کد خبر:109344
پ
محیط زیست

بیانیه مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مناسبت روز ملی هوای پاک و حفظ محیط زیست

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مناسبت روز ملی هوای پاک و حفظ محیط زیست بیانیه‌ای صادر کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مناسبت روز ملی هوای پاک و حفظ محیط زیست بیانیه‌ای صادر کرد.

 

*** متن بیانیه‌ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

«و الاَرضَ مَدَدناهَا وَ اَلقَینَا فِیهَا رَواسِی وَ اَنبَتنَا فیهَا مِن کلّ شَی ءٍ مَوزُون»

 

و زمین را گسترانیدیم و در آن کوه‌های استوار افکندیم و از هر چیز سنجیده‌ای در آن رویانیدیم.(سوره مبارکه حجر، آیه ۱۹)

 

*** روز ملی هوای پاک

 

بیست و نهم دی ـ روز ملی هوای پاک ـ برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست و نیاز مبرم بشر به هوای پاک و عاری از هرگونه تهدید برای سلامت عمومی بنا شده است؛ هوایی که خداوند بخشنده به‌عنوان مایه حیات به ابناء بشر و سایر مخلوقات هدیه داده است.

 

*** تبعات استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی

 

متأسفانه استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی سبب تولید گازهای گلخانه‌ای و متعاقباً تولید آلاینده‌های زیست محیطی شده است، به‌نحوی که پایه‌های حیات بر روی زمین در معرض خطر جدی است.

نبود اخلاق زیست محیطی متکی بر چند اصل مهم، اعم از رعایت الزامات تعامل میان بشر و سایر گونه‌های حیاتمند در کره زمین، آموزش بر مبنای احترام به محیط زیست و حفظ منابع غنی محیطی و طبیعی، کاهش و تغییر سرانه و الگوی مصرف، شیوه صحیح مدیریت آلاینده‌ها، عدم توجه به مبانی توسعه پایدار و مدیریت منابع انرژی و اصلاح الگوی مصرف آن در بخش‌های مختلف، از مهم‌ترین جنبه‌های تهدید کننده محیط زیست به‌شمار می‌روند.

 

تأکید می‌کنم؛ برای نجات محیط زیست و پاسداشت آن، اراده انفرادی سازمان‌ها و دستگاه‌ها کافی نیست، بلکه اراده واحد آن‌ها و تشکل‌ها، نهادهای غیردولتی، صاحبان صنعت و آحاد مردم لازم است.

 

*** رعایت چند نکته برای هوای پاک از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

 

ما در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های تابعه علی‌رغم سهم ناچیز صنایع کوچک و متوسط در آلودگی هوا، عمیقاً به این موضوع می‌اندیشیم و ضمن گرامیداشت روز ملی هوای پاک، تمامی آحاد جامعه، به‌خصوص کارشناسان، مدیران و دست‌اندرکاران حوزه صنایع کوچک و متوسط، متعاملین در حوزه سیاستگذاری، شرکت‌ها، مؤسسات و صاحبان صنایع خرد و کوچک و متوسط را به رعایت چند نکته اساسی دعوت می‌کنیم:

 

منع تخریب مستقیم و غیرمستقیم محیط زیست، ارتقاء فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و همگرایی کامل در جهت حفاظت از محیط زیست، اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و حامل‌های انرژی، کاهش و کنترل آلاینده‌های زیست محیطی در مبداء و استفاده از فنآوری‌های سازگار و دوستدار محیط زیست.

 

محسن صالحی‌نیا

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع