کد خبر:109225
پ
حساب‌های ارزی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

آخرین وضعیت تعهدات حساب‌های ارزی فعالان اقتصادی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تسویه نشدن ۱۰ و نیم میلیارد دلار از حساب ارزی، پرداخت‌شده به فعالان اقتصادی خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تسویه نشدن ۱۰ و نیم میلیارد دلار از حساب‌های ارزی پرداخت‌شده به فعالان اقتصادی خبر داد.

 

*** آخرین وضعیت تعهدات حساب‌های ارزی فعالان اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تعهدات حساب‌های ارزی فعالان اقتصادی در نشستی با حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت بررسی شد.

 

*** تسویه نشدن ۱۰ و نیم میلیارد دلار از منابع حساب‌های ارزی

 

پورابراهیمی، با بیان این مطلب اظهار کرد: گزارشی که در این نشست ارائه شد این بود که حدود ۱۰ و نیم میلیارد دلار از منابع حساب‌های ارزی که در قالب تسهیلات به فعالان اقتصادی داده شده، هنوز تسویه نشده که معادل یک دوم مربوط به شرکت‌های دولتی و یک دوم (۵.۲ میلیارد دلار) مربوط به بخش خصوصی است.

 

*** نحوه برگشت تسهیلات اعطایی به فعالان اقتصادی

 

وی با اشاره به اینکه نحوه برگشت این عدد در قانون رفع موانع تولید در قالب ماده ۲۰ بیان شده، تصریح کرد: در این رابطه بین شرکت‌های بزرگ و کوچک، شرکت‌های صادراتی و غیرصادراتی و کسانی که ارز را دریافت کرده و هیچ کالا و مواد اولیه‌ای به کشور نیاورده‌اند، تفکیک قائل نشده و تنها گفته شده همه با ثبت سفارش تصمیم بگیرند.

 

*** معرفی متخلفین به دستگاه قضایی

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما اعتقاد داریم این نحوه تصمیم اشکال دارد و باید تفکیک قائل شویم و کسانی که ارز را ۱۰ سال قبل گرفته و هیچ کالا و مواد اولیه‌ای وارد نکرده‌اند، طبیعتا باید به دستگاه قضایی معرفی شوند و این افراد متخلف و مجرم هستند.

 

*** بازپرداخت منابع ارزی

 

وی افزود: از سوی دیگر باید به کسی که تخلفی نداشته، سرمایه گذاری کرده و صادرات داشته کمک شود تا بازپرداخت منابع ارزی صورت بگیرد و شرکت صادراتی نیز که ارز را گرفته و صادرات کرده، مشکلی در پرداخت تعهدات ندارد و اینها باید تفکیک شود.

 

*** اصلاح آیین نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در رابطه با تسویه منابع حساب ارزی

 

پورابراهیمی گفت: در این نشست مقرر شد گزارش اولیه را کمیسیون اقتصادی با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت، اقتصادی، کشاورزی و کمیسیون اصل ۴۴ مجلس تنظیم و تا هفته آینده نهایی کند که برای رئیس قوه قضائیه ارسال خواهیم کرد تا در قالب اصلاح مصوبه هیئت وزیران برای اصلاح آیین نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در رابطه با تسویه منابع حساب‌های ارزی اقدام کنند.

 

 

*** وصول مطالبات و کمک به تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تصریح کرد: اگر دولت در رابطه با این موضوع کاری انجام داد، استقبال می‌کنیم که هم به تولید کمک می‌‍کند و هم مطالبات وصول می‌شود و اگر به نتیجه نرسد از طریق مجلس اقدامات قانونی را انجام می‌دهیم.

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا