اخبار برگزیده

کد خبر:108543
پ
IMG_1073
معاون وزیر صمت خبر داد

خودکفایی ایران در صنعت تولید فولاد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام تولید سالانه ۲۵ میلیون تن فولاد در کشور از خودکفایی ایران در صنعت تولید فولاد خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام تولید سالانه ۲۵ میلیون تن فولاد در کشور از خودکفایی ایران در صنعت تولید فولاد خبر داد.

 

*** افزایش چشمگیر تولید فولاد در کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در طول چهل سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی به دستاورد‌های بزرگی رسیده است، اظهار داشت: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولید فولاد در کشور ۵۰۰ هزار تن بود که اکنون سالانه ۲۵ میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود.

 

*** افزایش صادرات فولاد 

 

وی افزود: در کشور ظرفیت تولید سالانه ۳۴ میلیون تن فولاد را داریم، اما ۲۵ میلیون تن تولید می‌کنیم در حالی که اوایل پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولید فولاد، ۵۰۰ هزار تن بود و در طول سالجاری توانسته‌ایم ۶.۵ میلیون تن از تولیدات فولاد را صادر کنیم.

 

*** خودکفایی در صنعت تولید فولاد

 

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد کشور به سایر کشور‌ها صادر می‌شود و از همه مهم‌تر این است که در تولید فولاد به خودکفایی رسیده‌ایم و از طرفی در زمینه تولید فولاد جایگاه دهم جهان را به‌دست آورده‌ایم.

سرقینی بابیان اینکه سهم جمهوری اسلامی در تولید فولاد، در منطقه ۶۵ درصد است، تصریح کرد: در طول ۸ ماهه سالجاری تولید فولاد، در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۸ درصدی داشت این در حالی است که افزایش ظرفیت تولیدی فولاد، در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن قطعاً تحقق می‌یابد.

 

*** افزایش ۱۱ برابری تولید سیمان در کشور 

 

وی در ادامه با ذکر این‌که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید سیمان در کشور ۸ میلیون تن در سال بود، گفت: با گذشت چهل از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید سیمان در کشور از ۸ میلیون تن به ۸۸ میلیون تن در سال رسیده است که به عبارتی ظرفیت تولید سیمان ۱۱ برابر افزایش‌یافته است.

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز داشت: خوشبختانه امروز هم در تولید فولاد و هم در تولید سیمان نه‌تن‌ها واردکننده نیستیم بلکه توانسته‌ایم جایگاه صادرات عمده سیمان را در دنیا به نام جمهوری اسلامی ایران کسب کنیم.

سرقینی از صادرات سالانه ۱۵ میلیون تن سیمان تولید کشور به اقصی نقاط دنیا خبر داد.

 

*** شرایط تولید صنایع معدنی در کشور 

 

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تولید صنایع معدنی کشور در چه شرایطی است؟ گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی «مس» در کشور تولید نمی‌شد، اما زیرساخت‌ها و زیربنا‌های معدن مس سرچشمه آماده‌شده بود.

معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از تولید ۲۴۰ هزار تن مس طی سالجاری در کشور خبر داد و یادآور شد: از مجموع تولید ۲۴۰ هزار تن مس در کشور حدوداً نیمی از تولیدات نیاز کشور است و نیم دیگر آن را صادر می‌کنیم.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با تأکید بر خودکفایی در صنعت تولید فولاد گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی هیچ‌گونه تولیدی در زمینه «روی» نداشتیم، ولی اکنون ۲۲۰ هزار تن روی در کشور تولید می‌شود، گفت: خوشبختانه در تولید صنایع معدنی طی چهل سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی به دستاورد‌های بزرگی دست یافته‌ایم که به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه با دوران پیش از انقلاب اسلامی نیست.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع