کد خبر:108850
پ
توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور

سهم شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در لایحه بودجه سال ۹۸

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، اعتبارات پیش بینی شده در لایحه بودجه سال ۹۸ را مورد بحث و بررسی قرار داد.

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، اعتبارات پیش بینی شده در لایحه بودجه سال ۹۸ را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

*** پروژه‌های ملی ریلی، قربانی منافع محلی/ لایحه چشم‌ بر اولویت‌ها بست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پیرو درج گزارشی با عنوان «پروژه‌های ملی ریلی، قربانی منافع محلی/ لایحه چشم‌ بر اولویت‌ها بست» در سرویس اقتصادی مورخ ۹۷/۱۰/۲۲ با کد ۴۵۰۹۸۷۳ توضیحاتی ارائَه کرد که به شرح زیر است:

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، ۳۲ طرح ریلی مرتبط با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اعتباری بالغ بر ۱۲۸۰۰ میلیارد ریال درج شده است که نسبت به سال جاری در همین بخش حدود ۹ درصد رشد را نشان می‌دهد و خود حاکی از توجه ویژه دولت دوازدهم به توسعه شبکه ریلی کشور است.

 

*** بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه‌تمام

 

بررسی این لایحه به خوبی بیانگر این نکته است که هدفگذاری و اولویت‌بندی قابل قبولی با توجه به محدودیت‌های اعتباری و بودجه، مد نظر قرار گرفته است تا پروژه‌های نیمه‌تمام تکمیل و به بهره‌برداری برسند.

در این رویکرد تکمیل کریدورهای ترانزیتی و اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی؛ توسعه اجتماعی، اقتصادی، توسعه پایدار منطقه‌ای و به ویژه توسعه متوازن در سطح کشور را سبب خواهد شد.

 

*** دستاوردهای کشور در عرصه ریلی

 

گفتنی است در چند سال اخیر ماحصل این تفکر و برنامه‌ریزی صورت گرفته، دستاوردهای خوبی را برای کشور در عرصه توسعه زیربناهای حمل و نقل ریلی به وجود آورده است، به طوری که اتصال ۵ مرکز استان و تکمیل کریدورهای شمال ـ جنوب و غرب به شرق و اتصال به کشور افغانستان با تکمیل پروژه‌های راه‌آهن تهران ـ همدان، ملایر ـ کرمانشاه، قزوین ـ رشت، میانه ـ تبریز (مسیر جدید)، مراغه ـ ارومیه و خواف ـ هرات انجام شده و یا در حال انجام است.

 

*** تحقق بهره‌وری و توسعه عدالت‌محور و متوازن

 

در تداوم همین امر اعتبارات حداکثری ممکن با توجه به محدودیت‌ها برای تحقق اتصال دو مرکز استان دیگر یعنی کردستان و چهارمحال بختیاری، اتصال بندر چابهار به شبکه ریلی و … در لایحه بودجه پیشنهادی پیش‌بینی شده است که این امر خلاف ادعای مطرح شده در گزارش در رابطه با کاهش بهره‌وری در شبکه ریلی است و سبب تحقق بهره‌وری و توسعه عدالت‌محور و متوازن خواهد شد.

 

 

*** افزایش سهم حمل و نقل ریلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در پایان گزارش خود افزود : در خصوص مطالب بیان شده به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز به آگاهی می‌رساند که منظور مدیرعامل محترم واقعیت انکارناپذیری است که در حال حاضر ۹۰ درصد حمل و نقل به صورت جاده‌ای انجام می‌شود و ضرورت دارد برای این امر فکری کرد.

پر واضح است که تنها راه‌حل این مسئله، توجه و اهتمام جدی برای توسعه زیربناهای حمل و نقل ریلی است تا بتوان طبق اسناد بالادستی توسعه‌ای، سهم حمل و نقل ریلی را افزایش داد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید