کد خبر:108683
پ
خودروسازان
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس تأکید کرد

لزوم رسیدگی به بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ خودروها

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس بر لزوم رسیدگی به بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ خودروها تأکید کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس بر لزوم رسیدگی به بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ خودروها تأکید کرد.

 

*** بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ها بر نگرانی‌ها می‌افزاید دولت بدون در نظر گرفتن حجم وسیع بدهی‌های این شرکت‌ها در لایحه بودجه سال ۹۸ چند هزار میلیارد تومان تسهیلات برای آنها در نظر گرفته است.

 بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با انتقاد از آغاز مجدد پیش فروش‌های شرکت‌های خودروسازی، گفت:

از آنجایی که شرکت‌های خودروسازی به نهاد یا فردی پاسخگو نیستند و الزامی به عمل به تعهدات ندارند علی‌رغم بدعهدی در تحویل خودروهای پیش فروش شده مجددا اقدام به پیش فروش کردند.

 

*** ضرورت شفافیت قراردادهای پیش فروش خودرو

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه کارگروه متشکل از نمایندگان مردم، شرکت‌های خودروسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی و مرکز پژوهش‌ها، افزود:

در این جلسه مقرر شد قراردادها در پیش فروش خودرو به گونه‌ای تنظیم شود که حقوق مصرف کننده و خریدار به درستی رعایت شود همچنین تمامی موارد از جمله قیمت خودرو، زمان تحویل و…. شفاف و مشخص شود.

وی با انتقاد از فضای انحصاری که در اختیار خودروسازان قرار دارد، اظهار کرد:

صنعت خودروسازی به واسطه سوءمدیریت و بی مسئولیت نه تنها طی چند سال گذشته پیشرفتی نداشته بلکه از رقبای خارجی خود نیز از نظر کیفیت فاصله بسیاری پیدا کرده و عقب افتاده است.

 

*** هدف از پیش فروش خودرو

 

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوء مدیریت در صنعت خودروسازی باعث شد که خودروسازان چاره‌ای جز پیش فروش نداشته باشند، ادامه داد:

هدف از پیش فروش خودرو تأمین بخشی از منافع مالی، مخارج و هزینه‌های اداره خودروسازی ناشی از سوءمدیریت است.

در حال حاضر پیش فروش مجدد خودرو موضوع نگران کننده‌ای است و بایستی نهادهای نظارتی پیش از اینکه بحران خودروسازی نیز مانند مشکل موسسات اقتصادی گریبان کشور را بگیرد به موضوع ورود کنند.

 

*** عمل به تعهدات خودروسازان

 

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی ادعا می کنند ۳۰ شرکت خودروساز در کشور مشغول هستند، خاطرنشان کرد:

تنها ۲ خودروساز بزرگ در ایران فعالیت می‌کنند این دو شرکت در سال جاری ۳۰۰ هزار خودرو پیش فروش کردند این در حالی است که از موعد تحویل این خودروها گذشته و هیچ دعوتنامه ای برای خریداران صادر نشده است؛ عمل به تعهدات خودروسازان در زمان نزدیک بعید به نظر می‌رسد.

وی تأکید کرد: دفاع از حقوق مردم وظیفه کمیسیون اصل ۹۰ است و در حال حاضر نیز خودرو و پیش فروش‌هایی که شرکت‌های خودروسازی انجام دادند یکی از موقعیت‌هایی است که در حق مردم اجحاف شده است و نیاز است به آن رسیدگی شود.

 

***  پیش فروش خودروها، دغدغه‌ای اجتماعی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید تدبیری برای مسئله پیش فروش خودروها که دغدغه‌ای اجتماعی است اندیشیده شود درغیر این صورت به بحران تبدیل خواهد شد.

بدهکاری گسترده خودروسازان با وجود پیش فروش‌ها بر نگرانی‌ها می‌افزاید دولت بدون در نظر گرفتن حجم وسیع بدهی‌های این شرکت‌ها در لایحه بودجه سال ۹۸ چند هزار میلیارد تومان تسهیلات برای آنها در نظر گرفته است این درحالی است که هیچ ضمانتی برای بازپرداخت وجود ندارد.

پرداخت تسهیلات به شرکت‌های خودروسازی دور ریختن سرمایه‌های ملی است چراکه مشکوک الوصول خواهند بود و برگشت تسهیلات با مدیریت حاضر غیرممکن خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع