اخبار برگزیده

کد خبر:110259
پ
اقلام خوراکی

افزایش قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال ۹۷

بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی حاکی از افزایش قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی حاکی از افزایش قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

 

*** بررسی قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بررسی قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال جاری نشان می‌دهد، هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در دی ماه، به قیمت ۱۶ هزار و ۹۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان دی ماه سال گذشته، ۱۹.۸ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۵ هزار و ۹۲۲ تومان آذرماه سال جاری نیز، رشد ۱.۱ درصدی یافته است.

 

*** بررسی قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

همچنین طی  دیگر بررسی قیمت اقلام خوراکی هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در دی ماه امسال، ۹ هزار تومان بوده است؛ در حالیکه نرخ این محصول در دی ماه سال گذشته، ۶ هزار و ۲۳۸ تومان به ثبت رسیده و از این رو، شاهد افزایش ۴۴.۵ درصدی قیمت برنج خارجی طی یک سال بوده‌ایم.

البته نرخ این محصول در دی ماه نسبت به آذرماه سال جاری، کاهش ۰.۶ درصدی را تجربه کرده است.

 

*** بررسی قیمت گوشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در دی ماه امسال، با نرخ ۶۹ هزار و ۶۷۱ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان در دی ماه سال ۹۷، رشد ۷۱.۶ درصدی را تجربه کرده است.

نرخ این محصول نسبت به آذرماه سال جاری که ۶۳ هزار و ۸۶۸ تومان بود، افزایش ۹.۱ درصدی داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله که در آذر ماه امسال ۶۲ هزار و ۹۰۵ تومان بود، در دی ماه به ۶۵ هزار و ۸۴۱ تومان رسیده که رشد ۴.۷ درصدی یافته است؛ همچنین این نرخ نسبت به دی ماه سال گذشته که ۳۸ هزار و ۶۸۶ تومان بوده، افزایش ۷۰.۲ درصدی داشته است.

 

همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در آذرماه ۱۱ هزار و ۲۴۹ تومان بود با رشد ۱۵.۶ درصدی در دی ماه، به ۱۳ هزار و ۸۸۶ تومان رسید؛ این در حالی است که نرخ این محصول در دی ماه پارسال نیز، ۷ هزار و ۲۳۲ تومان بود که نشانگر رشد ۷۹.۹ درصدی است.

هر کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در دی ماه ۱۰ هزار و ۵۳۸ تومان بود که افزایش ۳۱.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۸ هزار تومان بود را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به آذر ماه که ۱۱ هزار و ۳۹۶ تومان بود، ۷.۵ درصد کاهش یافته است.

 

*** بررسی قیمت محصولات لبنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

بر این اساس و در ادامه بررسی قیمت اقلام خوراکی هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آذر ماه امسال ۴ هزار و ۳۶۴ تومان بود در دی ماه رشد ۴.۹ درصدی یافت و به ۴ هزار و ۵۷۷ تومان رسید.

نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نشان از افزایش ۶۳.۱ درصدی هر لیتر شیر در دی ماه سال جاری دارد.

 

همچنین هر کیلوگرم ماست پاستوریزه در دی ماه، با قیمت ۶ هزار تومان به فروش رسیده است که نشان از افزایش ۲.۸ درصدی نسبت به آذرماه (۵ هزار و ۸۶۸ تومان) و افزایش ۵۶.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۳ هزار و ۸۶۵ تومان بوده، را نشان می‌دهد.

 

نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در دی ماه ۸ هزار و ۷۳۳ تومان بود که افزایش ۱ درصدی نسبت به آذر ماه (۸ هزار و ۶۵۰ تومان) دارد.

نرخ این محصول در دی ماه پارسال، ۵ هزار و ۹۲۸ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۷.۳ درصد قیمت پنیر در دی امسال است.

 

کره پاستوریزه (۱۰۰گرم) ۴ هزار و ۵۴۹ تومان در دی ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۳۶.۲ درصدی نسبت به دی پارسال که ۳ هزار و ۳۴۰ تومان داشته و البته نسبت به آذر ماه (۴ هزار و ۵۶۰ تومان) کاهش ۰.۲ درصدی یافته است.

 
*** بررسی قیمت روغن نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

در ادامه بررسی قیمت اقلام خوراکی هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در دی ماه امسال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود که افزایش ۰.۵ درصدی نسبت به آذر ماه یافته است.

نرخ این محصول در دی پارسال ۵ هزار و ۳۸۲ تومان بود که نشان گر افزایش ۴۳.۲ درصدی این محصول در دی امسال است.

 
*** بررسی قیمت میوه و صیفی‌جات نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

در ادامه بررسی قیمت اقلام خوراکی هر کیلوگرم موز در دی ماه امسال با افزایش ۱۲۹.۲ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۵ هزار و ۶۱۸ تومان بود، به قیمت ۱۲ هزار و ۸۷۹ تومان رسیده است. نرخ این محصول در آذر ماه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

 

 

سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در دی ماه به ترتیب با قیمت ۸ هزار و ۱۹۲ تومان، ۴ هزار و ۵۸۵ تومان و ۴ هزار و ۱۰۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به دی ماه پارسال به ترتیب ۱۱۶.۶ درصد، ۳۷.۴ درصد و ۳۶.۴ درصد رشد داشته است.

نرخ سیب درختی نسبت به آذرماه امسال، ۳ درصد افزایش و نرخ پرتقال و خیار به ترتیب ۵.۱ درصد و ۳.۷ درصد کاهش داشته است.

 

در دی ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۴ هزار و ۳۰۰ تومان، ۲ هزار و ۹۷۴ تومان و ۲ هزار و ۹۷۸ تومان بود که افزایش ۶۲.۱ درصدی، ۷۱.۷ درصدی و ۳۵.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال دارد.

ضمن اینکه نرخ گوجه فرنگی نسبت به آذر ماه امسال ۱۷.۲ درصد کاهش و نرخ سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱۳.۶ درصد افزایش داشته است.

*** بررسی قیمت حبوبات نسبت به مدت مشابه سال گذشته

 

در ادامه بررسی قیمت اقلام خوراکی لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر نیز به ترتیب با افزایش ۱۶.۹ درصد، ۶.۶ درصد، ۳۲۵ درصد و ۲۷.۶ درصد با نرخ ۱۴ هزار تومان، ۸ هزار و ۷۸۶ تومان، ۵ هزار و ۳۹۴ تومان و ۴ هزار و ۱۸۵ تومان به فروش رسیده است.

در بین این ۴ محصول تنها عدس نسبت به آذر ماه یک درصد کاهش قیمت داشته است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته ای به ترتیب با افزایش ۲۳۸.۲ درصد و ۴۹.۵ درصد با قیمت ۱۸ هزار و ۹۱۴ تومان و ۳۱ هزار و ۲۲۴ تومان فروخته شده است. نرخ رب گوجه فرنگی نسبت به آذر ماه ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع