کد خبر:108045
پ
مرز فعال زمینی و آبی
طی ۹ ماهه سال جاری رقم خورد

ترانزیت ۷ میلیون تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور

بیش از ۷ میلیون و ۶۵هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴درصد افزایش داشته است.

بیش از ۷ میلیون و ۶۵هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴درصد افزایش داشته است.

 

*** مجموع کالاهای ترانزیت شده در نه ماهه نخست سال‌جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی اظهار داشت:

طی مدت ۹ ماهه سال جاری از مجموع کالاهای ترانزیت شده، ۲ میلیون و ۶۳۷هزار تن را مواد نفتی و ۴میلیون و ۴۲۷هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، قطعات یدکی ، انواع پنبه، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بوده است.

 

*** ترانزیت کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی

 

رضا نفیسی در ادامه افزود: در مدت زمان یاد شده، از میان مرزهای فعال آبی بندر شهید رجایی با ۲ میلیون و ۶۷هزار تن معادل ۲۹ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود.

در بین ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور پس از آن مرزهای پرویزخان با ۲۲ درصد ، بازرگان و باشماق با ۱۰درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی، بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود:

بیشترین حجم مسیرهای پرتردد کالا از مرزهای فعال زمینی و آبی کشور طی مدت مذکور از پرویزخان به بندر امام، بندر شهید رجایی به مرز باشماق و بندر شهید رجایی به مرز دوغارون بوده است.

 

*** افزایش سهم ناوگان ایرانی در ترانزیت و حمل و نقل بین المللی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی در پایان اظهار داشت:

از اولویتهای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، افزایش سهم ناوگان ایرانی در ترانزیت و حمل و نقل بین المللی می‌باشد. بطوریکه طی مدت مذکور ۷۳ درصد ترانزیت توسط ناوگان ایران انجام شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع