کد خبر:111501
پ
وزارت صنعت
از سوی وزیر صنعت صورت گرفت؛

تشریح دستاوردهای وزارت صنعت در چهل سال اخیر

وزیر صنعت، معدن و تجارت دستاوردهای وزارت صنعت را در چهل سالگی انقلاب اسلامی تشریح کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت دستاوردهای وزارت صنعت را در چهل سالگی انقلاب اسلامی تشریح کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه تیتر امشب درباره دستاوردهای وزارت صنعت در ۴۰ سال بعد از انقلاب گفت:

در حوزه اقتصادی، صنعت، معدن و تجارت و در حوزه فناوری و علوم پیشرفته اقدامات خوبی انجام شده و در این ۴۰ سال جایگاه‌های خوبی را به همت جوانان کسب کرده ایم اما بیان اقدامات و نکات مثبت و عملکردها نافی مشکلات نیست.

 

*** میزان بهره‌برداری‌ها در حوزه وزارت صنعت

 

رضا رحمانی درباره دستاوردهای وزارت صنعت گفت: چهل سال پیش در زمان پیروزی انقلاب ۱۵۰۳ واحد صنعتی در کشور داشتیم که امروز با پیشرفت ۵۷ برابری به ۸۵ هزار و ۷۶ واحد بهره برداری در حوزه وزارت صنعت ، معدن و تجارت رسیده است.

در حوزه واحدهای معدنی از ۱۹۵ واحد امروز با پیشرفت ۳۲ برابری ۶ هزار و ۳۸۶ واحد فعال داریم همچنین در واحد های صنفی از ۳۵۰ هزار واحد با پیشرفت ۷ برابری به ۲ میلیون و ۵۸۱ هزار واحد با پروانه رسیده‌ایم.

 

*** تعداد شهرک‌های صنعتی

 

وزیر صمت در ادامه درباره دستاوردهای وزارت صنعت گفت: تعداد شهرک‌های صنعتی نیز از ۳ شهرک در اول انقلاب به ۹۷۸ شهرک مصوب و به بهره برداری رسیده داریم که در۸۵۸ شهرک واگذاری زمین شروع شده و فعالیت ادامه دارد که نشان دهنده توجه خوب در بخش شهرک های صنعتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به پیشرفت ها این اعداد تا دو سال آینده نیز به پیشرفت های قابل توجهی خواهد رسید. 

 

*** رشد ۳۷ برابری ظرفیت معادن کشور

 

وی درباره دستاوردهای وزارت صنعت ادامه داد: ظرفیت استخراج معادن که در اول انقلاب ۱۹.۶ میلیون تن بود، اکنون به ۷۳۵ میلیون تن رسیده که نشان دهنده ۳۷ برابر شدن ظرفیت معادن است.

با توجه به اینکه کشور پر از ظرفیت معدنی است و داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده و ۵۱ میلیارد تن ذخایر قطعی، با اکتشافات جدید این عددها به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

رحمانی درباره صنعت پتروشیمی نیز گفت: از ۳ میلیون تن ظرفیت پتروشیمی در اول انقلاب، اکنون به ۶۸ میلیون تن رسیده‌ایم که رشد ۲۲ برابری را نشان می‌دهد.

 

*** تولید اقلام عمده لوازم خانگی

 

در حوزه تولید اقلام عمده لوازم خانگی نیز در مسیر خوبی قرار گرفته‌ایم که با حمایت‌های بیشتر و اجرای سیاست‌ها در چند سال آینده، جهش قابل توجهی را شاهد خواهیم بود. 

وی درباره دستاوردهای وزارت صنعت افزود: در حوزه مس و آلومینیوم نیز پیشرفت‌های قابل توجهی در ۴۰ سال پس از انقلاب داشته‌ایم.

تولید آلومینیوم از ۴۵ هزار تن در اوایل انقلاب به ۴۵۷ هزار تن در پایان ابان ماه ۹۷ رسیده است که ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن هدف گذاری شده که بعد از ۴۰ سال ۲ برابر خواهد شد.

 

*** تولید مس رکورد زد

 

وزیر صنعت درباره دستاوردهای وزارت صنعت گفت: قبل از انقلاب تولید مس نداشتیم که از سال ۶۳ به بعد بهره‌برداری‌ها در این حوزه آغاز شد و فقط امسال به برکت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی حدود ۲۵۰ هزار تن مس کاتد تولید داشته ایم که عدد قابل توجهی است.

در صنعت شیشه پیشرفت ۱۲ برابری داشته‌ایم و در صنعت کاشی تا ۳ سال اینده به بالای یک میلیارد متر مکعب خواهیم رسید.

در حوزه فولاد نیز از ۲.۴ زنجیره فولاد از اول انقلاب به تولید ۲۲۰ میلیون تن رسیده‌ایم. 

وی افزود: اکتشافات اخیر، ذخیره موجود کشور در سنگ آهن را ۲ برابر کرد و در سال های آینده می‌توانیم با توسعه این صنعت به ۵۵ میلیون تن رقم چشم انداز توسعه برسیم و هدف گذاری صادرات محقق شود و در کنار آن واحدهای صنایع معدنی که می تواند اشتغالزایی و درامدزایی داشته باشد ایجاد شود.

 

*** تراز تجاری مثبت شد

 

رحمانی در ادامه درباره صادرات و واردات گفت: اول انقلاب ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و ۱۰ میلیارد دلار واردات غیر نفتی داشتیم که واردات ۲۰ برابر صادرات بوده است اما امسال اولین بار صادرات غیرنفتی نسبت به واردات پیش گرفت که به تنهایی گویای پیشرفت قابل توجه در این بخش است. 

وی درباره دستاوردهای وزارت صنعت گفت: هر تولید مستلزم یک سری شرایط مثل سرمایه درگردش، نقدینگی، مواد اولیه و بازار است که امسال نیاز تامین سرمایه در گردش در تولید به دلیل شرایط ویژه اقتصادی بیشتر شده است بنابراین قرار شد ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه درگردش به واحدهای تولیدی تزریق شود.

به گفته رحمانی، تامین نقدینگی از هفته قبل در بانک‌ها با هماهنگی بانک مرکزی شروع شده و با مصوبه شورای پول و اعتبار با سود ۱۸ درصد و ۱۴ درصد و در روستاها با سود ۶ درصد و ۴ درصد در نظر گرفته شده است.

 

*** اصلاح قراردادهای فروش خودرو 

 

وی درباره تغییر قیمت‌های خودروها گفت: دستور داده‌ایم قراردادها باید بازنگری شود قوانین مطابق با دستورالعمل‌ها تنظیم شود و تاکید شده است در صنعت خودروسازی و قطعه سازی قراردادها باید به گونه‌ای تنظیم شود که حقوق مصرف کننده پایمال نشود.

دستورالعمل‌های زمانی و قیمت باید عمل شود بنابراین همه خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف کننده هستند و مردم نیز باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنند.

رحمانی در ادامه درباره دستاوردهای وزارت صنعت گفت: در طرح تشدید نظارت با همکاری اصناف و تعزیرات و دادستان‌ها بازار به دقت رصد می‌شود.

ذخیره سازی‌ها به اندازه مناسب انجام و برای رفاه حال مردم، صادرات مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شده است و اگر چنانچه احساس شود که بازار داخل کمبود دارد می‌توان واردات نیز انجام داد. 

رحمانی در ادامه گفت: در حوزه لوازم خانگی و تولید بر تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تاکید شده است همچنین با توجه به مزیت حوزه‌ها در اشتغالزایی بیشتر طرح پوشاک در ۵ استان به صورت پایلوت شروع شده است. 

 

*** حفظ تولید راه حل مشکلات کشور

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد:

راه حل مشکلات اساسی کشور حفظ تولید است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری این یک تکلیف است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید