اخبار برگزیده

کد خبر:110204
پ
تولید فولاد خام

رشد قابل‌توجه تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۸

صنعت فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ توانسته در قیاس با سال ۲۰۱۷، رشدی بیش از ۱۷ درصدی را در تولید فولاد به ثبت برساند.

صنعت فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ توانسته در قیاس با سال ۲۰۱۷، رشدی بیش از ۱۷ درصدی را در تولید فولاد به ثبت برساند.

 

*** رشد ۱۷ درصدی تولید فولاد ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارشی که اتاق بازرگانی منتشر کرده، ایران در سال گذشته میلادی توانسته در قیاس با سال ۲۰۱۷، رشدی بیش از ۱۷ درصدی را در تولید فولاد به ثبت برساند و همین عدد جایگاه ایران در میان ۱۰ کشور اصلی تولیدکننده فولاد در جهان را تثبیت کرده است.

در این گزارش آمده‌است: توجه جدی به توسعه زیرساخت‌های صنعت فولاد ایران در طول سال‌های گذشته باعث شده که این محصول مهم اقتصادی در سال ۲۰۱۸، پیشرفتی قابل‌توجهی را به ثبت برساند و در میان کشورهای تولیدکننده فولاد در جهان، ایران را صاحب بالاترین درصد رشد کند.

 

*** تولید یک میلیارد و۸۰۰ میلیون تن فولاد درجهان

 

آمارهای جهانی به ثبت رسیده از سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که کشورها مجموعاً در این سال بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۷، افزایشی ۴.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** کشورهای اصلی تولید فولاد

 

در طول این مدت، هم‌چنان چین خود را به‌عنوان قطب اصلی تولید فولاد جهان مطرح کرده و از کل آمار به ثبت رسیده، بیش ۵۰ درصد از تولید جهانی را این غول شرق آسیا به نام خود ثبت کرده است.

کل فولاد تولیدشده از سوی چین در سال ۲۰۱۸، بیش از ۹۲۰ میلیون تن بوده که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل رشدی ۶.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

 

پس از چین نیز هند توانسته نام خود را میان کشورهای اصلی تولیدکننده فولاد به ثبت برساند. این همسایه شرقی ایران در طول این مدت بیش از ۱۰۰ میلیون تن فولاد تولید کرده و با رشدی قابل قبول جایگاه ژاپن در رده دوم بیش‌ترین تولیدکنندگان فولاد را از آن خود کرده است.

 

*** قاره آسیا پیشتاز عرصه تولید فولاد

 

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که آسیا با تولید بیش از یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تن فولاد هم‌چنان قاره محوری در عرضه این کالای مهم و حیاتی به شمار می‌رود. در میان کشورهای اصلی تولیدکننده فولاد، رشد تولید اصلی‌ترین شاخصه سال ۲۰۱۸ بوده و این آمار در حالی به ثبت رسیده که میزان تولید فولاد در اتحادیه اروپا در قیاس با سال ۲۰۱۷ کاهشی ۰.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** جایگاه ایران در تولید فولاد

 

اما در میان کشورهای آسیایی هرچند ایران فاصله‌ای قابل توجهی با کشوری مانند چین دارد ولی توانسته بخشی از فاصله خود با هند را جبران کند.

ایران در سال میلادی گذشته، بیش از ۲۵ میلیون تن فولاد تولید کرده که در قیاس با سال قبل، رشدی حدوداً ۴ میلیون تنی را نشان می‌دهد.

هم‌چنین در قیاس با سال قبل ایران در عرصه فولاد افزایش تولید ۱۷.۷ درصدی را به ثبت رسانده که در قیاس با تمامی کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد افزایشی قابل توجه به شمار می‌رود.

 

*** جهش ۱۷ درصدی تولید فولاد در ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان لازم به ذکر است: در شرایطی که رشد کل فولاد تولیدی در سال ۲۰۱۸، کمتر از پنج درصد بوده و چین هند نیز در مرز شش و پنج درصد افزایش تولید داشته‌اند، رشد ۱۷ درصدی ایران نشان‌دهنده جهش قابل توجه تولید این محصول مهم اقتصادی کشور در سطح جهان است؛ کالایی که چه در تولیدات داخلی و چه در بازارهای جهانی می‌تواند برای اقتصاد ایران یک نقطه اتکای جدید بسازد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع