کد خبر:111115
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

راهکار وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهکارهای وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها بر استفاده از ظرفیت مرزهای کشور در این راستا تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهکارهای وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها بر استفاده از ظرفیت مرزهای کشور در این راستا تاکید کرد.

 

*** استفاده از ظرفیت مرزی کشور برای مقابله با تحریم‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان البرز، یکی از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با تحریم‌ها را استفاده از ظرفیت مرزی کشور دانست و گفت:

ما با ۱۵ کشور، مرز مشترک داریم که از این جهت ایران قابل محاصره نیست و باید برای مقابله با تحریم‌ها از ظرفیت مردم مناطق مرزی در کشور خودمان و کشورهای همسایه استفاده کنیم.

 

*** کارنامه نظام در صنعت و تولید

 

رضا رحمانی با اشاره به شور نوجوانانی که انقلاب را ندیده‌اند، اما همان احساس فرزندان انقلاب را دارند، افزود:

کارنامه نظام در صنعت و تولید قابل توجه و مثبت است، اما گاهی جو سازی‌ها تلاش می‌کند که این احساس را کمرنگ کند که باید هوشیار باشیم.

 

*** مقایسه تعداد شهرک‌های صنعتی پیش از انقلاب و حال

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهکارهای وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها ادامه داد: پیش از انقلاب تنها ۳ شهرک‌صنعتی داشتیم، که در حال حاضر ۹۷۸ شهرک مصوب داریم، در حوزه معدن در خیلی بخش‌ها جزو ۱۵ تا ۲۰ کشور اول هستیم، همچنین در صنعت فولاد به تولید ۲۲۰ میلیون تن در زنجیره فولاد رسیده‌ایم یا در آلومینیوم که پیش از انقلاب ۴۰ تا ۵۰ هزارتن تولید داشتیم، در حال حاضر تولید واقعی آلومینوم کشور ۵۰۰ میلیون تن است که جا دارد این موارد گفته شود.

 

*** افتتاح پروژه‌های بزرگ صنعتی توسط وزارت صنعت

 

رحمانی با بیان اینکه در دهه فجر امسال در حوزه صنعت و پروژه‌های بزرگ صنعتی، ۲۰۹ طرح در کشور افتتاح می‌شود، گفت:

برای این پروژه ها ۳۷ هزارمیلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است و ۲۵ هزار نفر نیز به طور مستقیم صاحب شغل می‌شوند و این ها را بخش خصوصی انجام داده و دولت هم با استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی و تسهیلات کمک کرده است.

 

*** تسهیل امور و استفاده از ظرفیت مردم، دو راهکار برای عبور از تحریم

 

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با تحریم‌ها باید از ظرفیت مردم استفاده کرد، افزود:

در شرایط جدید دو کار را باید انجام بدهیم که یکی استفاده از ظرفیت مردم است و دیگری اتخاذ تصمیماتی که از جنس تسهیل امور است؛ چراکه ما هر چقدر کارها را تفویض کنیم و بروکراسی را کم کنیم، راحت‌تر می‌توانیم بر مشکلات ناشی از تحریم‌ها فائق شویم.

هرچند اگر تحریم‌ها هم نبود باید این کارها انجام می‌شد.

 

*** تفویض اختیارات و تسهیل امور در وزارت صنعت

 

رحمانی با تاکید بر اینکه تفویض اختیارات و تسهیل امور در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری است، گفت:

حفظ تولید به تعبیر رهبر معظم انقلاب جهاد است، شاه بیت کار ما در دولت و وزارتخانه نیز همین است و الان هر کس که خود را انقلابی می‌داند، به مردم، شهدا و… اعتقاد دارد، بداند که باید تولید را حفظ کنیم و در هر جایگاهی هستیم باید ببینیم برای تولید چه کاری می‌توانیم انجام دهیم و همان کار را کنیم.

 

*** گلایه مردم از وزارت صمت

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه به هیچ عنوان نمی‌پذیرم که در سفرها مردم از وزارت صنعت، معدن و تجارت گلایه کنند، ادامه داد:

هر کجا کسی در حوزه صنعت، معدن و تجارت با مشکل مواجه شد آن را منتقل کند و ما آن را پیگیری می‌کنیم و پیگیری مان نیز از جنس اصلاح است.

وی افزود: البته برخی مسائل در حوزه اختیارات ما نیست، که درباره این‌ها نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم، چناچه در حوزه تامین نقدینگی واحدهای تولیدی، بیشترین جلسه را با بانک‌ها داشتیم و به معاونین گفتم که وقت خود را برروی تامین مالی بخش‌های تولیدی بگذارند که در برخی جاها موفق شدیم و در برخی جاها نیز موفق نبودیم که در حال پیگیری هستیم.

 

*** اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تامین نقدینگی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه رئیس‌جمهور دستور دادند ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تامین نقدینگی واحدها در بهمن و اسفندماه اختصاص داده شود، گفت:

واحدهایی که می‌توانند تولید کنند، بفروشند، در زنجیره بوده و اشتغالزا هستند، ظلم است بخاطر کمبود سرمایه در گردش، تولید نکنند یا با ظرفیت پایین کار کنند.

وی با اشاره به راهکارهای وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها ادامه داد: دستگاه‌ها باید این حس را داشته باشند که کدام واحد می‌تواند تولید کند، بگویند مشکلت چیست، بانک بگوید سرمایه در گردش را تامین می‌کنم، گمرک فرایند کار را تسهیل کند، مالیات بگوید مهلت می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: باید کاری کنیم که هر کس اینگونه عمل نکرد، تحت فشار قرار بگیرد و این بحث مصوبه دولت را هم دارد.

 

*** مصوبه دولت برای واردات بدون انتقال ارز

 

رحمانی افزود: در مورد ارز، دولت تصویب کرد واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات مربوط به تولید مناطق ویژه و مناطق آزاد بدون ثبت سفارش آزاد است، همچنین واردات بدون انتقال ارز به مبلغ مشخص برای مواردی مانند اینکه خط تولید نیاز به قطعه ای دارد، می تواند بدون ثبت سفارش و… انجام شود.

وی هر یک از این اقدامات را پنجره‌ای خواند و گفت: درباره مشکلات گمرکی، جلساتی با گمرک داشتیم که برای تولید فرایند را تسهیل کنند و اصطلاحا خط سبز ایجاد کنند و واردکنندگان هم اگر در گمرکات استان ها کار را انجام دهند بهتر است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهکارهای وزارت صنعت برای مقابله با تحریم‌ها و تاکید بر اینکه سال آینده پیشران اقتصاد کشور، صادرات است، گفت:

ما در ده ماهه امسال ۲.۲ درصد رشد صادرات داشتیم که این رقم برای ماه‌های گذشته بیشتر بود و برای سال آینده با لحاظ کردن شرایط جدید باید تصمیمات درست اتخاذ کنیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول