اخبار برگزیده

کد خبر:110742
پ
مودودی
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران

صادرات ایران از مرز ۳۳ میلیارد دلار عبور کرد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به عبور صادرات ایران از مرز ۳۳ میلیارد دلار، از شش برابر شدن میزان صادرات کشور خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به عبور صادرات ایران از مرز ۳۳ میلیارد دلار، از شش برابر شدن میزان صادرات کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین روز چهارشنبه با حضور محمدرضا مودودی معاون وزیر صنعت، زاهدی استاندار، داود محمدی و سیده حمیده زرآبادی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، مدیران صنعتی استان در سالن اجتماعات اداره صنعت استان قزوین برگزار شد.

 

*** تراز مثبت صادرات و واردات کشور

 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در این مراسم گفت: بررسی آمارهای صادرات و واردات بیانگر تراز مثبتی است که امیدواریم با حمایت‌های لازم بتوانیم از شرایط تحریم برای افزایش صادرات غیر نفتی بخوبی استفاده کنیم.

محمدرضا مودودی تصریح کرد: در جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی بسیار خوشحالیم که با همه فشارهای ناجوانمردانه دشمنان توانسته ایم صادرات خود را به بیش از ۳۳ میلیارد دلار برسانیم و امیدواریم این جایگاه همچنان ارتقاء یابد.

 

*** سهم صادرات غیرنفتی پیش از انقلاب

 

معاون وزیر صنعت یادآورشد: در قبل از انقلاب سهم صادرات غیرنفتی کمتر از ۵ درصد بود و در تراز تجاری هم چیزی برای گفتن نداشتیم اما امروز وابستگی ما به نفت کاهش یافته و حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد سهم ما در صادرات غیرنفتی است که نشان می‌دهد زیرساخت‌های لازم در این زمینه بخوبی شکل گرفته است.

مودودی گفت: امروز تنوع سبد کالایی داریم و انواع کالاهایی غیر نفتی در بخش صادرات داربم و اقتصاد ما شش برابر شده که نشان می‌دهد اتفاقات خوبی در کشور رخ داده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در حال حاضر تعداد صادرکنندگان کشور به ۹ هزار واحد صنعتی و بازرگانی رسیده که این میزان با توجه به تحریم‌ها ارزشمند است.

 

*** رشد صادرات ایران

 

مودودی اضافه کرد: با فشار جنگ و تحریم‌ها و تیغ تحریم که به سوی ما گرفته شده توانسته‌ایم در صادرات رشد خوبی داشته باشیم و با این که شرایط عادی نیست با کمک تولیدکنندگان متعهد و پرتلاش که در چند جبهه درگیر هستند و با مشکلات ارزی هم مواجهند توانسته‌ایم در این عرصه موفق عمل کنیم.

وی گفت: باید هم نیاز ارزی تولید تامین شود و هم صادرات آسیب نبیند و اگر فاصله بخش دولتی و خصوصی کاهش یابد و ارتباط دوسویه بیشتر شود می‌توانیم به دستاوردهای بهتری برسیم.

معاون وزیر صمت اظهارداشت: آمارهای ارائه شده از صادرات استان قزوین و سراسر کشور طی ۹ ماهه سال جاری امید بخش و رو به رشد بوده و هم‌اکنون صادرات غیر نفتی کشور به یبش از ۳۳ میلیارد دلار رسیده است.

 

*** تنوع سبد صادراتی کشور

 

وی در ادامه به تنوع سبد صادرات ایران طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۸ هزار قلم محصولات مختلف به خارج از کشور صادر می شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور یادآورشد: انتظار بخش خصوصی این است که بانک مرکزی شرایط صادرکننده را درک کند و حمایت لازم را از آنها انجام دهد.

وی بیان کرد: هر چقدرصادرات نفت کمتر شود باید صادرات غیر نفتی بالا برود و در جنگ اقتصادی اعتقاد داریم باید اقتصاد مردمی‌تر و دست تولیدکننده و صادرکننده بازتر شود تا به اهداف تعیین شده برسیم.

مودودی بیان کرد: برقراری مشوق‌های صادراتی را دنبال می‌کنیم تا چرخه پرداخت مشوق‌ها شکل بگیرد تا شما بتوانید در خارج رقابت کنید زیرا امروز دیگر جنگ کالا و پول مطرح نیست بلکه فشار به مردم برای شکستن تاب‌آوری ملت است اما آثار تحریم را با کمک شما صادرکنندگان کم خواهیم کرد و نام تجاری کالای ایرانی را در خارج بلند آوازه خواهیم ساخت.

 

*** نحوه عملکرد استان قزوین

 

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور در پایان اظهارداشت: استان قزوین در این شرایط سخت بسیار موفق عمل کرده و در صادرات ایران رشد قابل توجهی داشته که بیانگر توان بالای تولیدکننده و صادرکننده‌های آن است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ادامه از ۳۶ واحد نمونه صادر کننده استانی و سه واحد برتر کشوری تجلیل شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع