کد خبر:110438
پ
وزیر اقتصاد
وزیر اقتصاد:

رشد اقتصادی کشور در سال ۹۸ منفی نخواهد شد

وزیر اقتصاد نسبت به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس که رشد اقتصادی منفی را برای سال آینده پیش‌بینی کرده بود، واکنش نشان داد.

وزیر اقتصاد نسبت به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس که رشد اقتصادی منفی را برای سال آینده پیش‌بینی کرده بود، واکنش نشان داد.

 

*** واکنش وزیر اقتصاد نسبت به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اقتصاد در حاشیه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی که عصر دیروز در اتاق بازرگانی ایران و با حضور تعددی از فعالان اقتصادی برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به رشد اقتصادی کشور ، اظهار کرد:

دامنه مطرح شده در خصوص رشد اقتصادی کشور برای سال آینده که دامنه وسیعی است نشان می‌دهد علی‌رغم احترام به تهیه کنندگان این گزارش، این گزارش از قدرت و اصالت کافی برخوردار نیست.

فرهاد دژپسند ادامه داد: تلقی ما این است که با توجه به تدابیر اتخاذ شده در دولت از جمله نحوه ورود کالا به مناطق آزاد، ورود ماشین‌آلات، ورود کالاهای سرمایه‌ای، ورود تجهیزات تولید و… نباید رشد اقتصادی کشور در سال آینده منفی شود.

 

*** تعیین منابع خاص برای تحریک تولید در کشور

 

وزیر اقتصاد اضافه کرد: همچنین با توجه به یک میلیارد دلاری که برای اشتغال دیده شده و منابع خاصی برای تحریک تولید در کشور تعیین شده است نباید شاهد رشد اقتصادی منفی در سال آینده باشیم، مگر آنکه موضوع غیرقابل پیش‌بینی اتفاق افتد.

 

*** کسری بودجه در سال آینده

 

دژپسند در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نظر برخی کارشناسان بودجه درباره کسری بودجه کشور، در سال آینده به دنبال لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس گفت:

موضوع کسری بودجه یک مفهوم کلی است و به معنای پیشی گرفتن مصارف بر منابع است و زمانی در کشور اتفاق می‌افتد که مصارف دولت از منابع پیشی بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در سال آینده رشد اقتصادی منفی نخواهد شد و با بیان این که ممکن است این نظر بر مبنای لایحه بودجه عنوان شده باشد، گفت:

زمانی که در برآوردهای بودجه‌ای، منابع قابل تحقق نباشد دولت مصارف را مدیریت می‌کند و برای ممانعت از کسری بودجه از هزینه‌ها خواهد کاست.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که آیا سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهیم بود، تصریح کرد:

عملکرد سازمان مدیریت نشان داده که در برنامه‌ریزی‌اش مانع از کسری بودجه خواهد شد.

 

*** کاهش شعب بانکی

 

دژپسند در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره کاهش شعب بانکی به ۱۲ هزار شعبه و در عین حال افتتاح ۴۰۰ شعبه دیگر طی هفته‌های اخیر گفت:

این دو موضع با هم دیگر تعارضی ندارند، چرا که در برخی مناطق که بکر هستند و کمبود شعب بانکی در آنها احساس می‌شود، شعب جدید افتتاح می‌شود و در مناطقی نیز که شعب بانکی مازاد داریم این شعب باید تعدیل شوند.

وی  با اشاره به منفی نشدن رشد اقتصادی کشور در سال ۹۸، خاطر نشان کرد: بنابراین سیاست ما این است که به صورت کور شعب بانکی را کاهش نمی‌خواهیم داد.

 

*** سرانجام اموال مازاد بانک‌ها

 

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که سرانجام اموال مازاد بانک‌ها چه خواهد شد نیز گفت:

خوشبختانه بانک‌های دولتی همکاری خوبی در این بخش با ما داشتند و برنامه یکساله برای تعیین تکلیف این اموال مازاد تدوین شده و هم اکنون نیز در دست اجرا است.

 

*** واگذاری شرکت‌های دولتی

 

دژپسند در پایان با اشاره به منفی نشدن رشد اقتصادی در سال آینده و در پاسخ به سوال دیگری درباره واگذاری‌های شبهه‌ناک شرکت‌های دولتی نیز گفت:

بررسی‌های اولیه انجام شده و ارزیابی اولیه در این خصوص صورت گرفته است و برخی مراجع انتقاداتی به شیوه‌های واگذاری داشته‌اند و مقرر شد که تا تاریخ ۱۵ بهمن ماه گزارشی تفصیلی در این خصوص تهیه شود و به دنبال آن تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

 

*** مشکل ارزی در کشور نداریم

 

وزیر اقتصاد همچنین گفت: در حال حاضر به هیچ وجه کمبود ارز نداریم و صادرات غیرنفتی ما طی ۱۰ ماه گذشته از مرز ۳۵ میلیارد دلار عبور کرده است.

فرهاد دژپسند در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با تأکید بر وضعیت ارزی خوب کشور در شرایط فعلی اظهار کرد:

در حال حاضر به هیچ وجه کمبود ارز نداریم و صادرات غیرنفتی ما طی ده ماه گذشته بیش از ۳۵ میلیارد دلار بوده است و اتفاقاً در شرایط فعلی از پشتوانه قوی ارزی برخوردار هستیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک دوستان و فعالان اقتصادی، ارز حاصل از صادرات به زودی به کشور برگردد که البته بازگشت ارز نیز با سختی‌هایی مواجه است همچنان که صادرات و واردات در شرایط فعلی با مشکلاتی همراه است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع