اخبار برگزیده

کد خبر:110434
پ
عیدی کارگران
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی خبر داد

واریز عیدی کارگران همراه با حقوق بهمن‌ ماه

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از واریز عیدی کارگران با حقوق بهمن ماه خبر داد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از واریز عیدی کارگران با حقوق بهمن ماه خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به این موضوع، اظهار کرد:

برابر مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان تعیین شده که بر اساس قانون مصوب مجلس، کارفرمایان باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگرانشان بدهند.

 

*** میزان عیدی کارگران

 

فتح‌اله بیات درباره میزان عیدی کارگران ، گفت: عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و حداکثر سه میلیون و ۳۳۷ هزار تومان است که بهتر است کارفرمایان با توجه به ازدحام بانک‌ها و تراکنش‌های مالی پایان سال زودتر پرداخت کنند.

 

*** پاداش و عیدی کارگران بر اساس قراردادهای کار در اسفند ماه

 

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: معمولاً پاداش و عیدی کارگران بر اساس قراردادهای کار در اسفند ماه پرداخت می‌شود؛ به این نحو که با در نظر گرفتن تعطیلی بانک‌ها و شروع تعطیلات عید و انجام برخی حسابرسی‌ها تا ۲۰ اسفند ماه عیدی‌ها به حساب‌های کارگران مشمول قانون کار و بازنشستگان تأمین اجتماعی واریز می‌شود اما عده‌ای از کارفرمایان آن را به روزهای آخر سال موکول نکرده و با حقوق بهمن واریز می‌کنند.

بیات با بیان اینکه منعی برای واریز عیدی و پاداش پایان سال کارگران در بهمن ماه وجود ندارد، گفت:

کارفرمایانی که از تمکن مالی و نقدینگی لازم برخوردارند از بهمن ماه همراه با حقوق و دستمزد کارگران، عیدی و پاداش پایان سال را هم می‌پردازند.

 

*** پرداخت عیدی کارگران در بهمن ماه

 

به گفته وی بسیاری از ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها پرداخت عیدی‌کارگران را بهمن ماه انجام می‌دهند چرا که به لحاظ برخی حسابرسی‌ها، تراکنش‌های مالی و ازدحام بانکی برای کارفرمایان بهتر است و بسیاری از خانوارهای کارگری نیز با فراغ خاطر بیش‌تری نسبت به تهیه مایحتاج شب عید و اقلام مورد نیاز خود اقدام می‌کنند.

 

*** تعیین میزان پرداخت عیدی‌کارگران توسط مجلس

 

این مقام مسئول کارگری درباره میزان پرداخت عیدی‌کارگران نیز گفت: با وجود آنکه مصوبه مجلس، میزان پرداخت عیدی کارگران را مشخص کرده و دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر میزان عیدی دریافتی پیش‌بینی کرده اما میزان عیدی کارگران بسته به مدت قرارداد و کارکرد آنها متفاوت است.

کارگران به سنوات و تعداد روزهایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش پایان سال را کسانی کامل می‌گیرند که یکسال در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول کار بوده و ارتباطشان را با محل کار قطع نکرده و بیمه‌پردازی آنها به طور کامل صورت گرفته باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس قانون مربوط به تعیین پاداش سالانه و عیدی‌کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، کلیه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند. مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند باید به مأخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال، محاسبه شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش