اخبار برگزیده

کد خبر:110042
پ
بانک مرکزی
همتی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه مجلس خبرداد

نتیجه منفی عملکرد ارزی بانک مرکزی در سال ۹۷

رئیس کل بانک مرکزی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷، از نتیجه منفی عملکرد ارزی بانک مرکزی خبرداد.

رئیس کل بانک مرکزی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷، از نتیجه منفی عملکرد ارزی بانک مرکزی خبرداد.

 

*** پرداخت مالیات بانک مرکزی بابت سودی که برایش محقق نشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه ۷ بهمن ۹۷ مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷، اظهار کرد:

در اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۷، ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود از بابت خرید و فروش ارز برای بانک مرکزی پیش‌بینی شده که اگر تصویب شود بانک مرکزی بابت سودی که برایش محقق نشده است مالیات پرداخت کند.

عبدالناصر همتی در ادامه افزود: پرداخت ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود باعث افزایش ۶ تا ۷ درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود.

 

*** گذاشتن چنین مبلغی در بودجه اشتباه است

 

وی خاطرنشان کرد: نتیجه عملکرد ارزی این‌بانک ۲,۴۰۰ میلیارد تومان منفی است لذا ما اصلاً چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی، اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود.

 

*** واریز مالیات علی‌الحساب شرکت‌های دولتی و بانک‌ها

 

در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت پیش‌بینی شده بود که شرکت‌های دولتی و بانک‌ها که در بودجه برای آنها سود ویژه پیش‌بینی می‌شود موظف به واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام علی‌الحساب مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه هستند.

در بند ۶ ماده واحده طرح اصلاح بودجه نیز بانک مرکزی مشمول این قانون عنوان شده بود که البته پس از اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، ابقای این حکم در اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۷ به تصویب نرسیده و این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷، عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: این درآمد قابل احصاء خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع