کد خبر:116847
پ
گوشت قرمز تنظیم بازاری
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت خبر داد

برچیده شدن صف‌های طولانی گوشت قرمز تنظیم بازاری

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت حذف سهمیه گوشت دولتی و تنظیم بازاری قصابی‌ها را برچیده شدن صف‌های طولانی گوشت قرمز اعلام کرد.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت حذف سهمیه گوشت دولتی و تنظیم بازاری قصابی‌ها را برچیده شدن صف‌های طولانی گوشت قرمز اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در حالی که دو روز پیش تعدادی از قصاب‌ها در اعتراض به حذف شدن سهمیه گوشت دولتی و تنظیم بازاری خود روبه‌روی وزارت صنعت معدن و تجارت تجمع کرده بودند،

معاون این وزارت‌خانه هدف از این کار را حذف شدن و برچیده شدن صف‌های طولانی برای دریافت گوشت قرمز اعلام کرد که به گفته او در شان مردم ایران نبوده است.

 

*** علت تشکیل صف‌های طولانی

 

 در پی افزایش قیمت گوشت قرمز، دولت اقدام به افزایش واردات این محصول و توزیع آن به صورت تنظیم بازاری با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کرد که البته به دلیل تفاوت بالای قیمت با گوشت آزاد، صف‌های طولانی در مقابل قصابی‌ها تشکیل می‌شد و مردم باید ساعت‌ها منتظر می‌ماندند تا بتوانند سهمیه گوشت دولتی خود را دریافت کنند.

 

*** تغییر شیوه توزیع گوشت قرمز

 

اما در تازه‌ترین اقدام، دولت و ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفتند که شیوه توزیع گوشت قرمز به نرخ تنظیم بازاری را تغییر دهند و آن را از طریق توزیع و عرضه بین جوامع هدف به دست مردم برسانند تا دیگر نیازی به تشکیل صف‌های طولانی نباشد.

در پی این تصمیم، سهمیه گوشت دولتی قصابی‌هایی که تا چند روز پیش اقدام به دریافت سهمیه و توزیع آن بین مردم می‌کردند، قطع شد و همین موضوع موجب اعتراض و تجمع قصاب‌ها در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

 

***حذف صف‌های گوشت از مقابل قصابی‌ها

 

 معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره اظهارکرد:

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قرار بر این شد که گوشت قرمز تنظیم بازاری به جامعه هدف برسد و در بین اقشار تعریف شده توزیع شود و به همین دلیل سهمیه قصابی‌های دریافت کننده گوشت تنظیم بازاری را قطع کردیم.

آنها هم که تا چند روز پیش از سهمیه‌های دولتی استفاده می‌کردند، می‌توانند مانند دیگر هم‌صنفان خود، گوشت قرمز را از بازار آزاد تامین کرده و بفروشند.

عباس قبادی افزود: این طور نبوده که قصاب‌ها از سال ۱۳۸۹ گوشت قرمز دولتی و تنظیم بازاری دریافت می‌کردند.

آنها از چند ماه پیش سهمیه گوشت تنظیم بازاری می‌گیرند، اما به هر حال صف‌هایی که مردم ساعت ها در آن منتظر می‌ماندند، در شان مردم ایران نبود و باید این صفوف جمع می‌شد.

قبادی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار مصوب کرده که گوشت قرمز تنظیم بازاری باید به جامعه هدف برسد و بر همین اساس، قصابان هم در قالب اتحادیه‌های صنفی می‌توانند برای نیاز مصرفی خودشان از همین طریق گوشت تنظیم بازاری دریافت و توزیع کنند.

 

*** الزام قطع سهمیه گوشت تنظیم بازاری قصابی‌ها

 

وی در پاسخ به وجود الزام قطع سهمیه گوشت تنظیم بازاری قصابی‌ها گفت:

البته در زمانی هم که قصابی‌ها متولی توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری بودند هم تمامی اقشار جامعه نمی‌توانستند از این محصول پروتئینی استفاده کنند و برخی از مردم ساعت‌ها در صف می ماندند و سهمیه ده‌ها نفر بلکه بیشتر را نیز دریافت می‌کردند.

 

***توزیع گوشت تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد که برخلاف برخی اظهارات مطرح شده، به هیچ کدام از فروشگاه‌های زنجیره ای گوشت تنظیم بازاری داده نمی‌شود و فقط این گوشت به فروشگاه اتکا داده می‌شود.

سازمان‌ها و ادارات دولتی و ارگان‌های نظامی هم می‌توانند برای اعضا و پرسنل خود اقدام به تامین گوشت کنند.

 

*** گوشت تنظیم بازاری کارگران 

 

وی در پاسخ نحوه دریافت گوشت تنظیم بازاری کارگران و کسانی که از دولت مستمری و حقوقی دریافت نمی‌کنند اظهار کرد:

کارگران کارخانه ها می‌توانند به اتاق تعاون مراجعه کرده و از طریق تعاونی اسکات سهمیه خود را دریافت کنند.

آن‌ها البته می‌توانند به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مراجعه کنند و از طریق سازمان تامین اجتماعی از گوشت تنظیم بازاری استفاده کنند، چرا که این سهمیه به سازمان تامین اجتماعی هم داده شده است.

 

*** گوشت تنظیم بازاری نیروهای نظامی

 

نیروهای نظامی از طریق فروشگاه اتکا و دیگر سازمان ها و ادارات نیز می‌توانند از طریق تعاونی‌های خود گوشت قرمز دریافت کنند.

قبادی اضافه کرد که از این طریق همه افراد از مستمری‌بگیران گرفته تا بازنشستگان، خبرنگاران، کارمندان، کارگران و همه فعالان صنفی می‌توانند از گوشت تنظیم بازاری استفاده کنند و این طور نیست که هر هفته یا هر ماه گوشت تنظیم بازاری توزیع شود، چرا که باید همه اقشار یک بار سهمیه گوشت خود را دریافت کنند و پس از آن مرحله بعدی آغاز شود.

 

***قرار نیست گوشت تنظیم بازاری به دست همه برسد

 

عباس قبادی با بیان اینکه شاید عده‌ای سهمیه گوشت قرمز تنظیم بازاری را زودتر و عده‌ای دیرتر دریافت کنند، اعلام کرد:

این همان سیاست توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری در بین جوامع هدف است و همه تلاش ما این است که همه اقشار را در نظر بگیریم تا تبعیضی به وجود نیاید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت  در پایان اظهار کرد:

البته باید به این موضوع هم توجه داشت که واردات گوشت با هدف تنظیم ۱۰ تا ۱۵ درصد بازار انجام می‌شود و بنابراین نباید توقع داشت که این گوشت به دست همه برسد و هدف ما نیز رساندن این گوشت به دست مصرف‌کننده واقعی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید