کد خبر:110015
پ
صنایع مس ایران
رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت خبرداد:

بهره‌برداری از پروژه اسیدی شرکت ملی صنایع مس ایران در دهه فجر

رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت از بهره‌برداری پروژه اسیدی تولید سولفات و اسید سولفوریک شرکت ملی صنایع مس ایران در دهه فجر خبرداد.

رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت از بهره‌برداری پروژه اسیدی تولید سولفات و اسید سولفوریک شرکت ملی صنایع مس ایران در دهه فجر خبرداد.

 

*** بهره‌برداری از بزرگترین پروژه معدنی در صنایع مس ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت گفت: پروژه تولید سولفات و اسید سولفوریک شرکت ملی صنایع مس ایران دراستان کرمان، بزرگترین پروژه معدنی است که در ایام دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

 

*** کاهش محسوس غلظت گاز و آلایندگی 

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در اختتامیه دومین همایش ملی پسته در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان گفت:

اجرای طرح احداث کارخانه اسید از سال قبل آغاز شده و در آینده نزدیک تولید اسید را شروع خواهیم کرد.

علی محمدی تصریح کرد: با راه اندازی کارخانه اسید در سرچشمه از میزان غلظت گاز و آلایندگی به نحو موثری کاسته خواهد شد.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: اسید می‌تواند از شوری خاک باغ‌های پسته بکاهد.

 

***  اسید به عنوان پایه کود برای درختان

 

وی با اشاره به اینکه اسید به عنوان پایه کود برای درختان خواهد بود و امید می‌رود تولید اسید در صنایع مس ایران تا پایان امسال به بهره برداری برسد گفت:

در صنعت مس سعی کردیم در سالهای اخیر از آب به طوری استفاده کنیم که سفره‌های آب زیرزمینی را تا حد امکان نگهداریم و در این راستا ۵۰۰ میلیارد تومان برای ذخیره آب و استفاده آن در صنعت هزینه کردیم.

 

*** هزینه ۱۰میلیونی دولت برای کشاورزان

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه استان کرمان بیش از ۳۰۰ هزار هکتار باغ پسته دارد اظهار داشت:

امسال پنج درصد محصول پسته را داریم در حالی که سالهای قبل بالای یک میلیارد دلار صادرات این محصول را داشتیم و امسال شاید به ۲۰۰ میلیون دلار نرسد که فاجعه است.

وی خاطرنشان کرد: خسارت وارده شده به پسته باید از جایی جبران شود لذا لازم است دولت برای هر هکتار ۱۰ میلیون تومان هزینه کند تا بخشی از مشکلات کشاورزان بر طرف شود.

 

*** تولید ۱٫۵ میلیون تن اسید در مجتمع مس سرچشمه

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون تن اسید با راه اندازی کارخانه اسید در مجتمع مس سرچشمه برای استفاده در باغ‌های پسته تولید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان لازم به ذکر است: مجتمع صنایع مس ایران یکی از معادن بزرگ روباز خاورمیانه است که در ۵۰ کیلومتری رفسنجان قرار دارد و بیش از ۱۵ هزار نیرو در این مجتمع شاغل هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع