کد خبر:116218
پ
سیاست‌های ارزی
رئیس کنفدراسیون صادرات:

سیاست‌های ارزی دولت در سال ۹۸ بازنگری شود

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر سرلوحه قرار دادن بازنگری سیاست‌های ارزی اعم از واردات و صادرات توسط دولت در سال ۹۸ بر فراهم شدن امکان حل مشکلات از طریق تعامل با بخش خصوصی تاکید کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر سرلوحه قرار دادن بازنگری سیاست‌های ارزی اعم از واردات و صادرات توسط دولت در سال ۹۸ بر فراهم شدن امکان حل مشکلات از طریق تعامل با بخش خصوصی تاکید کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران روز یکشنبه ۱۹ اسفند ماه ۹۷ در نشست خبری اظهار داشت:

در ماه گذشته تسهیلاتی برای واردات در مقابل صادرات اتفاق افتاد و جلساتی در کمیته کارشناسی با حضور نمایندگانی از بانک مرکزی، کنفدراسیون صادرات، اتاق بازرگانی و … شکل گرفت تا موانعی که وجود دارد برطرف شود.

 

*** انسجام بیشتر در سیاست‌های ارزی

 

محمد لاهوتی افزود: به نظر می‌رسد سال ۹۸ را بهتر از سال ۹۷ تجربه می‌کنیم و انسجام بیشتری در سیاست‌های ارزی داشته باشیم.

لاهوتی با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی اتلاف منابع است، تاکید کرد:

در تخصیص و توزیع کالاهایی که با ارز دولتی وارد می‌شود، باید حقوق بگیران و اقشار ضعیف مورد توجه دولت باشند.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، پخش کردن منابع ملی در جامعه با ارز ارزان قیمت و کالاهای ارزان قیمت تنها نتیجه‌ای که دارد، افزایش قاچاق خواهد بود.

لاهوتی گفت: اگر قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای ارز رسمی اعلام نمی‌شد و دولت اجازه می‌داد نرخ ارز در بازار به صورت شناور تعیین شود، قیمت‌ها به مراتب پایین تر از قیمت‌های فعلی بود.

وی با اشاره به اینکه در مواردی دخالت‌ها به جای اینکه کار را مدیریت کند، تاثیر معکوس دارد، ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌تواند مطلوب باشد.

 

*** ابلاغ بخشنامه ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود:

از زمان ابلاغ بخشنامه ارز ۴۲۰۰ تومانی در ابتدای امسال، کمیته‌ای در اتاق بازرگانی شکل گرفت و نسبت به برخی سیاست‌های ارزی مانند الزام برگشت ارز در مدت سه ماه، سطح بندی صادرکنندگان براساس حجم صادرات و الزام به عرضه ارز در سامانه نیما نقدهایی مطرح شد حال امروز بعد از ۱۱ ماه به این نتیجه رسیده اند که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به صورت دیگری برای تامین کالاهای اساسی تخصیص پیدا کند.

لاهوتی تاکید کرد: بازار تا قیمت ۱۰ هزار تومان را برای دلار پدیرفت اما در قیمت‌های بالاتر بازار قفل شد.

وی با اینکه قیمت‌های فعلی در بازار قیمت واقعی نیست، گفت: اگر عرضه ارز بیشتر شود و شرکت‌هایی که ملزم به عرضه ارز در نیما هستند فعال تر عمل کنند، قیمت‌ها واقعی خواهد شد.

 

*** بسته تشویقی آخر سال بانک مرکزی

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد:

بر اساس بسته تشویقی آخر سال بانک مرکزی، شرکت‌ها می توانند ۴۰ درصد از ارز خود را در بازار آزاد به فروش برسانند.

وی به برگزاری نشستی با «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد و گفت:

محتوای این جلسه برای رهبر معظم انقلاب اسلامی ارسال شد و بعد از آن بود که رهبری تاکید کردند تا نظر اتاق بازرگانی ایران دیده، شنیده و خوانده شود.

به گفته لاهوتی، جزئیات آمار تجارت خارجی از بهمن ماه منتشر نشده اما در این مدت ۴۰ میلیارد دلار صادرات و ۳۸٫۵ میلیارد دلار واردات صورت گرفته و به نظر می‌رسد رقم صادرات تا پایان سال به ۴۳ میلیارد دلار برسد.

 

*** ۳۵ درصد ارز صادراتی در نیما عرضه شد

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به لزوم ارزیابی سیاست‌های ارزی دولت در سال ۹۸ با اعلام اینکه ۳۵ درصد از ارز صادراتی به سامانه نیما برگشته است، ادامه داد:

از ۶۵ درصد باقیمانده بخشی مربوط به بحث پایه‌های صادراتی است و بخشی نیز به این موضوع باز می‌گردد که عملاً ثبت سفارش در کشور قفل شده بود که باعث کاهش واردات به کشور شد.

لاهوتی افزود: اکنون علاوه بر آنکه عرضه ارز صادراتی به کشور بیشتر شده، همچنین شاهد افزایش ثبت سفارش واردات هستیم.

به گفته لاهوتی یکی از مهمترین دلایل برنگشتن ارز صادراتی به میزان مورد انتظار، محدودیت‌های وارداتی بوده است.

 

*** ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث رانت می‌شود

 

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث رانت می‌شود و بزرگترین رانت اقتصاد کشور را ایجاد کرد و عملا شاهد بودیم کالاهایی که با این ارز وارد می‌شوند، بسیار گران‌تر از ۴۲۰۰ تومان به سر سفره مردم می‌رسد.

وی ادامه داد: افزایش نرخ ارز تنها جایی که می‌توانست اثر گذاری مثبت داشته باشد صادرات بود اما آنطور که باید در این زمینه افزایش نداشتیم و از این فرصت استفاده نکردیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در پایان تاکید کرد:

صادرکننده نمی‌تواند ارز خود را به کشور برنگرداند اما در مورد روش‌های بازگشت ارز با دولت اختلاف نظر وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید