کد خبر:114937
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

۷۱ درصد واحدهای تولیدی استان تهران مشکل نقدینگی دارند

وزیر صنعت، با اشاره به مشکل نقدینگی ٧١ درصدی واحدهای تولیدی استان تهران، بر ناعادلانه بودن تعطیلی این واحد‌ها و تعدیل کارگران به دلیل نبود نقدینگی تاکید کرد.

وزیر صنعت، با اشاره به مشکل نقدینگی ٧١ درصدی واحدهای تولیدی استان تهران، بر ناعادلانه بودن تعطیلی این واحد‌ها و تعدیل کارگران به دلیل نبود نقدینگی تاکید کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهل و نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در استانداری تهران برگزار شد، اظهار داشت:

در صورتی که واحدهای تولیدی با مشکل روبه رو شوند و نتوانند کالاهای مورد نیاز را تولید و به بازار عرضه کنند در بازار با کمبود کالا مواجه می شویم و این قابل اغماض نیست.

 

*** تسهیل کردن موانع موجود در دوره تحریم

 

وی افزود: در حوزه ستاد تسهیل ما به استان‌ها تفویض کردیم که هر تصمیمی در استان گرفته شود به منزله مصوبه ستاد ملی است و باید پیگیری شود.

رحمانی با بیان اینکه در دوره تحریم و جنگ اقتصادی یکی از راه‌های مقابله با تحریم، تسهیل کردن موانع موجود است اظهار کرد:

بنده حاضرم در جلسه‌ای دیگر که تمام آمار و ارقام و مشکلات احصا شده‌اند شرکت کنم تا با یکدیگر چاره اندیشی کنیم.

 

*** بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی

 

رحمانی با بیان اینکه مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی باید بررسی و هر چه زودتر مرتفع شود اظهار داشت: در این رابطه با وزیر کشور مکاتبه شده تا با استفاده از ستاد تسهیل بتوانیم موانع و مشکلات را مرتفع کنیم.

وی با تاکید براینکه اولویت دولت حفظ تولید موجود است، گفت:

رهبر معظم انقلاب نیز فرموده‌اند حفظ تولید کارخانه‌ها جهاد است، اگر فعالیت واحدها را بتوانیم حفظ کنیم اشتغال و وضعیت بازار نیز حفظ می‌شود.

 

*** بیکاری؛ مشکل اساسی کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه رفع مشکلات اساسی کشور نظیر بیکاری دغدغه همه مردم است افزود:

مسائلی همچون فقر، عدم توسعه یافتگی برخی مناطق و تورم با توجه جدی به تقویت تولید ملی رفع می‌شود.

رحمانی بیان اینکه استان تهران ظرفیت اقتصادی خوبی برای تقویت صادرات کشور دارد افزود:

قدرت فنآوری و تجهیزات مرتبط با آن به منزله بالی برای شکوفایی صنایع این استان است.

وی با اشاره به مشکل نقدینگی ٧١ درصدی واحدهای تولیدی استان تهران و با بیان اینکه عمده مصوبات ستاد تسهیل در سطح ملی و استان تهران مربوط به بانک‌ها است تصریح کرد:

یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال تخصیص داده شده است، ما نباید مانعی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم.

 

*** اتمام پروژه‌های ۶۰ تا ۹۰ درصدی

 

رحمانی ادامه داد: باید به پروژه‌ها از بالا به پایین نگاه کرد به این معنی که پروژه‌هایی که به ۶۰ تا ۹۰ درصد رسیده‌اند را در اولویت قرار داده و به اتمام برسانیم.

وی تصریح کرد: در بخش فولاد بهترین ظرفیت را داشته و از برخی از کشورها جلوتر هستیم، بنابراین با توجه به اینکه برخی از اقلام این صنعت وارداتی است باید این پروژه‌ها در اولویت بانک مرکزی قرار گیرد.

 

*** تهران؛ نیازمند توجه ویژه به مشکلات بخش تولید

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: ۱۷ درصد جمعیت کشور را تهران در خود جای داده است و نیازمند توجه ویژه به مشکلات بخش تولید است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اتمام آمایش سرزمین برای استان‌ها در پایان اظهار داشت:

با توجه به ظرفیت‌های هر استانی باید پتانسیل مناطق را نسبت به تولیدات خاص بررسی کنیم، مثلا در استان هرمزگان هزار کیلومتر ساحل وجود دارد و باید از صنایع دریایی و در استان تهران از تولید پوشاک حمایت کنیم. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید