اخبار برگزیده

کد خبر:110270
پ
پارس جنوبی
سرپرست راه‌اندازی بخش خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی خبر داد

آغاز تولید میعانات گازی در پالایشگاه فاز ١٣ پارس‌ جنوبی

سرپرست راه‌اندازی بخش خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی از آغاز تولید و ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه این طرح خبر داد.

سرپرست راه‌اندازی بخش خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی از آغاز تولید و ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه این طرح خبر داد.

 

*** ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه پارس‌ جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست راه‌اندازی بخش خشکی اعلام کرد: پس از تحقق تولید از نخستین سکوی دریایی و تکمیل تدریجی زنجیره ارزش در فاز ١٣ پارس جنوبی ، تولید و ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه این طرح آغاز شد.

به گفته ساسان عربی، تولید میعانات گازی در پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با توجه به بهره‌برداری از واحدهای تثبیت میعانات گازی (۱۰۳)، پشتیبان تثبیت میعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخیره‌سازی این محصول (۱۴۳) صورت گرفته است.

میعانات گازی از جمله محصولات ارزشمند فرآوری‌شده از گاز ترش بخش فراساحل و نتیجه تحقق توسعه و بهره‌برداری کامل از واحدهای فرآیندمحور پالایشگاهی است.

 

*** بهره‌برداری کامل از چهار سکوی دریایی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی

 

سرپرست راه‌اندازی پالایشگاه خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی اظهار کرد: با تولید این محصول، گام مهمی در ارزش‌آفرینی به تولیدات اولیه این طرح از طریق استفاده در صنایع پایین‌دستی برداشته می‌شود.

با بهره‌برداری کامل از چهار سکوی دریایی طرح توسعه فاز ١٣ پارس‌ جنوبی و فرآوری گاز این سکوها در پالایشگاه این طرح، روزانه حدود ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی تولید خواهد شد.

 

*** برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک

 

بنابر اعلام شرکت نفت و گاز پارس، افزون بر تحقق استحصال و دانه‌بندی گوگرد در پایان هفته گذشته، اتان تولیدی فاز ١٣ پارس جنوبی ، دیگر محصول فرآوری شده این طرح، برای نخستین بار و به‌طور پیوسته به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی ارسال شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فاز ١٣ پارس‌ جنوبی با هدف برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۱,۰۵ میلیون تن گاز مایع (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی توسعه می‌یابد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع