کد خبر:108785
پ
اتاق بازگانی

انتقادات تند و تیز رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی از ویز صمت

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی با وزیر صمت به بیان مشکلات این حوزه پرداخت.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی با وزیر صمت به بیان مشکلات این حوزه پرداخت.

 

*** کاهش صادرات کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که با حضور وزیر صنعت برگزار شد، خطاب به وزیر گفت:

طبق برنامه باید صادرات ۲۰ درصد رشد کند، در حالی که برخلاف آنچه که مسئولان اعلام می‌کنند، صادرات کاهش یافته است.

 

عدنان موسی‌پور با اشاره به عوامل اثرگذار مثبت و منفی در حوزه صادرات گفت: اگر عوامل اثرگذار مثبت را در یک کفه ترازو و عوامل اثرگذار منفی را در کفه دیگر ترازو قرار بدهیم، کفه‌ای که عوامل اثرگذار منفی در آن قرار گرفته، نسبت به کفه دیگر سنگینی می‌کند.

 

*** انتقاد رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی از وزیر صمت

 

وی اظهار داشت: جناب آقای رحمانی ما از شما ناراحت هستیم، وقتی می‌گویم ما از شما ناراحت هستیم، یعنی از تیم اقتصادی دولت ناراحت هستیم و دلگیری ما از شما به این دلیل است که شما ما را تنها گذاشته‌اید.

 

*** وظیفه صادرکنندگان

 

موسی‌پور در ادامه با اشاره به وظیفه صادرکنندگان بیان داشت: وظیفه صادرکننده بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور و گسترش بازار در شرایط تحریم و حفظ سطح اشتغال است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اما وزارت صمت چه وظایفی بر عهده دارد؟ آیا وظیفه دارد از صادرات و تولید صادرمحور حمایت کند یا نه؟

وی اظهار داشت: ما می‌دانیم ارز حاصل از صادرات باید برگردد و این مسأله یک اصل مسلم است.

 

*** از بین رفتن بزرگترین فرصت تاریخی جهش صادراتی کشور

 

موسی‌پور اظهار داشت: اگر بزرگترین فرصت تاریخی جهش صادراتی کشور تاکنون از بین نرفته، اما این فرصت اکنون جلوی چشمان همگان در حال از بین رفتن است.

 
*** رابطه تیم اقتصادی دولت و اهالی اقتصاد

 

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اگر تیم اقتصادی دولت فرمانده صادرات باشد و اهالی اقتصاد سربازان اقتصاد باشند، این دو ارتش اقتصادی را به وجود می‌آورند که این ارتش اقتصادی به نظر من با مسائل مختلف از جمله تحریم‌ها و مشکلات بانکی شکست نمی‌خورد.

اما فقط یک جا این ارتش شکست می‌خورد و آن زمانی است که اعتماد بین سرباز و فرمانده از بین برود.

وی گفت: زمانی که فرمانده به تیم اقتصادی خود با ارائه بخشنامه‌های مختلف بگوید من به شما اطمینان ندارم و بنابراین تمام بخشنامه‌هایی که صادر می‌کنم در راستای محدود کردن شماست؛ آن گاه است که این مجموعه شکست و ضربه می‌خورد.

 

*** نیاز به حمایت قاطع وزیر صمت از حوزه صادرات

 

موسی‌پور خطاب به وزیر اظهار داشت: شاید شما فکر کنید من به عنوان یک جوان که در حوزه صادرات فعالیت می‌کنم، این حرف را می‌زنم اما اشاره‌ای می‌کنم به آقای عسگر اولادی که وی می‌گوید، در شرایط فعلی بعد از ۶۴ سال صادرات مستمر مجبور شده‌ام که صادرات را متوقف کنم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، در پایان گفت: آقای وزیر اگر در کل کشور فقط یک نفر باید از حوزه صادرات حمایت کند، این شما هستید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع