کد خبر:111242
پ
کارت بازرگانی
مدیرکل حقوقی سازمان مالیاتی تاکید کرد

لزوم همکاری اتاق بازرگانی در خصوص رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی

مدیرکل حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور کارت‌های بازرگانی بر همکاری این اتاق در راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی این کارت‌ها تاکید کرد.

مدیرکل حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور کارت‌های بازرگانی بر همکاری این اتاق در راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی این کارت‌ها تاکید کرد.

*** سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی تاکنون مشکلات فروانی را برای نظام اقتصادی و مالیاتی کشور به دنبال داشته است، اظهار داشت:

متاسفانه در بسیاری از موارد برخلاف شرایط مندرج در قانون مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه اجرایی آن برای افراد فاقد شرایط (بی‌سواد- فاقد تمکن مالی- فاقد صلاحیت و …) کارت بازرگانی صادر می‌شود که این امر در ادامه منجر به سوءاستفاده‌های گسترده و عدم پرداخت مالیات می‌شود.

حسین تاجمیر ریاحی، افزود: پرونده‌های متعددی در اجرای ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری و سایر مقررات مربوطه برای سوءاستفاده‌کنندگان از این کارت‌ها به منظور وصول مالیات‌های متعلقه در مراجع قضایی درحال پیگیری است.

*** راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی، گفت:

با تاکیدات مقامات قوه قضاییه و برگزاری جلسات متعدد مقرر شد به منظور پیشگیری از صدور کارت بازرگانی برای اشخاص فاقد شرایط و جلوگیری از قاچاق کالا و ارز، برابر تکلیف مقرر در بند ت ماده (۶) قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز با ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتاق تعاون مرکزی، صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی از طریق سامانه فوق ساماندهی شود.

*** همکاری نکردن دستگاه‌های مربوطه در راه‌اندازی سامانه کارت‌های بازرگانی

وی با انتقاد از همکاری نکردن دستگاه‌های مربوطه به منظور راه‌اندازی این سامانه، اظهارداشت:

با گذشت بیش از یک سال تاکنون سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری کارت‌های بازرگانی ایجاد نشده است؛ عدم همکاری درخصوص راه‌اندازی این سامانه از طریق مراجع نظارتی و قوه قضاییه پیگیری خواهد شد.

ریاحی با بیان اینکه برخورد با سوءاستفاده کنندگان از کارت‌های بازرگانی مورد مطالبه جدی مودیان مالیاتی است، تاکید کرد:

از این پس هر مورد کارت بازرگانی که برخلاف قوانین مربوطه صادر شود مراتب به دادستان قوه قضاییه و انقلاب شهرستان‌های مربوطه اعلام می‌شود تا با عوامل صدور و سوء استفاده از آن به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عامه برخورد مناسب صورت پذیرد.

***  مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور کارت‌های بازرگانی

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور، در پایان خاطرنشان کرد:

باتوجه به مسئولیت اتاق بازرگانی در صدور این گونه کارت‌ها، شایسته است اتاق مذکور در خصوص راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی همکاری لازم را با دستگاه‌های ذیربط انجام دهد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع