کد خبر:115984
پ
صنعت نمایشگاهی
سرپرست سایت تهران تشریح کرد

۲۰ سرفصل مهم صنعت نمایشگاهی برای سال ۹۸

سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، ۲۰ سرفصل مهم صنعت نمایشگاهی برای سال ۹۸ را تشریح کرد.

سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، ۲۰ سرفصل مهم صنعت نمایشگاهی برای سال ۹۸ را تشریح کرد.

 

*** تدوین برنامه‌های استراتژیک در حوزه تجارت خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در کارگروه سیاستگذاری تجارت خارجی که با حضور زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت و مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت و مدیران تابعه در این حوزه در تالار اصفهان برگزار شد به اهمیت تدوین برنامه‌های استراتژیک در حوزه تجارت خارجی و منطبق با سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت:

در سال ۹۸ حدود ۲۰ سرفصل برای توسعه تجارت خارجی و صادرات تدوین کرده‌ایم که اهم برنامه‌ها برگرفته از اسناد بالا دستی، قانون ششم توسعه و برنامه‌های راهبردی وزارت صمت است که افزایش کمی صنعت نمایشگاهی و نمایشگاه‌های تخصصی، بین‌المللی و داخلی از جمله آنهاست.

 

*** انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های مشترک با کشورهای خارجی

 

بهمن حسین زاده، انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های مشترک با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای همسایه را از جمله موارد مهمی عنوان کرد که هم سبب کاهش هزینه‌های مشارکت و هم کاهش فرآیند صدور مجوزها در این حوزه می‌شود و افزود:

تاکنون با سوریه و ازبکستان تفاهمنامه نمایشگاهی منعقد شده و با کشورهای آذربایجان، ترکیه و مالزی در حال انجام است.

 

*** برگزاری نمایشگاه‌های دانش‌بنیان و حوزه علم و فناوری

 

وی افزایش برگزاری نمایشگاه‌های دانش‌بنیان و حوزه علم و فناوری را در تقویم سال ۹۸ صنعت نمایشگاهی ضروری دانست و افزود:

هدف ما این است که پشتیبانی از حوزه تولید و صادرات مبتنی بر ارزش افزوده باشد و تاکنون در نمایشگاه بین‌المللی تهران کمتر نمایشگاه‌های نوآورانه داشته‌ایم که در سال آینده این مهم محقق می‌شود.

 

حسین زاده پیش‌بینی و تخصیص تسهیلات حمایتی برای توسعه مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر برنامه‌های در دستور کار عنوان کرد و افزود:

همچنین سعی کرده‌ایم در بخش‌های صنعت نمایشگاهی تنوع را هم در نظر بگیریم؛ بطوریکه ۷ درصد نمایشگاه‌ها در حوزه علم و فناوری، ۷ درصد در حوزه نساجی و ۷ درصد هم در حوزه صنایع و معادن است.

 

به گفته حسین زاده برنامه‌ریزی‌های لازم ‌انجام شده تا بتوان با برگزارکنندگان معتبر نمایشگاهی در عرصه بین‌الملل به ویژه در حوزه برندینگ و مشارکت در اجرای نمایشگاه‌ها کارهای مشترک انجام شود.

 

*** کوتاه کردن زمان و فرآیند‌ صدور مجوز برگزاری نمایشگاه

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد:

طی اقدامی مشترک و هماهنگ با سازمان توسعه تجارت به دنبال راهکارهایی برای کوتاه کردن زمان و فرآیند‌ صدور مجوز برگزاری نمایشگاه هستیم.

 

استقرار و فعال‌سازی گمرک برای ترخیص دائم کالا در نمایشگاه بین‌المللی تهران برنامه دیگری بود که سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران به آن اشاره کرد و گفت:

تسریع در ورود و ترخیص خطوط تولید، دستگاه‌ها و تجهیزات موردنیاز شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها می‌تواند به بهبود فضای کسب و کار کمک کند.

 

*** نقاط ضعف و قوت صنعت نمایشگاهی کشور

 

وی همچنین به اهمیت رصد و شناسایی نقاط ضعف و قوت صنعت نمایشگاهی کشور و مقایسه آن با استانداردهای روز دنیا هم اشاره کرد و گفت:

تا کنون می‌توان گفت بجز آماری که UFI (اتحادیه جهانی نمایشگاه‌ها) اعلام می‌کند نداشته‌ایم و بر همین اساس برنامه‌های پژهشی و کاربردی با استفاده از ظرفیت مراکز علمی – دانشگاهی در دستور کار قرار گرفته تا فعالیت‌های نمایشگاهی را ارتقاء دهیم.

 

*** حضور ایران در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حضور پررنگ در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی از دیگر نکاتی بود که حسین زاده آن را به عنوان یکی از نقاط قوت برای صنعت نمایشگاهی و ارتقاء ظرفیت‌های صادراتی عنوان کرد و گفت:

از اکنون به دقت چه در طراحی و چه در نحوه مشارکت و چیدمان پاویون ایران در اکسپوی دبی در حال برنامه‌ریزی هستیم.

چرا که اکسپو محل مناسبی برای تغییر نگرش و ایجاد بازارهای جدید و تعامل مناسب با سایر کشورها محسوب می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید