کد خبر:115021
پ
علی‌اصغر حاجی‌بابا
کارآفرینان

علی‌اصغر حاجی‌بابا بنیانگذار صنعت ریخته‌گری و فروآلیاژی ایران

زندگی پرفراز و نشیب علی‌اصغر حاجی‌بابا کارآفرین موفق و بنیانگذار صنعت ریخته‌گری و فروآلیاژی ایران پر از داستان ها و کشاکش های زیادو سرشار از تجربه است.

زندگی پرفراز و نشیب علی‌اصغر حاجی‌بابا کارآفرین موفق و بنیانگذار صنعت ریخته‌گری و فروآلیاژی ایران پر از داستان ها و کشاکش های زیادو سرشار از تجربه است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرویس کارآفرینان بدنبال آن است که با جمع‌آوری خلاصه زندگینامه کارآفرینان بزرگ کشور و انتشار آن علاقمندان و فعالان صنعت و اقتصاد را از تجارب ارزشمند این افراد بهره مند کند.

در این بخش میخواهیم زندگی پرفراز و نشیب علی‌اصغر حاجی‌بابا کارآفرین موفق و بنیانگذار صنعت ریخته‌گری و فروآلیاژی ایران را مرور کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

***دوران نوجوانی علی‌اصغر حاجی‌بابا /شاگردی پدر

 

حاجی‌بابا از سن ۱۳ سالگی و پس از دریافت گواهی ششم ابتدایی، با شاگردی نزد پدر و سپس به اتفاق برادران، وارد شغل لحاف‌دوزی می‌شود و آن را تا حد نیمه کارخانه‌ای توسعه می‌‌دهد. 

خانواده حاجی‌بابا بعد از آن به تجارت پنبه و عرضه مستقیم و گسترده محصولات خود در تهران و پخش آن در شهرستان‌ها مباردت می‌کنند.

 

*** ورود به عرصه آهن‌فروشی

 

آنها در دهه ۱۳۳۰ شمسی به آهن‌فروشی تغییر شغل داده و طی دهه‌های بعدی با پشتکار و نبوغ فردی خود به صاحبان و مدیران نامدار در صنایع فولاد و ریخته‌گری کشور تبدیل می‌شوند. 

 

*** تاسیس کارخانه ریخته‌گری «پارس متال» و «شوفاژکار»

 

علی‌اصغر حاجی‌بابا در سال ۱۳۴۲ کارخانه ریخته‌گری «پارس متال» و سپس در سال ۱۳۵۰کارخانه «شوفاژکار» را تاسیس می‌کند.

 

*** وقوع انقلاب اسلامی

 

با وقوع انقلاب اسلامی و ماجرای مصادره‌ها و بحران‌های کارگری، فعالیت‌های صنعتی علی‌اصغر حاجی‌بابا با چالش مواجه می‌شود.

از این رو، عمده فعالیت‌های وی در سال‌های بعد از انقلاب رقم می‌خورد که به عنوان مثال می‌توان به تاسیس کارخانه‌های رزیتان (۱۳۶۰)، فروسیلیس ایران (۱۳۶۱) و احیای فروآلیاژ ازنا (۱۳۸۱) و توسعه شوفاژکار (۱۳۸۹) و نیز تاسیس انجمن مدیران صنایع ایران اشاره کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید