کد خبر:110477
پ
غریب پور
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

رشد زیرساخت‌ها؛ کلید توسعه صنعت فولاد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت رشد زیرساخت‌ها را جزء یکی از محوری‌ترین و کلیدی‌ترین عوامل برای توسعه صنعت فولاد دانست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت رشد زیرساخت‌ها را جزء یکی از محوری‌ترین و کلیدی‌ترین عوامل برای توسعه صنعت فولاد دانست.

 

*** صنعت فولاد ؛ سرآمد توسعه صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در یادداشتی درباره صنعت فولاد کشور و توسعه صنایع معدنی نوشت:

​در روزهایی که کشورمان آماده برگزاری جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی می‌شود، باید اذعان کرد به رغم تمامی مشکلات و چالش‌‌هایی که وجود داشته، صنعت فولاد در شرایطی قرار گرفته که می‌توان آن را سرآمد توسعه بخش معدن و صنایع معدنی دانست.

 

*** کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد

 

خداداد غریب‌پور ادامه داد: کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد، خبری جدید و مسرت بخش است که حکایت از همگرایی دولت و بخش خصوصی دارد که توانسته‌اند در یک مسیر، ارتقای جایگاه فولاد ایران را رقم زنند.

وی اظهار داشت: البته صاحبنظران و مدیران این صنعت به خوبی واقفند که فولاد به عنوان صنعت مادر، در قامت نیروی هدایت‌گر بسیاری از صنایع پایین دستی و بالادستی و همچنین بخش‌های طراحی، مهندسی،‌ ساخت قطعات، اجرا و بهره‌برداری عمل می‌کند.

 

*** نقش توسعه متوازن زنجیره فولاد

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: در نشستی که به تازگی با روسای تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی داشتیم، توسعه متوازن زنجیره فولاد به عنوان امری قابل توجه و برجسته مورد تاکید قرار گرفت که البته نگاهی به آمارها نیز چنین موضوعی را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: هرچند می‌توان اینگونه گفت که این سرزمین استعدادها و توانمندی‌های به مراتب بالاتری برای توسعه صنعت فولاد دارد اما عملکرد جمعی مدیران و کارشناسان پیشین و کنونی، سبب شده امروزه ظرفیت تولید فولاد خام در ایران به ۳۳ میلیون تن برسد.

 

*** توسعه روزافزون در سنگان

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اکنون باید یادآور شد همانگونه که در نقطه‌ای همچون سنگان، توسعه فراتر از تصور رقم خورده در سال‌های پیش‌رو و حتی پیش از ۱۴۰۴ نیز ممکن است هدف ۵۵ میلیون تنی ظرفیت تولید این فلز محقق شود.

غریب‌پور بیان داشت: یک سوی این جریان رشد تولید،‌ افزایش اشتغال نیروی کار، توسعه مناطق معدنی و صنایع معدنی با رعایت اصول محیط زیست است اما سوی دیگر این مهم، تمرکز بر زیرساخت‌ها است.

 

*** معرفی حوزه‌های کلیدی صنعت فولاد

 

وی در ادامه یادداشت خود نوشت: شاید بتوان اذعان کرد توسعه زیرساخت‌ها محوری‌ترین و یکی از حوزه‌های کلیدی توسعه صنعت فولاد است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به قابل توجه بودن اقدامات شرکت‌هایی که طی ده‌های گذشته در ایران پا گرفته‌اند و صاحب دانش شده‌اند،اظهار داشت:

این دستاورد به ویژه در سرمایه‌گذاری، اشتغال و ظرفیت‌سازی، قابل تحسین؛‌ اما اکنون می‌توان نیروی بیشتری از شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران را به توسعه زیرساخت‌ها معطوف کرد.

 

*** نقش شرکت‌های خصوصی در توسعه صنعت فولاد

 

غریب‌پور ادامه داد: به گمان اینجانب، شرکت‌های خصوصی به خوبی به ایفای نقش در مشارکت و توسعه پرداخته‌اند و در شرایط حاضر ایمیدرو نیز در تلاش است تا به جلب مشارکت سرمایه‌گذران در حوزه زیرساخت‌ها بپردازد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که این امر ضمن اینکه آرامش بیشتری نصیب هموطنان گرامی در نقاط مختلف معدنی و صنایع می‌کند،‌ اظهار داشت:

خود عامل دیگری برای تحریک در بخش تقاضای زنجیره فولاد،‌ سیمان، مس و دیگر تولیدات محسوب می‌شود که معنای کلی آن، خلق فرصتی جدید برای رشد اشتغال و درآمدزایی است.

 

*** نحوه عملکرد تولیدکنندگان فولاد

 

وی اظهار داشت: تولیدکنندگان زنجیره فولاد خوشبختانه به رغم تنگناهای خارجی و فشار از ناحیه برخی کشورها، تاکنون توانسته‌اند در بخش صادرات محصولات فولادی موفق عمل و تا حدودی مساله کاهش تقاضای داخلی را با هدایت تولیدات به بازارهای خارجی، جبران کنند.

غریب‌پور ادامه داد: اکنون برآنیم که با توجه روزافزون به توسعه زیرساختهایی همچون جاده‌های زمینی و ریلی، دریایی و نیز تامین آب، برق و گاز،‌ فضایی برای مصرف و تقاصای تولیدات معدنی و صنایع معدنی ایجاد شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه این مهم نیز همچون سال‌های اخیر، با مشارکت بخش خصوصی به دست می‌آید در پایان خاطرنشان کرد:

هدف نهایی آن توجه به مسئولیت اجتماعی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + دو =

کلید مقابل را فعال کنید