کد خبر:116173
پ
علی رهبر
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی:

سامانه جامع ارزی ۸۵ درصد پیشرفت داشته است

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به تکمیل تعاملات سامانه جامع ارزی با سامانه جامع تجارت در سال ۹۷ از پیشرفت ۸۵ درصدی سامانه جامع ارزی خبر داد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به تکمیل تعاملات سامانه جامع ارزی با سامانه جامع تجارت در سال ۹۷ از پیشرفت ۸۵ درصدی سامانه جامع ارزی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه سامانه جامع ارزی تا کنون ۸۵ درصد پیشرفت داشته است، گفت:

این سامانه امسال بیشترین پیشرفت را داشت و تعاملات آن با سامانه جامع تجارت تکمیل و به دلیل محدودیت‌های ارزی، سامانه نیما هم در آن ایجاد شد.

 

*** ایجاد سامانه «نیما» یا «نظام یکپارچه معاملات ارزی»

 

وی ادامه داد: ایجاد سامانه «نیما» یا «نظام یکپارچه معاملات ارزی» موجب شد بازرگان (واردکننده به عنوان متقاضی ارز و صادرکننده به عنوان عرضه کننده ارز) صراف و بانک عامل (شعبه ارزی) هر کدام در درگاه خود کار نمایند.

بر این اساس معاملات ارزی در حوزه تجارت خارجی کشور شفاف و قابل سیاستگذاری و راهبری شد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با تاکید بر اینکه سامانه نیما شفافیت خوبی در کشور ایجاد کرده است، گفت:

به عنوان مثال، اگر یک صرافی بیش از حد نرمال خرید ارز داشته باشد و متناسب با آن، فروش ارز نداشته باشد، بانک مرکزی از طریق این سامانه متوجه می‌شود و میتواند دسترسی‌اش را برای خرید بیشتر ببندد و بعد از عرضه ارزها دسترسی‌اش را برای خرید باز کند.

 

*** شناسایی و مدیریت عوامل عدم تعادل بازار ارز

 

در واقع این سامانه کمک می‌کند عوامل عدم تعادل بازار ارز شناسایی و مدیریت شوند.

این ترکیب قوی و تعامل بین سامانه ارزی و سامانه تجاری کشور امسال شکل گرفت و از مهر ماه توانست معاملات ارزی را مدیریت و تعادل نسبتا قابل قبولی در بازار ارز ایجاد کند.

رهبری در خصوص سامانه جامع گمرکی گفت: این سامانه هم تاکنون پیشرفت ۷۵ درصدی داشته است که بیشتر ایراداتش در زمینه تبادل اطلاعات با سامانه‌های دیگر ست که امیدوارم به زودی رفع شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی سامانه جامع بیمه را دارای کمترین پیشرفت دانست و عنوان کرد:

این سامانه تا کنون ۱۰ درصد پیشرفت داشته است و علیرغم پیگیری‌های مکرر، تبادل اطلاعات مناسبی بین سامانه جامع بیمه (بیمه مرکزی) و سامانه جامع تجارت شکل نگرفته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید