اخبار برگزیده

کد خبر:108472
پ
فریال
در گفت و گو با رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران بررسی شد؛

خدمات متنوع به صنایع از دریچه بورس کالا

 رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران از برنامه‌های آتی بورس کالا به منظور ارائه خدمات جذاب و متنوع به صنایع خبر داد.

 رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران از برنامه‌های آتی بورس کالا به منظور ارائه خدمات جذاب و متنوع به صنایع خبر داد.

 

*** کارکردهای بورس کالا در اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران با اشاره به کارکردهای بورس کالا در اقتصاد گفت:

هدف اصلی از راه اندازی بورس کالای ایران، اصلاح ساختارهای سنتی در اقتصاد و اجرای سیاست‌های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی بوده است، به طوریکه می‌توان گفت با تأسیس این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار محور آغاز شد.
فریال مستوفی افزود: بورس کالا در این سال‌ها باعث ایجاد شفافیت و حذف رانت ها در حوزه‌های مبادلات کالا شده است که این روند را با شفافیت و فراهم کردن زمینه نظارت‌های درست، انجام داده است.
مستوفی با بیان اینکه واقعی شدن قیمت‌ها و کنار رفتن واسطه‌ها به معضلی قدیمی در جامعه ما مبدل شده است، اظهار داشت:

راهکار حل این معضل، احترام به مکانیسم بازار با ابزار بورس کالا است به طوریکه این بورس می‌تواند به ارزش واقعی محصولات و سهام شرکت‌ها کمک کند و سرمایه گذاران و سهامداران به وسیله مانیتور کردن اوضاع، بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری اتخاذ کنند.  

 

*** برنامه‌های توسعه‌ای بورس کالا

 

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران به برنامه‌های توسعه‌ای بورس کالا اشاره کرد و گفت:

بررسی برنامه‌های آتی بورس کالا بیانگر پیاده سازی معادلات تهاتری، معاملات حق امتیاز، اوراق خرید دِین، راه اندازی روش‌های مناقصه‌ای و توسعه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالاست که این برنامه‌ها به معنای ارائه خدمات جذاب و متنوع به صنایع است.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات اساسی که ما در جامعه داریم، مسئله واسطه گری‌های مخرب است که فعالان اقتصادی از این موضوع بسیار ناراحت هستند؛ زیرا در بسیاری از موارد سود اصلی را واسطه‌ها بدون گذاشتن سرمایه آنچنانی می‌برند، در صورتی که زحمت کار را تولید کنندگان می‌کشند. در این میان می‌توان با افزایش جذابیت بازارهای مالی، واسطه‌ ها را به سمت این بازارها سوق داد تا تولید کشور و محصولات مهم و اساسی از ورود واسطه‌ها در امان باشند.

 

***  نارضایتی فعالان بازار سرمایه

 

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران تصریح کرد: از دیگر مسائلی که طی این سال‌ها برای اقتصاد و تولید کشور معضل ایجاد کرده، مسئله قیمت‌های دستوری است؛ این اتفاق به تازگی نیز بار دیگر در اقتصاد امتحان شد و نارضایتی فراوان فعالان بازار سرمایه را به همراه داشت.

مستوفی گفت: در اصل هیچ قیمت گذاری نباید دستوری باشد و اصولا در علم اقتصاد همیشه قیمت را عرضه و تقاضا باید مشخص کند چون اگر نرخ دستوری باشد، مسائل دردسرساز زیادی در بخش‌های دیگر به وجود می‌آید.

 
به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران در پایان تأکید کرد: به اعتقاد بنده باید دوران فعالیت‌های مخفی در اقتصاد پایان یابد که در حوزه بازارها اگر عمده محصولات در بورس کالا عرضه شود، امکان مانیتورینگ مبادلات برای همه ایجاد می‌شود و بسیاری از مشکلات کنونی خاتمه می‌یابد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر