اخبار برگزیده

کد خبر:110906
پ
کانال مالی اروپا و ایران
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

راه‌اندازی کانال مالی اروپا و ایران سبب احیاء سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به راه‌اندازی کانال مالی ایران و اروپا از تسهیل و افزایش سرمایه‌گذاری اروپاییان در کشور خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به راه‌اندازی کانال مالی ایران و اروپا از تسهیل و افزایش سرمایه‌گذاری اروپاییان در کشور خبر داد.

 

*** اهداف راه‌اندازی راه‌اندازی کانال مالی اروپا و ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره راه‌اندازی کانال مالی اروپا و ایران و اهداف این سامانه گفت:

کانال مالی ایران با اروپا، بعد از مدت زمان طولانی انتظار بالاخره از سوی کشورهای اروپایی راه‌اندازی شد و عملیاتی خواهد شد و می‌تواند اثر تحریم‌های آمریکا در زمینه مبادلات مالی و بانکی را کاهش دهد و نگرانی‌ها و فشار در زمینه ادامه مراودات تجاری و بانکی با اروپا را کاهش می‌دهد؛ همچنین این سامانه سیطره دلار بر اقتصاد کشور را کاهش خواهد داد و با همکاری کشورهای اروپایی همکار می‌توان بخش مهمی از تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

 

*** استفاده از ظرفیت کانال مالی اروپا و ایران

 

معصومه آقاپور علیشاهی تاکید کرد: کانال مالی اروپا دستاورد تحقق مذاکرات و اقدامات فنی است که می‌تواند مراودات مالی و بانکی را تضمین، تجارت را تسهیل و احیا و سرمایه‌گذاری توسط اروپاییان در کشور را افزایش دهد؛ بر همین اساس باید از این زیرساخت و ظرفیت موجود استفاده شود.

نماینده مردم شبستر با بیان این که قوانین و لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یکی از مهم‌ترین مسائل برای عملیاتی شدن کانال مالی ایران با اروپا است، اظهار داشت:

لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم حرکتی برای استاندارد سازی روابط پولی و مالی است که در سامانه ایران و اروپا به آن تاکید شده و باید این مسائل مورد توجه باشد.

 

*** راه‌اندازی کانال مالی اروپا و ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روز گذشته کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا از ایجاد و توافق برای عملیاتی شدن کانال مالی ایران با اروپا، به منظور انجام تراکنش خبر دادند؛ این کانال مالی ویژه برای همکاری اروپا با ایران INSTEX با عنوان ابزاری برای حمایت تعاملات تجاری نامگذاری شده است.

با وجود خروج آمریکا از برجام، کشورهای چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و اتحادیه اروپا تعهد خود نسبت به برجام را تا به امروز اعلام کردند و ایجاد این کانال مالی، در جهت حفظ برجام و روابط تجاری شرکت های اروپایی با ایران است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایبِنا