مبادلات دو کشور از جمله امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با یکدیگر مذاکره کردند.

 

*** چارچوب قانونی برای توافق‌نامه تجارت آزاد

 

دو رهبر توافق کردند برای ایجاد یک چارچوب قانونی به منظور امضای توافق‌نامه تجارت آزاد دو کشور تا زمان برگزاری نشست سران کشورهای عضو ‘آ.سه. آن’ در پایان سال تلاش کنند.
انتظار می‌رود اجلاس سران کره جنوبی و ۱۰ عضو ‘آ.سه.آن’ به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس این نهاد در ماه نوامبر برگزار شود.
کره جنوبی و مالزی یک مطالعه امکان سنجی مشترک برای امضای توافق‌نامه آزمایشی دو جانبه در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲ انجام دادند، اما بحث‌های آن تا به حال متوقف بوده است.

 

*** تجارت دوجانبه بین کره جنوبی و مالزی

 

مالزی و ۹ کشور دیگر عضو اتحادیه ‘آ.سه.آن’، دومین شریک تجاری کره جنوبی هستند.

بر اساس گزارش نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی، تجارت دوجانبه بین کره جنوبی و مالزی در سال گذشته با افزایش ۱۴٫۹ درصدی به ۱۹٫۲ میلیارد دلار رسیده است در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۶٫۷ میلیارد دلار بود.

 

*** همکاری‌های امنیتی

 

رهبران دو کشور همچنین در این نشست توافق کردند که همکاری‌های امنیتی خود را گسترش دهند و در عین حال برای ایجاد صلح در شبه جزیره کره تلاش نمایند.

 

*** ایجاد فرصت‌های کسب و کار جدید

 

رهبران مالزی و کره جنوبی با اشاره به تلاش برای تجارت آزاد دو کشور همچنین خواستار تلاش برای ایجاد فرصت‌های کسب و کار جدید میان دو کشور مانند فرهنگ پاپ کره جنوبی یا ‘هالیو’ و صنعت حلال مالزی شدند.

رهبران دو کشور همچنین متعهد به تلاش در موفقیت اجلاس ویژه کره جنوبی و ‘آسه.آ.ن’ شدند.

 

*** سفر رئیس جمهور کره جنوبی

 

مالزی دومین ایستگاه سفر ۷ روزه رئیس جمهور کره جنوبی بود، او در نخستین مقصد وارد برونئی شده بود.
سومین مقصد رئیس جمهور کره جنوبی کامبوج است او قرار است در یک سفر یک روزه از این کشور با نخست وزیر و پادشاه این کشور دیدار کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کشورهای عضو اتحادیه ‘آ.سه.آن’ دومین شریک تجاری کره جنوبی در جهان هستند به طوری که این اتحادیه سال گذشته میلادی ۱۶۰ میلیارد دلار با کره جنوبی مبادلات تجاری داشته است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید