کد خبر:110499
پ
صنعت فولاد
مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ تاکید کرد

ادغام واحدهای کوچکتر و تشکیل هلدینگ‌های فولادی

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ ادغام واحدهای کوچکتر و تشکیل هلدینگ‌های فولادی را یکی از راه‌های عملی شدن هدف بلندمدت صنعت فولاد و دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تنی این محصول دانست.

 مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ ادغام واحدهای کوچکتر و تشکیل هلدینگ‌های فولادی را یکی از راه‌های عملی شدن هدف بلندمدت صنعت فولاد و دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تنی این محصول دانست.

 

*** ادغام واحدهای کوچکتر و تشکیل هلدینگ‌های فولادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ با اشاره به این  موضوع، گفت:

از آنجاکه هدف بلندمدت صنعت فولاد دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تنی است، یکی از راه‌های عملی شدن این برنامه، ادغام واحدهای کوچکتر و تشکیل هلدینگ‌های فولادی است.

 

*** تمرکز بر اهداف صنعت فولاد

 

محمدمهدی یارجانلی ادامه داد: اگر بخواهیم وضعیت فولاد کشور را منطبق بر برنامه‌ها ببینیم، شاید از همه جهات مناسب نباشد؛ چراکه همه زیرساخت‌ها و سیستم‌ها متناسب با تولید و ظرفیتی که در کشور برای فولاد ایجاد شده، رشد نکرده است.

البته گفتنی است اقدامات موثر و قابل توجهی برای پیشبرد اهداف صنعت فولاد در چند سال اخیر صورت گرفته و تمرکز موجود بر صنعت فولاد منجر به شناسایی، آمایش و توازن بخشی از ظرفیت‌هایی که تقدم و تاخر برای زنجیره فولاد داشته‌اند، شده است.

 

وی همچنین ادامه داد: در حقیقت امر اگر بخواهیم نسبت به شرایط گذشته کشور در حوزه صنعت فولاد بررسی داشته باشیم روشن است که پیشرفت‌های موثری در این زمینه صورت پذیرفته است.

تا قبل از آن ایران جزو کشورهای پیشرفته در صنعت و به طور اخص در صنعت فولاد نبود لذا می‌توان ادعا کرد در این کشور رشد بیشتر صنایع با صنعتی شدن فولاد همراه شد.

 

*** تحقق برنامه جامع تولید

 

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ در پاسخ به این سوال که آیا زمینه‌ها برای تحقق برنامه جامع تولید فولاد آماده است، گفت:

به نظرم این امر می‌تواند محقق شود، اما شروطی دارد.

یکی از شروط این است که ما به درستی بتوانیم زیرساخت‌های مورد نیاز را مبتنی برنیازهای افق دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تنی منطبق کنیم.

باید بررسی شود که باتوجه به نیاز سرانه بطور واقع بینانه، تولیدات به چه میزان می‌توانند این نیاز را پوشش دهند؟

نکته دیگر اینکه باید توجه داشته باشیم حدود ۳۰ میلیون تن از این تولید باید صادر شود.

به هر حال رقبای منطقه‌ای ما بیکار ننشسته و به شدت در حال فعالیت هستند.

اما به اعتقاد این فعال صنعت فولاد، کشور ما یک فرصت بسیار خوب در سال جاری را از دست داد.

تصمیم‌گیری هیجانی و به دور از منطق در بخش صادرات فولاد سبب کشیده شدن ترمز صادرات فولاد ایران شد.

از یک سو با تصمیمات عجولانه سبب شدیم این بخش در حال حاضر با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم کند و از سویی دیگر باعث کاهش شدید ورود ارز به کشور شد.

 

*** تامین ارز برای تولید‌کنندگان فولاد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ در پایان یکی دیگر از مشکلات را تامین ارز برای تولید‌کنندگان فولاد  که مانع از خرید به موقع مواد اولیه و تجهیزات و قطعات یدکی شده بود عنوان کرد و گفت:

تولید‌کنندگان فولاد در صنعت فولاد به دلیل اعمال تحریم‌ها بدرستی قادر به خرید مواد اولیه و قطعات نیستند و اگر خرید انجام شود باید به سبب افزایش هزینه‌های خرید، بیمه و حمل و نقل، مبالغ بالاتری پرداخته شود.

اما بزرگترین آسیب به بخش مشتریان به ویژه مشتریان بزرگ منطقه‌ای و اروپایی وارد شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع