کد خبر:108716
پ
صنایع معدنی
رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد

توانایی جذب بخشی از نقدینگی کشور توسط بخش معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از توانایی جذب بخشی از نقدینگی کشور توسط بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو از توانایی جذب بخشی از نقدینگی کشور توسط بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

 

*** به سرانجام رساندن طرح‌های در دست اجرا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات عامل ایمیدرو که در نخستین نشست با مدیران شرکت‌ها و مجریان طرح‌های ایمیدرو سخن می‌گفت، تصریح کرد: باید ابتدا اولویت‌ها شناسایی شوند و اولویت امروز ما به سرانجام رساندن طرح‌هایی است که در دست اجرا داریم.

 

خداداد غریب پور پس از استماع گزارش عمکلرد این مجموعه ها، تاکید کرد: با توجه به اختیاراتی که وجود دارد، هر کدام از مدیران شرکت‌ها و مجریان طرح ها، مسوول حل و فصل مسائل موجود هستند و باید پیگیری‌ها تا حصول نتیجه ادامه یابد اما در جایی که نیاز باشد ایمیدرو وارد عمل خواهد شد.

 

*** جلوگیری از بالا رفتن هزینه‌ها

 

وی با اشاره اینکه در شرایط فعلی، در تنگنای مالی قرار داریم، اظهارکرد: به ظرفیت رساندن طرح هایی که افتتاح شده اند، یکی از مهم‌ترین اقدامات ما خواهد بود.

غریب پور همچنین یادآور شد: به رغم اینکه تحریم‌ها فشارهایی بر تامین مالی، خرید تجهیزات و… وارد کرده است، اما همچنان می‌توان با تنوع بخشی در مدل‌های خرید، مانع از بالا رفتن هزینه در امور فوق شد.

 

*** کمیته تامین مالی

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: کمیته تامین مالی در این سازمان سازماندهی کرده‌ایم که در بخش داخلی و خارجی، بتوان نیاز طرح‌ها و همچنین کارخانه‌های تولیدی را برطرف ساخت.

 

*** همکاری ایمیدرو و بانک مرکزی و و زارت اقتصادی و دارایی

 

وی به همکاری‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: طبق جلسه‌ای که با وزیر اقتصاد برگزار کردیم، بخش معدن و صنایع معدنی توانایی جذب بخشی از ۱۶۰۰ تریلیون تومان نقدینگی کشور را دارد.

وی افزود: مذاکرات با بانک مرکزی هم در راستای انجام تعهدات طرح‌های فولاد استانی انجام شده و همکاری‌های نزدیکی با این نهاد داریم.

 

*** تهاتر طلب‌ها با بدهی‌ها

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: جلساتی نیز با نمایندگان مجلس داشته‌ایم و مقرر شده در بودجه ۹۸ بخشی از طلب‌های ایمیدرو با بدهی‌های سازمان، تهاتر شود.

 

*** اتکای صنایع معدنی به بخش خصوصی

 

غریب پور خاطر نشان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی به دلیل اینکه در بخش دانش و تولید تجهیزات به داخل کشور وابسته است، تاثیر کمتری از تحریم‌ها می‌پذیرد.

وی ادامه داد: شرکت‌ها و طرح‌ها روی تامین مالی از داخل کشور تمرکز داشته باشند و در این مسیر از توانمندی‌های بخش خصوصی حداکثر بهره را ببرند.

غریب پور معتقد است: توسعه و توانمندی حوزه معدن و صنایع معدنی، با اتکا به بخش خصوصی پیش می‌رود و باید فضای لازم نیز برای شرکت‌های خصوصی ایجاد شود.

 

*** جذب سرمایه در مناطق ویژه

 

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: ایمیدرو سازمانی توسعه‌ای است که وظیفه اخذ مجوزهای لازم و ایجاد زیرساخت‌ها را دارد اما مدیران باید پس از این مرحله و با رعایت مصالح کشور و دولت، زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنند.

 

*** جایگاه مناطق ویژه صنایع انرژی

 

وی به جایگاه مناطق ویژه صنایع انرژی بر اشاره کرد و اظهارکرد: آماده‌سازی زیرساخت‌ها بخشی از وظایف این مناطق است با اینحال گام مهم، جلب و جذب سرمایه‌گذار است. در این میان سرمایه‌گذاران داخلی و حتی کشورهای همسایه آمادگی سرمایه‌گذاری در این مناطق را دارند.

غریب پور افزود: انرژی فراوان و ارزان، شرایط صادرات و واردات، معافیت مالیاتی و… سبب کاهش هزینه‌های تولید در این مناطق می‌شود و این امر شرکت‌های خارجی را علاقمند به سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه کرده است.

 

*** توسعه زیرساخت‌ها

 

وی در عین حال خواستار دریافت بودجه لازم برای توسعه زیرساخت‌های صنایع معدنی شد و گفت: در زیرساخت هایی همچون آب، برق، ‌گاز، حمل ریلی و… قرار بود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به ایمیدرو تخصیص یابد اما مبلغ ناچیزی از این رقم پرداخت شده است.

 

غریب پور با اشاره به اهمیت بخش اکتشاف گفت: به رغم اینکه این امر از اولویت‌ها و نیازهای توسعه حوزه معدن است اما شاهد نوعی پراکندگی در این روند هستیم در صورتی که باید با ایجاد هم افزایی، به صورت منسجم تری اهداف اکتشاف پیگیری شود.

 

*** همکاری با سازمان محیط زیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان درباره امور محیط‌زیست اظهارکرد:

طبق مذاکراتی که با رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شده به زودی تفاهمنامه‌ای با این سازمان و با هدف توسعه فعالیت‌های معدن و صنایع معدنی خواهیم داشت. غریب پور افزود: پیگیر تفاهمنامه مشابهی نیز با سازمان جنگل‌ها و مراتع هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع