کد خبر:110927
پ
صنعت،‌ معدن و تجارت

سرگذشت صنعت، معدن و تجارت از ۵۷ تا ۹۷

در دوران قبل از پیروزی شکوهمند اسلامی‌ با توجه به وابستگی کامل نظام حاکم بر کشور به قدرت‌های خارجی، تحولات صنعت،‌ معدن و تجارت متاثر از سیر تحولات سیاسی کشور بود.

در دوران قبل از پیروزی شکوهمند اسلامی‌ با توجه به وابستگی کامل نظام حاکم بر کشور به قدرت‌های خارجی، تحولات صنعت،‌ معدن و تجارت متاثر از سیر تحولات سیاسی کشور بود.

 

*** تحولات صنعت،‌ معدن و تجارت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در دوران قبل از پیروزی شکوهمند اسلامی‌ با توجه به وابستگی کامل نظام حاکم بر کشور به قدرت‌های خارجی، تحولات صنعت،‌ معدن و تجارت متاثر از سیر تحولات سیاسی کشور بود.

لذا صنایع کشور در مسیر و چارچوب اهداف و سیاست‌های بازار مصرف خارجیان هدایت شده است.

اعطای وام‌های ارزان و کمک‌های کلان به بخش خصوصی وابسته به کانون‌های قدرت داخلی و انحصاری بین‌المللی، گسترش بازار داخلی براساس مصرف گرایی، عدم نظارت بر سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فن‌آوری سبب تعمیق وابستگی‌های اقتصادی در این بخش در زمان پیش از انقلاب بوده است.

 

*** سیر تحولات صنعتی و معدنی در دوران پیش از انقلاب

 

نگاهی به سیر تحولات صنعتی و معدنی در دوران پیش از انقلاب نشان دهنده وابستگی زیاد در تکنولوژی، ماشین آلات و حتی مواد اولیه است، به طوری که هنگام تاخیر در ورود ماشین آلات و قطعات یدکی مورد نیاز، اکثر واحدهای تولیدی به حالت تعطیل درآمده اند.

صنعت، معدن و تجارت در سال پیروزی اتقلاب ساختار صنعت کشور در سال پیروزی انقلاب عمدتا با محوریت خودرو، صنایع نساجی،‌ صنایع غذایی، لوازم خانگی و ماشین سازی بوده است که این بخش‌ها نیز هر یک با ظرفیت‌های بسیار محدود و پایین مشغول به تولید بوده‌اند.

تولید خودرو سواری در این سال با ظرفیت حداکثر ۱۶۰ هزار دستگاه انجام می‌شد، ظرفیت تولید لوازم خانگی شامل یخچال و فریزر،‌ ماشین لباس‌شویی و تلویزیون ۶۵۰ هزار دستگاه، فولاد ۲٫۴ میلیون تن، سیمان ۷ میلیون تن، محصولات پتروشیمی‌۳ میلیون تن، آلومینیوم ۴۵ هزار تن و دارو ۲۷٫۳ میلیارد عدد بوده است.

 

*** تعداد شهرک و نواحی صنعتی در سال ۵۷

 

در سال پیروزی انقلاب سه شهرک و ناحیه صنعتی درحال بهره‌برداری بوده و واحدهای صنعتی تولیدکننده در کل کشور یک هزار و ۵۰۳ واحد بوده که با اشتغال نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر فعالیت می‌کردند.

در سال ۵۷ تعداد ۱۹۵ معدن فعال در دست بهره‌برداری بوده که ظرفیت استخراج آن ۱۹٫۵ میلیون تن بوده است.

درآن سال تعداد ۳۵۰ هزار واحد صنفی در کشور در حوزه خرده فروشی، توزیع و تولیدات صنفی فعال بودند.

صندوق مکانیزه فروش در واحدهای صنفی تقریبا وجود نداشت و سهم فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای از خرده فروشی ۱٫۵ درصد بود.

در حوزه تحقیق، توسعه و فنی و مهندسی نیز عملکرد قابل ذکری وجود ندارد.

در حوزه تجارت خارجی کشور ایران به عنوان کشور مصرف کننده دارای تراز تجاری منفی ۱۰ میلیارد دلاری بود.

عموما تأمین نیازهای اساسی کشور بر اساس واردات برنامه ریزی شده بود.

 

*** صادرات غیرنفتی ایران پیش از انقلاب

 

کل صادرات غیرنفتی ایران در سال ۵۷ نیم میلیارد دلار و واردات آن سال ۱۰٫۴ میلیارد دلار و کل حجم تجارت ایران ۱۰٫۹ میلیارد دلار بود.

صنعت،‌ معدن و تجارت در ۴۰ سالگی انقلاب‌ بهره‌گیری از توانمندی‌های داخل کشور و باور این امر که ما نیز می‌توانیم دارای صنعتی پویا و سالم باشیم، محرک اصلی مردم و مسئولان برای قطع رابطه سلطه پذیری از بازارهای بین المللی به معنی نفی تقسیم کار در سطح جهانی و امتناع از مشارکت و محدودیت‌های استکباری است.

این امر به وضوح در قانون اساسی کشور تبیین شده است. بعد از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی‌ و اجرای پنج برنامه توسعه و در آستانه برنامه ششم،‌ تحولات شگرفی در زمینه توسعه و خودباوری و خوداتکایی کشور در حوزه صنعت،‌ معدن و تجارت صورت گرفته است.

 

*** جنگ تحمیلی ایران و عراق

 

با فاصله کوتاهی از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی ایران و عراق شرایط کشور را که به سمت ثبات پیش می‌رفت را تحت تاثیر قرار داد.

در این دوران با فشارهای بین المللی، اجرای سیاست‌های جایگزینی واردات توسط مسوولان اقتصادی صنعتی کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، به طوری که وزارت خانه‌های صنعتی در قالب دو محور بهره‌برداری از وضعیت موجود و ایجاد ظرفیت‌های جدید فعالیت‌های خود را تنظیم کردند.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی تعداد زیادی از طرح‌های صنعتی نیز راه‌اندازی شدند که از آن جمله می‌توان به صنایع آذرآب و صنایع جنبی مس باهنر اشاره کرد.

از طرفی به دلیل مشکلات و تنگناهای ارزی، تکمیل طرحهای نیمه تمام مورد توجه بیشتر واقع شد.

در سال‌های جنگ تمامی‌ارگان‌ها و نهادهای مختلف اقتصادی کشور دست در دست هم تلاش کردند تا از موجودیت و کیان کشور دفاع کنند و در این مسیر موفق هم بودند.

 

*** بازسازی کشور بعد از جنگ تحمیلی

 

با خاتمه جنگ تحمیلی و صدور فرامین امام خمینی (ره) درباره بازسازی سریع کشور، دولت برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی‌رساند.

در همین زمینه بخش صنعت به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

 

*** نقش صنعت، معدن و تجارت در استقلال اقتصاد کشور

 

اکنون با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب نیز صنعت،‌ معدن و تجارت به عنوان پیشران اقتصاد کشور در راستای استقلال اقتصاد کشور تلاش می‌کند.

برخی از فعالیت‌هایی که در طی این سال‌ها در بخش‌های صنعت،‌ معدن و تجارت انجام شده را می‌توان به صورت کمی‌ با وضعیت پیش از انقلاب مقایسه کرد.

افزایش بنگاه‌های اقتصادی از جمله اقدامات صنعت،‌ معدن و تجارت بوده است. بررسی این موضوع در شاخص توسعه واحدهای صنعتی نشان می‌دهد در سال ۵۷ تعداد واحدهای صنعتی یک هزار و ۵۰۳ واحد بوده که این عدد در پایان آبان ماه ۹۷ به ۸۵ هزار و ۷۶ واحد افزایش یافته است.

 

*** اشتغالزایی در بخش صنعت، معدن و تجارت

 

در حال حاضر دو و نیم میلیون نفر در بخش صنعت مشغول به کار هستند که این عدد در سال پیروزی انقلاب ۱۵۰ هزار نفر بوده است.

تعداد معادن فعال در سال ۱۳۵۷، ۱۹۵ معدن بوده که این عدد در پایان آبان ماه سال ۱۳۹۷ به ۶ هزار و ۳۸۶ واحد رسیده است.

واحدهای صنفی در در سال ۱۳۵۷، تعداد ۳۵۰ هزار واحد بوده و این تعداد در تولد چهل سالگی انقلاب به دومیلیون و ۵۸۱ هزار واحد افزایش یافته است.

 

*** رشد چشمگیر زیرساخت‌های صنعتی

 

تعداد زیرساخت‌های صنعتی در دوران پس از انقلاب رشد چشمگیری داشته است.

می‌توان گفت بخش اعظم زیر ساخت‌های صنعتی در دوران پس از انقلاب ایجاد شده است.

شهرک‌ها و نواحی دارای تصفیه خانه،‌آب، برق، گاز و تلفن از جمله این زیرساخت‌ها است که بخش عمده آن در ۴۰ سال اخیر ایجاد شده است.

همچنین در حوزه اکتشاف، زمین شناسی و معدن، ظرفیت استخراج از ۱۹٫۶ میلیون تن در سال ۱۳۵۷ به عدد ۷۳۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

ژئوفیزیک هوایی از عدد صفر به ۵۴۰ هزار کیلومتر خطی و شاخص نقشه‌های زمین شناسی از ۵۳ ورقه به ۸۶۴ ورقه افزایش یافته است.

در همین مدت صادرات غیرنفتی از عدد ۰٫۵۴۳ میلیارد دلار به حدود ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همچنین حجم تجارت از ۱۰٫۹ میلیارد دلار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع