کد خبر:115716
پ
استاندارد اجباری
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران:

تعداد زیادی از قطعات خودرو مشمول استاندارد اجباری نیستند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به مشمول استاندارد اجباری بودن یک سری قطعات خودرو از جمله ترمز، آینه، فیلتر، شیشه و کمربند ایمنی، از مشمول استاندارد نبودن تعداد زیادی از دیگر قطعات، خبر داد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به مشمول استاندارد اجباری بودن یک سری قطعات خودرو از جمله ترمز، آینه، فیلتر، شیشه و کمربند ایمنی، از مشمول استاندارد نبودن تعداد زیادی از دیگر قطعات، خبر داد.

 

*** قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری نیستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه ۹۷ شب در خاتمه دیدار هیات تجاری عراق با وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان – که در محل هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد – در جمع خبرنگاران، افزود:

سازمان ملی استاندارد وظیفه‌ای در قبال قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری نیستند، ندارد و این وظیفه خودروسازان است که به کنترل کیفیت آنها بپردازند.

 

*** قطعات خودرو جزو کالاهای قاچاق پذیر است

 

وی یادآور شد: متاسفانه قطعات خودرو جزو کالاهای قاچاق پذیر است و همه ساله شاهد قاچاق مقادیر زیادی از آنها به داخل هستیم؛ بنابراین حتی اگر استاندارد این قطعه ها اجباری باشد از حیطه وظایف سازمان ملی استاندارد خارج شده و نمی‌توانیم نظارتی بر آنها داشته باشیم.

وی تاکید کرد: آنچه اکنون در دستور کار این سازمان است، نا امن کردن بازار برای سوء استفاده کنندگان است؛ به طوری که از اسفندماه کنترل ها روی بازار بیشتر شده است.

پیروزبخت خاطرنشان کرد: کنترل‌ها توسط شرکت‌های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد انجام می‌شود؛ به طوری که امسال تا پایان بهمن ماه ۳۳۰ هزار فقره بازرسی در سطح بازار به انجام رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این بازرسی‌ها به ۳۶۰ هزار فقره افزایش یابد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پایان تاکید کرد:

از آنجایی که خودروها توسط سازمان ملی استاندارد کنترل می‌شوند، این سازمان زیاد به مقوله استاندارد اجباری قطعات خودرو ورود نمی‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید