کد خبر:109515
پ
اکتشاف مواد معدنی۱
با نگرش ویژه بر توسعه پایدار برگزار می‌شود

دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی IRAN GMEX

دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی IRAN GMEX با نگرش ویژه بر توسعه پایدار برگزار می‌شود.

دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی  IRAN GMEX با نگرش ویژه بر توسعه پایدار برگزار می‌شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی گفت: در این دوره از رویداد IRAN GMEX، در مجموع  ۲۸سخنرانی، کارگاه آموزشی و پنل تخصصی در نظر گرفته‌ایم.

حدود ۵۰ شرکت از کشورهایی همچون آفریقای جنوبی، استرالیا و انگلیس در این نمایشگاه حضور دارند.

 

*** اکتشاف، یکی از نخستین حلقه‌های زنجیره تولید

 

 اکتشاف، یکی از نخستین حلقه‌های زنجیره تولید در کشور به‌شمار می‌رود.

هرگونه پیشرفت، نوآوری یا رکود در این بخش به شکل مستقیم و غیرمستقیم هزاران شرکت پایین‌دست را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

 

*** نگرش ویژه بر توسعه پایدار

 

دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی با نگرش ویژه بر توسعه پایدار (ایران‌جیمکس IRAN GMEX) ۸ تا ۱۰ بهمن امسال از سوی شرکت رستاک پاد ویژن با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان نظام مهندسی، خانه معدن، شرکت ملی مس و سایر شرکت‌ها برگزار خواهد شد.

 

*** نخستین همایش و نمایشگاه اکتشاف مواد معدنی

 

درباره همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی، محمود بندرچی، مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن و مدیر این همایش عنوان کرد:

شرکت ما برگزارکننده بسیاری از رویدادهای اکتشاف مواد معدنی است.

یکی از مهم‌ترین‌های اقدام‌هایی که شرکت در سال ۱۳۹۱ با همکاری مدیریت بخش اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام داد، برپایی نخستین همایش و نمایشگاه اکتشاف مواد معدنی بود که تنها رویداد تخصصی در زمینه اکتشاف در کشور به‌شمار می‌رفت.

البته به دلایلی چون تغییر مدیریت در بخش‌های مختلف، موفق به برگزاری نمایشگاه برای سال‌های پس از آن نشدیم.

 

*** نیاز به فعالیت جدی‌تر در زمینه اکتشاف

 

بندرچی در ادامه خاطرنشان کرد: امسال با توجه به اینکه در زمینه اکتشاف نیاز به فعالیت جدی‌تر داریم، با همکاری سازمان زمین‌شناسی، دوره دوم این همایش را آغاز کرده‌ایم.

البته جای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان یکی از متولیان اکتشاف در کشور در بین حامیان این همایش خالی است.

 
*** نقش دولت در برگزاری نمایشگاه اکتشاف

 

وی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه به تنهایی نمی‌تواند از سوی بخش خصوصی انجام شود، اظهار کرد:

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، حمایت عملی بخش دولتی را می‌طلبد زیرا حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد اکتشاف، توسط دولت انجام می‌شود و حدود ۵ درصد آن مربوط به بخش خصوصی است، در حالی که ۹۰ درصد کار برگزاری نمایشگاه اکتشاف بر دوش بخش خصوصی است و بخش دولتی حضور جدی ندارد.

 
*** تشریح برنامه‌های دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی

 

مدیر برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی در ادامه خاطرنشان کرد:

در این دوره، ۲۸ سخنرانی، کارگاه آموزشی و پنل تخصصی را در نظر گرفته‌ایم.

حدود ۵۰ شرکت در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند، نمایندگانی از کشورهایی چون آفریقای جنوبی، استرالیا و انگلیس در این نمایشگاه حضور دارند و ۸ سخنران خارجی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

بندرچی با اشاره به برنامه‌های همایش ایران‌جیمکس عنوان کرد: برگزاری همایش و نمایشگاه به مدت ۳ روز است و رونمایی از محدوده‌های اکتشافی و گواهی‌های کشف از سوی سازمان زمین‌شناسی، از برنامه‌های این جشنواره است.

 

*** عوامل برگزارکننده همایش اکتشاف

 

وی ادامه داد: این همایش با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان نظام مهندسی، خانه معدن، شرکت ملی مس و سایر شرکت‌ها برگزار خواهد شد.

 

*** محورهای همایش و نمایشگاه ایران‌جمیکس

 

دبیر بخش همایش دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی  اشاره به محورهای همایش و نمایشگاه ایران‌جمیکس خاطرنشان کرد:

مهم‌ترین محور این نمایشگاه، موضوع اکتشاف است که شامل بخش‌هایی چون زمین‌شناسی، شناسایی، پی‌جویی، تجهیزات، راه و عملیات حفاری است.

محورهای همایش شامل ضرورت بازنگری و به‌روزآوری استراتژی اکتشاف، تحصیل قوانین و شیوه‌نامه‌های اکتشاف، استفاده از فناوری روز در حمایت از طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در حوزه اکتشاف، سرمایه‌گذاری و روش‌های جذب سرمایه در حوزه اکتشاف، تجهیزات، ماشین‌آلات و توانمندی نیروی انسانی است.

 

بندرچی در ادامه، به اهداف همایش پرداخت و اظهار کرد: این همایش قرار است با هدفی چون مرجعی برای اکتشاف غرب آسیا پیش برود.

 

*** اهداف دیگر همایش و نمایشگاه اکتشاف

 

از اهداف دیگر همایش و نمایشگاه می‌توان به آشنا شدن با آخرین فناوری‌های روز در زمینه مواد معدنی و ایجاد تعامل بین فعالان اقتصادی و دولت، تشکل‌ها و دانشگاه‌ها، ایجاد سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف و مواد معدنی و ارتقای مدیریت در حوزه اکتشاف، اشاره کرد.

 

*** استقبال شرکت‌ها از نمایشگاه اکتشاف

 

وی در پاسخ به این پرسش که استقبال شرکت‌ها از نمایشگاه تا چه اندازه بوده است، گفت:

استقبال شرکت‌های خصوصی از این رویداد، بسیار خوب بوده است.

برخی از شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی مس هم از این رویداد استقبال کرده‌اند اما این موضوع همچنان راضی‌کننده نیست چراکه بخش خصوصی، متولی اکتشاف در کشور نیست و در این زمینه نیازمند حمایت از بخش دولتی هستیم.

اکنون که این موج حمایت از اکتشاف را ایجاد کرده‌ایم، به دنبال سود نیستیم و می‌خواهیم دست‌کم در نقطه سر به سر قرار بگیریم، از این رو حمایت دولتی‌ها را می‌طلبیم تا این رویداد در شأن اکتشاف کشور برگزار شود.

 

*** دستاوردهای همایش اکتشاف برای شرکت‌های کوچک

 

 دبیر همایش دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی در پاسخ به این پرسش که نمایشگاه برای شرکت‌های کوچک چه دستاوردهایی به همراه خواهد داشت، گفت:

نمایشگاه برای شرکت‌هایی که در زمینه اکتشاف و حفاری کار می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود چراکه به طور تخصصی و فنی به اکتشاف مواد معدنی خواهد پرداخت.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی IRAN GMEX با نگرش ویژه بر توسعه پایدار ۸ تا ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
گسترش نیوز