اخبار برگزیده

کد خبر:111605
پ
واردات کالاهای اولویت‌دار
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران خبر داد

صدور مجوزهای لازم برای واردات کالاهای اولویت‌دار به کشور

دولت پس از چند ماه گمانه‌زنی سرانجام از در نظر گرفتن مجوزهای لازم برای صادرکنندگانی که قصد واردات کالاهای اولویت‌دار به کشور را دارند خبر داد.

دولت پس از چند ماه گمانه‌زنی سرانجام از در نظر گرفتن مجوزهای لازم برای صادرکنندگانی که قصد واردات کالاهای اولویت‌دار به کشور را دارند خبر داد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت از این پس صادرکنندگان اجازه خواهند داشت به جای اجرای تعهدات ارزی خود نسبت به واردات کالاهای اولویت‌دار اقدام کنند.

 

*** سابقه تجار در نظر گرفته نمی‌شود

 

برای اجرای این دستورالعمل سابقه تجار در نظر گرفته نمی‌شود و سامانه‌های ارزی همچون نیما آماده پذیرش ثبت سفارش صادرکنندگان خواهند بود.

با اجرایی شدن این طرح که بررسی آن از چند هفته قبل آغاز شده بود، عملاً بخشی از دغدغه‌های صادرکنندگانی که در ماه‌های گذشته برای بازگشت ارزشان به کشور با مشکل مواجه بودند برطرف خواهد شد.

هرچند گروهی از فعالان اقتصادی معتقدند حضور صادرکنندگان که حوزه تخصص‌شان تولید و انتقال کالاها به خارج از کشور است در عرصه واردات کالاهای اولویت‌دار و ورود نیروهای غیرتخصصی به این بخش است و شاید در آینده مشکلاتی به وجود آورد اما در عین حال بخش دیگری از فعالان اقتصادی نیز از این گشایش جدید استقبال می‌کنند.

 

*** بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور

 

در این رابطه رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران، این دستورالعمل جدید دولت را مشکل گشا دانسته و اظهار کرد:

ما پیش از هر چیز باید این مسئله را در سطح کلان کشور نگاه کنیم.

قطعاً بخشی از نیاز مردم و واحدهای تولیدی به وسیله واردات کالاهای خارجی تأمین می‌شود و با توجه به اینکه در طول ماه‌های گذشته سیاست‌های دولت به سمت محدود کردن واردات کالاهای اولویت‌دار حرکت کرده، این نگرانی وجود دارد که شاید نیازهای فعلی به طور کامل برطرف نشوند.

محمد جعفری ادامه داد: از سوی دیگر ما صادرکنندگانی را داریم که با وجود برنامه‌ریزی دولت و تلاش خودشان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند و این مسئله برای هر دو بخش مشکلاتی به وجود آورده است.

 

*** دادن مجوز واردات کالاهای اولویت‌دار به صادرکنندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه با دادن مجوز واردات کالاهای اولویت‌دار به صادرکنندگان می‌توان انتظار داشت که لااقل بخشی از نیاز کشور از سوی آنها برطرف شود، در پایان خاطرنشان کرد:

در این مسئله شکی وجود ندارد که ما واردکنندگان شناسنامه‌داری داریم که برای سال‌های طولانی در این بخش فعالیت کرده و حضوری جدی داشته‌اند و از این پس نیز باید روی توان آنها حساب کرد اما وقتی صادرکنندگان با مشکل روبه‌رو هستند، می‌توان انتظار داشت که لااقل بخشی از ارز حاصل از صادرات به وسیله واردات به کشور بازگردد و آنچه نیاز قطعی کشور به بعضی کالاهای اولویت‌دار است به این وسیله برطرف شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع