اخبار برگزیده

کد خبر:111714
پ
گاز مایع

بهبود نسبی صادرات گاز مایع پس از تحریم‌ها

بارگیری گاز مایع (LPG) ایران که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر تقریباً متوقف شده بود، در ژانویه سال ۲۰۱۹ علائم بهبود را نشان داد.

بارگیری گاز مایع (LPG) ایران که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر تقریباً متوقف شده بود، در ژانویه سال ۲۰۱۹ علائم بهبود را نشان داد.

 

*** افزایش بارگیری گاز مایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، منابع بازرگانی و کشتی‌رانی به پلاتس گفتند:

حدود هشت تا ۹ محموله به میزان حدود ۴۰۰۰ تن تا ۴۴۰۰۰ تن که مجموعاً به ۳۳۶۰۰۰ تن بالغ شده‌اند، ماه میلادی گذشته خریداری شدند که در مقایسه با پنج محموله بارگیری شده به میزان ۱۰۱۰۰۰ تن در دسامبر افزایش داشتند.

 

*** عادی سازی صادرات گاز مایع

 

برنامه خرید ژانویه نشان داد صادرکنندگان ایرانی در تلاش برای عادی سازی صادرات گاز مایع، به آسیا به خصوص به چین، هستند که در فاصله ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۸ پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا به طور میانگین ماهانه ۳۷۶۰۰۰ تن بود و تا رکورد ۵۶۸۰۰۰ تن نیز صعود کرد.

 

به گفته یک معامله‌گر آسیایی، قیمت محموله‌های ایرانی ارزان‌تر است بنابراین خریداران برای خریدن آنها اشتیاق نشان می‌دهند. همچنین برخی از شرکت‌های بازرگانی گاز مایع را از شرکت‌های ایرانی خریداری کرده و سپس به مشتریان چینی به یوان فروخته‌اند.

 

*** بزرگترین خریدار گاز مایع ایران

 

بزرگترین خریدار گاز مایع ایران در ژانویه، شرکت بازرگانی آسیایی “پسیفیک پتروکمیکال” بود که پنج محموله به میزان حدود ۴۴۰۰۰ تن محموله را عمدتاً به چین برد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به گفته معامله‌گران، عدم عرضه محموله‌های بوتان و پروپان از ایران در ماه‌های اخیر به همراه عدم عرضه کافی محموله‌های تک از سوی سایر صادرکنندگان خاورمیانه برای تأمین تقاضای چین، باعث شد در سوم ژانویه قیمت بوتان از پروپان بالاتر رود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع