کد خبر:116433
پ
حقوق کارگران
رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران:

برای حفظ قدرت خرید باید افزایش دستمزد کارگران داشته باشیم

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران با اشاره به افزایش در هزینه‌های زندگی و حفظ قدرت خرید کارگران از لزوم افزایش دستمزد کارگران خبر داد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران با اشاره به افزایش در هزینه‌های زندگی و حفظ قدرت خرید کارگران از لزوم افزایش دستمزد کارگران خبر داد.

 

*** افزایش دستمزد کارگران برای حفظ قدرت خرید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران با اشاره به افزایش یک میلیون و هشتاد و نه هزار تومان در هزینه‌های زندگی اظهار داشت:

برای حفظ قدرت خرید کارگران در سال جاری می بایست مبلغ یک میلیون و هشتاد و نه هزار تومان افزایش نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

 

*** چگونگی حفظ  قدرت خرید کارگران

 

محمدرضا تاجیک درخصوص چگونگی حفظ  قدرت خرید کارگران اظهار کرد:

باتوجه به بررسی هزینه‌های زندگی کارگران در سال ۹۶ و ۹۷ در کمیته مزد شورای‌عالی کار و با رعایت حفظ سه جانبه گرایی مبلغ ۱میلیون و ۸۹هزار و ۲۰۰تومان افزایش در هزینه‌های زندگی در سال ۹۷مورد تأیید قرارگرفت.

لازم به ذکر است، این مبلغ توسط گروه کارفرمایی ارائه شد و به تأیید کمیته مزد رسید و توقع گروه کارگری این است که شرکای اجتماعی می بایست مصوبات خود را در اولویت مذاکرات قرار دهند.

 

*** سبد معیشت کارگران نسبت به خط فقر

 

عضو کمیته دستمزد شورای‌عالی کار در خصوص اینکه آیابا توجه به اینکه رقم تعیین شده سبد معیشت کارگران پایین تر از خط فقر قرار دارد پاسخ داد گفت: 

با توجه به اینکه حداقل‌ها برای اقلام خوراکی در سبد معیشت قرار گرفته است و در بعضی از موارد دسترسی به مبلغ‌های سبد معیشت نمی باشد بیان کرد، قطعاً این رقم پایین تر از خط فقر قرار می‌گیرد.

 

*** رونق اقتصادی با افزایش قدرت خرید کارگران

 

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در بیان اینکه آیا افزایش واقعی دستمزد می‌تواند تهدیدی برای تولید باشد بیان کرد :

متأسفانه نمایندگان کارفرمایان و دولت سال‌ها است که با این سخنان عقب افتادگی مزدی را دامن زده‌اند و مطمئناً افزایش دستمزد کمک شایان ذکری به چرخه تولید خواهد کرد .

با افزایش قدرت خرید کارگران می توان رونق اقتصادی در بازار بوجود آورد.

 

*** مشکلات تولید ربطی به دستمزد کارگران ندارد

 

تاجیک در ادامه در خصوص  مشکلات تولید و دستمزد کارگران افزود:

مشکلات تولید و بسته شدن هر روزه واحدهای صنعتی ربطی به دستمزد کارگران نداشته است و تا به امروز با توجه به سهم کارگران در قیمت تمام شده، کالا هیچ کارگاهی به دلیل عدم توانایی پرداخت حقوق کارگران بسته نشده است.

 

*** جلسات مزد کارگران

 

تاجیک بیان کرد:دولت با بی اهمیت نشان دادن جلسات تعیین دستمزد نمیتواند جامعه هدف را در نظر نگیرد، در سال‌های اخیر تا به امروز جلسات مزد با برنامه ریزی منظم و چارچوب خود در چندین جلسه برگزار گردیده‌بود.

متأسفانه در سال جاری تنها یک جلسه برگزار گردید و آن جلسه هم بدون برنامه از سوی شرکای اجتماعی به پایان رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در پایان با توجه به ساختار شورای‌عالی کار در خصوص تصمیم گیری دستمزد اظهار کرد:

دولت به عنوان جایگاه حاکمیتی خود می‌بایست محیط را برای نمایندگان کارگران و کارفرمایان فراهم سازد و با توجه به فصل دهم قانون کار ، دو نفر مطلع از مسائل اجتماعی و اقتصادی، نظرات منطقی را با توجه به جایگاه در نظر گرفته شده و شرایط روز کشور ارائه نمایند، ولی متأسفانه به عنوان نماینده دولت در برابر نمایندگان کارگران جبهه گیری می‌نمایند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید