اخبار برگزیده

کد خبر:108968
پ
سود بانکی
از یکم بهمن ماه 1397؛

سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد

بانک‌ها از یکم بهمن ۱۳۹۷ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت را به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌کنند.

بانک‌ها از یکم بهمن ۱۳۹۷ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت را به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بخشی مهمی از سپرده‌های بانکی را تشکیل می‌دهد و بسیاری از سپرده‌گذاران از این نوع سپرده برای دریافت سودهای بانکی بهره می‌بردند، اما نکته‌ای که در این میان وجود داشت، این بود که تاکنون سود این سپرده‌ها به صورت روزشمار محاسبه می‌شد و این در حالی است که برخی افراد سودجو در ابتدای روز حساب خود را خالی کرده و در بازارهای ارز و سرمایه، نوسان‌گیری می‌کردند و در انتهای روز آن را برای محاسبه به حساب‌های خود بازمی‌گرداندند که گاه ممکن بود این موارد یک تا دو روز طول بکشد.

 

*** معیار پرداخت سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی

 

بر این اساس، پیشنهاد بانک مرکزی در این رابطه در یک‌هزار و دویست و شصت و دومین جلسه شورای پول و اعتبار در بیستم آذرماه مطرح و مقرر شد که معیار پرداخت سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر یابد؛ به گونه‌ای که حداقل مانده حساب در ماه مبنای محاسبه سود سپرده‌های مزبور باشد.

 

*** سهم سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی در بانک‌های سراسر کشور

 

بر اساس آن‌چه بانک مرکزی تصویب کرده بود، مقرر شد که سهم سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی در بانک‌های سراسر کشور از امروز (یکم بهمن‌ماه) به صورت ماه‌شمار محاسبه شود.

بر این اساس تمامی حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت فارغ از مقطع افتتاح سپرده، از تاریخ اول بهمن‌ماه سال جاری و صرفا برای دوره‌های زمانی پس از تاریخ مذکور، مشمول تغییر در نحوه محاسبه سود مطابق فرمول نرخ سود ضرب در تعداد روزهای ماه ضرب در کمترین مانده طی ماه خواهند شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به این ترتیب تمامی بانک‌ها از امروز موظفند که تمامی سپرده‌های کوتاه‌مدت قبلی و جدید را به صورت ماه‌شمار محاسبه و سود را بر این اساس به مشتریان خود پرداخت کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع