کد خبر:110273
پ
ارز دولتی
یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد

لزوم شفافیت در اعلام فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی

یک کارشناس اقتصادی بر لزوم شفافیت در اعلام فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی تاکید کرد.

یک کارشناس اقتصادی بر لزوم شفافیت در اعلام فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی تاکید کرد.

 

*** تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یک کارشناس اقتصادی در رابطه با تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی گفت:

به طور کلی وجود چند قیمت در هر کالایی، ایجاد رانت می کند و عملا تخصیص آن در کشور ما که دارای سطح شفافیت پایین است، نتایج بدتری دارد.

این در حالی است که در ایران نیز، بخش‌های دولتی و حاکمیتی مسلط بر اقتصاد هستند و بخش های خصوصی بزرگ هم، از طریق ارتباط با نهادهای دولتی، بزرگ شده اند.

بنابراین شائبه وجود رانت و فساد بر کالاهایی که چند قیمتی هستند، همواره وجود خواهد داشت.

 

*** بار تورمی قیمت دلار در بازار آزاد

 

سعید اسلامی افزود: از ابتدای سال ۹۷ که بار تورمی قیمت دلار در بازار آزاد، به همه کلاهایی که به اصطلاح قرار بود ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) دریافت کنند، کشیده شد، بخش بزرگی از این کالاها با قیمت دلار قابل معامله در بازار آزاد، قیمت گذاری شده‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، شائبه های بسیار زیادی در فرآیندهای تخصیص این ارزها وجود دارد؛ در حالیکه این شائبه ها، هم به سرمایه های اجتماعی آسیب میزنند و هم به هیچ عنوان، منفعتی برای اقتصاد ایران ندارد؛ بنابراین بهتر بود نرخ ارز به سمت قیمت واحد می رفت تا به کنترل بهتری در کالاهای دریافت کننده ارز، منجر شود.

 

*** پایین بودن سواد اقتصادی و مالی جامعه

 

اسلامی تصریح کرد: به دلایل متعدد، همه دولتها سعی می‌کنند رفتارهای پوپولیستی داشته باشند؛ چراکه سواد اقتصادی و مالی جامعه پایین است و این سواد پایین باعث می شود مردم، تصویر اشتباهی از تاثیر سیاست گذاری‌ها داشته باشند و سیاست‌گذاران نیز سعی می‌کنند با کنترل اذهان مردم، این گونه القاء کنند که آنها باعث تورم نیستند.

 

*** تاثیر ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در افزایش قاچاق کالا

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به تاثیر ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در افزایش قاچاق کالا، گفت:

به صورت طبیعی زمانی که جایی رانت ایجاد شود، تقاضای اصلی در جامعه تامین نمی‌شود و بخشی از تقاضا به سمت قاچاق می‌رود؛ از سوی دیگر، زمانی که قیمت گذاری ناصحیحی روی هر کالایی به خصوص ارز انجام می‌شود، سایر کالاها نیز از این روش قیمت گذاری تاثیر می‌پذیرند و یک نوع عدم تعادل بین اقتصاد داخل و خارج از کشور ایجاد و جریان‌های سوداگرایانه، حول آن کالا ایجاد شده و بخشی از رانت ایجاد شده از کشور خارج می‌شود.

 

*** چالش های متعدد تعیین کالاهای مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

وی با بیان اینکه تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار اثر مثبتی روی هیچ بخشی ندارد، اظهار داشت:

تعیین کالاهایی که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند، با صدور بخشنامه‌های مختلف با چالش‌های متعددی مواجه است و نحوه تخصیص ارز دولتی به این کالاها مشکلات جدی دارد؛ بسیاری از کالاها محل مصرف برای تولیدات بعدی هستند که این بخش نیز، با چالش مواجه شده است.

 

*** اصلاح روند موجود در نرخ گذاری ارز

 

اسلامی با تاکید بر اصلاح روند موجود در نرخ گذاری ارز، افزود:

راهکار بلندمدت «اتخاذ سیاست‌های ارزی صحیح برای حرکت به سمت تک نرخی شدن»، «تعیین قیمت‌ها بر اساس سازوکار بازار» و «پرهیز از اعطای منافع به گروه‌های خاص از سوی دولت‌ها» است که البته طی ۲۰ سال گذشته نیز، قول‌های زیادی در این زمینه داده شده؛ اما تاکنون به منصه ظهور نرسیده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این اقتصاددان در پایان گفت: در کوتاه مدت نیز، باید فهرست تمام کالاهایی که مشمول دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شده‌اند، به طور کاملا شفاف اعلام و روز به روز از تعداد این کالاها کاسته شود و اختلاف قیمت رانتی این کالاها با قیمت بازار نیز کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر