کد خبر:115587
پ
ترانزیت کالا
معاون سازمان بنادر:

ترانزیت کالا از طریق بنادر تا پنج برابر قابل افزایش است

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ایران با اشاره به ترانزیت سالیانه ۱۰ میلیون تن کالا از بنادر کشور از قابل افزایش بودن ترانزیت کالا تا ۵ برابر، معادل ۵۰ میلیون تن خبر داد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ایران با اشاره به ترانزیت سالیانه ۱۰ میلیون تن کالا از بنادر کشور از قابل افزایش بودن ترانزیت کالا تا ۵ برابر، معادل ۵۰ میلیون تن خبر داد.

*** پنجمین نشست روسای مراکز دریایی کشورهای عضو اکو

به گزارش خبرگزاری صنایع، روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۷ در حاشیه برگزاری پنجمین نشست روسای مراکز دریایی کشورهای عضو اکو در تهران در مورد افزایش ترانزیت کالا در جمع خبرنگاران افزود:

جمهوری اسلامی ایران با دسترسی به سه پهنه آبی در شمال و جنوب کشور، یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی برای تزانزیت کالا به کشورهای همسایه، آسیای میانه و عضو اکو را دارد.

اکو یک سازمان منطقه‌ای دولتی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۸۵ از سوی ایران، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاری‌های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد.

*** راهکارهایی برای استفاده از موقعیت‌های ترانزیتی

اکو در واقع جانشین سازمان همکاری منطقه‌ای برای توسعه ( RCD) است که از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۹ موجودیت داشت.

اکو در سال ۱۹۹۲ هفت کشور جدید شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را به عضویت پذیرفت.

به گفته حسن زاده، در این نشست در جست وجوی راهکارهایی برای استفاده از این موقعیت ترانزیتی با استفاده از پتانسیل‌های بنادر و حمل و نقل چند وجهی هستیم تا بتوانیم سهم ترانزیت کالا  و تجارت کشورمان را از مسیر بنادر به کشورهای آسیای میانه و عضو اکو و دیگر کشورها افزایش دهیم.

محمدعلی حسن زاده ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های بنادر کشور، همچنین امکانات و موقعیت‌هایی که برای افزایش ترانزیت و ارائه خدمات وجود دارد، می‌توانیم به هفت کشور محصور در خشکی عضو اکو خدمات رسانی کنیم.

*** افزایش ترانزیت کالا از کشورمان

این مقام مسئول اظهار داشت: از هر ابزاری برای افزایش ترانزیت کالا از کشورمان استفاده خواهیم کرد که یکی از آنها برقراری تعرفه ترجیحی بین کشورهای عضو اکو است.

موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی توافق هایی بین ۲ یا چند کشور است که در آنها تعرفه‌های وضع شده بر کالاهای تولید شده در کشورهای عضو، کمتر از تعرفه‌های وضع شده بر کالاهای تولید شده در کشورهای غیرعضو است.

معاون سازمان بنادر همچنین از پیشنهاد ایران برای تخصیص زمین در برخی بنادر به کشورهای عضو اکو خبر داد تا این کشورها بتوانند کالاها و محموله های لجستیکی خود را در این بنادر دپو و مستقر و از آنجا به کشتی‌ها بارگیری یا تخلیه کنند.

*** جلساتی بین نمایندگان ایران و کشورهای عضو اکو

وی به برگزاری جلساتی بین نمایندگان ایران و کشورهای عضو اکو برای تسهیل در امور گمرکی اشاره کرد و افزود:

هفته گذشته استفاده از کنوانسیون «تیر» برای ترانزیت صادرات افغانستان از بندر چابهار اطلاع رسانی شد و ۲۳ کانتینر کالا از افغانستان در بندر چابهار تخلیه و به هندوستان ارسال شد.

سامانه تیر، سند گمرکی است برای ترانزیت بین‌المللی کالا است؛ این سند در کشور مبدأ صادر شده و حاوی مشخصات کامیون و کالا است و به موجب آن وسیله نقلیه جاده‌ای از کشور مبدا از طریق قلمرو کشورهای بین راهی بدون بازرسی گمرکی عبور می‌‌کند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ۱۰ ماهه ۹۷ در مجموع ۱۳۳ میلیون دلار کالا توسط حمل و نقل دریایی کشور ترانزیت کالا شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۴۱ میلیون دلار بود ۶ درصد کاهش یافت.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

کلید مقابل را فعال کنید