کد خبر:116493
پ
اصغر مصاحب
سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران:

ورود دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه سبب تحقق ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور می‌شود

سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تحقق استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور را در گرو ورود همه دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه در سطح کلان دانست.

سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تحقق استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور را در گرو ورود همه دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه در سطح کلان دانست.

 

*** ورود برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت:

در سطح کلان آن‌چه سبب تحقق استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور خواهد شد، ورود همه دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه به منظور همکاری است.

 

*** پیامدها و راهکارهای نگاه به خارج

اصغر مصاحب درخصوص پیامدها و راهکارهای نگاه به خارج و نه گفتن به توان ظرفیت‌های داخلی اقتصاد اظهار داشت:

ما در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌طور خاص در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، نگاه ویژه‌ای به حوزه ظرفیت داخلی داشته و داریم.

 

*** قانون حداکثر توان داخل

وی افزود: علاوه بر این‌که از ظرفیت مجلس شورای اسلامی درخصوص قانون حداکثر توان داخل استفاده شده است،

اقدامات خوبی نیز در این زمینه در قالب بسته‌های حمایتی صورت گرفت.

 

*** رویکرد کلان موضوع نگاه به خارج و توان داخل

سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به تلاش برای تحقق ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور، درخصوص رویکرد کلان موضوع نگاه به خارج و توان داخل اضافه کرد:

یک قسمت موضوع به ظرفیتی که بعد از قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل برمی‌گردد که در این مبحث دستگاه‌های مختلف در بخش تولیدی دخیل هستند و اتفاقاً بخش‌های بین دولتی مثل اتاق بازرگانی نیز به منظور تحقق این امر مهم تلاش می‌کنند.

مصاحب اذعان کرد:

قانون استفاده حداکثری بسیار کمک کرد به این‌که ظرفیت سازی مناسبی ایجاد شود. البته اگر آن‌چنان که مد نظر ما و توقع قانون بود، اتفاق نیفتاد، شاید خود ما در این امر دخالت داشته‌ایم و یا وجود بخش‌های دیگر دولت در آن مؤثر بوده است.

 

*** سهم اجزاء و دستگاه‌های مختلف در قانون حداکثر توان داخل

وی یادآور شد: در این قانون به اجزاء و دستگاه‌های مختلفی اشاره شده و لذا این امر باید جا بیفتد که همه اجزای دستگاه‌های کشور در این موضوع وارد شوند تا تحقق پیدا کند.

 

*** تأمین مواد اولیه از درون کشور

سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری درخصوص تأمین مواد اولیه از درون کشور و تلاش برای تحقق ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور،خاطرنشان کرد:

فکر نمی‌کنم تمام کشورهای دنیا بتوانند تمام مواد اولیه خود را از خاک خود تهیه کنند؛ اما اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، طبعاً قیمت تمام شده کالا را کاهش داده و بر آن تأثیری مستقیم خواهد گذاشت.

 

*** نگاه به درون در عرصه اقتصاد 

مصاحب تحقق نگاه به درون در عرصه اقتصاد را منوط به ورود و همکاری سایر دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه کشور دانست و گفت:

ما باید در سطح کلان روی این موضوع اتفاق نظر داشته باشیم؛ در غیر این صورت محقق نخواهد شد.

 

*** میزان موفقیت نگاه درونی به اقتصاد 

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص میزان موفقیت نگاه درونی به اقتصاد بیان داشت:

ارزیابی من این نیست که در این‌باره موفق بوده‌ایم؛ زیرا امر مهم نگاه به داخل در بحث‌های اقتصادی (و به‌طور مشخص تولید) کمی به مسائل سیاسی آلوده شده است.

محسن کوهکن تصریح کرد: ارتباط دادن برخی تصمیمات سیاسی که نهایتاً از عهده یک طرف (که جمهوری اسلامی ایران بود) برمی‌آمد و می‌بایست در یک توافق چند جانبه انجام می‌شد، سبب شد به آن شکلی که می‌باید، با اتکاء به توانمندی‌ها و قدرت بالقوه خود به منظور جهش تعیین نقشی که این بخش می‌توانست در اقتصاد داشته باشد، قدم‌های اساسی و لازم برداشته نشود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و اشاره به تلاش برای تحقق ظرفیت‌های داخلی اقتصاد کشور،در پایان اظهار کرد:

البته هشدارهای لازم در این زمینه از سوی مقام معظم رهبری داده شده بود، ولی بدین معنا نبود که مذاکراتی نداشته باشیم؛ لذا آن بخشی که مربوط به تصمیم‌گیری‌های خودمان و مربوط به توان‌های بالقوه بخش تولید و امور اقتصادی بود، باید به فعلیت می‌رسید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

کلید مقابل را فعال کنید