کد خبر:109177
پ
اتابک
مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس تأکید کرد

لزوم مهیا‌سازی زیرساخت‌ لازم برای رشد صادرات صنعت فولاد

مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس بر لزوم مهیا‌سازی زیرساخت‌ لازم برای رشد صادرات صنعت فولاد تأکید کرد.

مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس بر لزوم مهیا‌سازی زیرساخت‌ لازم برای رشد صادرات صنعت فولاد تأکید کرد.

 

*** ظرفیت فولاد کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس گفت: در سند چشم انداز ۱۴۰۴، ظرفیت فولاد کشور ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده که البته مطابق با تقاضای داخلی نیست و باید برای صادرات حدود ۲۵ میلیون تن فولاد که افزون بر ۴۵ درصد ظرفیت تولید است، چاره اندیشی جدی صورت گیرد.

وی افزود: به هر حال واقعیت این است که برای صادرات این حجم از تولیدات فولادی زیرساخت کافی نداریم و باید در این زمینه با شتاب بسیار بیشتری پیش برویم تا اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود.

 

*** رشد صادرات صنعت فولاد

 

اتابک خاطرنشان کرد: به طور خاص در حوزه زیرساخت‌ها می‌بایست بر حمل و نقل به ویژه ریلی، اسکله‎ها و بنادر و تأمین آب تمرکز بیشتری داشته باشیم و بر اساس برنامه مدون عمل کنیم چرا که اگر صادرات فولاد مطابق با اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ صورت نگیرد، با توجه به نیاز حداکثر ۳۰ تا ۳۲ میلیون تنی بازار داخلی کشور، تولید فولاد با مشکلات جدی روبرو می شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر علاوه بر زیرساخت‌ها، تأمین مواد اولیه موزد نیاز تولید فولاد یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه این صنعت می‌باشد.

چرا که در افق ۱۴۰۴ سالیانه ۱۶۴ میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز است اما اکنون در این بخش فقط حدود ۴۷ میلیون تن ظرفیت داریم.

 

*** تأمین سنگ آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس در خاتمه گفت:

بنابراین با توجه به زمان بر بودن فرآیند اکتشاف و استخراج، لازم است علاوه بر واگذاری پهنه‌های اکتشافی به بخش خصوصی، برنامه‌ها در این بخش به صورت دوره‌ای پایش شده و مسائل مرتفع گردد تا دغدغه تأمین سنگ آهن برای سرمایه گذاران کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری چیلان