اخبار برگزیده

کد خبر:110080
پ
مقیمی
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد

تسهیل فرایند ترخیص کالا از گمرکات

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش بروکراسی اداری از تسهیل فرایند ترخیص کالا از گمرکات اجرایی خبر داد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش بروکراسی اداری از تسهیل فرایند ترخیص کالا از گمرکات اجرایی خبر داد.

*** وضعیت ترخیص کالا در آینده

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان از رفع مشکلات بنگاه‌های تولیدی در امور گمرکی خبرداد و گفت:

وزارت صمت با اخذ تایید گمرک به زودی طی توافق با وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، وزارت اقتصاد و سایر دستگاه‌های مرتبط با کاهش بروکراسی اداری، فرایند ترخیص کالا از گمرکات اجرایی را تسهیل خواهد کرد.

فرشاد مقیمی با اعلام این خبر به چالش‌های گمرکی واحدهای صنعتی که در۶ محور با ۳۵ چالش شناسایی شده است، اشاره و خاطرنشان‌ کرد:

ستاد تسهیل و رفع موانع به صورت تخصصی طی سه جلسه به واکاوی مشکلات گمرکی صنایع پرداخت که این چالش‌ها در نشست‌های مشترک با تشکل‌های تخصصی احصاء شده بود و رفع آن‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات تولیدکننگان را مرتفع خواهد کرد.

*** فرآیند تعیین ارزش در سیستم TSC

وی فرآیند تعیین ارزش در سیستم TSC را از جمله مشکلاتی برشمرد که اغلب صنایع با آن دست به گریبان بوده و موانعی نظیر عدم تعیین ارزش واقعی محموله‌ها، کم‌اظهاری و بیش‌اظهاری، عدم تطبیق ساختار تعیین ارزش کالاها با موافقتنامه تعیین ارزش wto، دموراژشدن برخی کالاها بدلیل روند طولانی ترخیص و… برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعمال سلیقه در برخی از گمرکات کشور، زمان طولانی ترخیص کالا ، عدم اعمال برخی معافیت‌ها و اعمال تعرفه‌های محصول نهایی برای واردات قطعات برخی از محصولات را از جمله چالش‌های دیگر تولیدکنندگان برشمرد و خاطر نشان کرد:

وقتی زمان نگهداری کالا در گمرک از ۲ ماه بیشتر ‌می‌شود، علاوه بر دموراژ و هزینه‌های انبارداری، کالا توسط گمرک متروکه اعلام شده و از سوی سازمان اموال تملیکی به فروش گذاشته می‌شود.

مقیمی تسریع و تسهیل در فرآیند ترخیص کالا را در بهبود وضعیت صنایع موثر برشمرد و ادامه داد:

با اصلاح مشکلات گمرکی صنایع بخشی از دغدغه‌های صاحبان صنایع مرتفع شود.

*** معافیت واردات ماشین آلات خطوط تولید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با اعمال معافیت برای واردات ماشین آلات خطوط تولید اظهار داشت:

درج توضیح مبنی بر زمینه استفاده ماشین آلات وارد شده برای درخواست معافیت در این خصوص الزامی است که طی ابلاغیه‌ای این موضوع به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی صادر خواهد شد.

مقیمی در خصوص عدم انتقال معافیت کالای وارد شده از تولیدکننده اصلی مشمول تحریم به شرکت‌های بازرگانی که بعنوان واسطه نسبت به ورود کالا برای تولید کننده اقدام کرده‌اند، توضیح داد:

در صورت ارائه قرارداد معتبر فی مابین طرفین که به تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده باشد معافیت مورد پذیرش گمرک قرار خواهد گرفت.

*** ضمانت‌نامه‌های اعتباری صندوق ضمانت صادرات ایران

وی در ادامه به عدم پذیرش ضمانت‌نامه‌های اعتباری صندوق ضمانت صادرات ایران برای ورود موقت کالاهای تولید کنندگان علیرغم موافقت وزرای صمت و اقتصاد اشاره و خاطر نشان کرد:

طبق توافق بعمل آمده با وزیر محترم اقتصاد و با ارایه موافقتنامه یادشده به گمرک، از این پس ضمانت‌نامه‌های صادرشده از سوی صندوق فوق مورد پذیرش گمرک قرار خواهد گرفت.

*** مباحث جلسه آتی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان تصریح کرد:

برای سهولت و سرعت در ترخیص کالا از گمرک موضوع توافق مشترک بین دستگاه‌های استاندارد، بهداشت، معاونت غذا و دارو، انرژی اتمی و… در جلسه آتی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد تا واحدهای صنعتی بدون انجام فرآیندهای تکراری، اتلاف وقت و تحمیل هزینه‌های مازاد نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع