کد خبر:108077
پ
سامانه ثبت دادخواست
در ایام دهه فجر انجام خواهد شد

رونمایی و راه‌اندازی سامانه ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی کارگران

رونمایی و راه‌اندازی سامانه ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی کارگران در ایام دهه فجر انجام خواهد شد.

رونمایی و راه‌اندازی سامانه ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی کارگران در ایام دهه فجر انجام خواهد شد.

 

*** الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دادخواست‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دادخواست‌ها در کاهش مراجعات گفت:

سامانه جامع روابط کار دارای ۳۶ زیر مجموعه است که دو سامانه الکترونیکی ثبت دادخواست و دادرسی الکترونیکی دهه فجر امسال رونمایی و راه اندازی خواهد شد.

آنطور که وی گفته، طرز کار سامانه الکترونیکی دادخواست و دادرسی به نحوی است که بر اساس مقررات مربوط به آیین دادرسی کار که در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی کار رسیده باید تغییراتی در آن انجام شود و در همین زمینه پس از بررسی‌های لازم در کمیته روابط کار شورای عالی کار این موضوع مطرح و مقرر شد تا یک فصل تحت عنوان دادرسی الکترونیکی به آیین دادرسی کار اضافه شود.

 

*** راه اندازی سامانه جامع روابط کار

 

بسیاری از کارشناسان راه اندازی سامانه جامع روابط کار و دو سامانه مهم زیرمجموعه آن یعنی سامانه ثبت دادخواست و سامانه ثبت دادرسی الکترونیکی کارگران را گام مثبتی در جهت شفاف سازی مسایل مربوط به کارگر و کارفرما دانسته و معتقدند ایجاد شفافیت در وزارت عریض و طویل کار موجب می‌شود تا روابط کار و بسیاری از امور مربوط به کارگر و کارفرما از نظم و ساماندهی بالایی برخوردار شود.

در همین راستا حمید نجف، کارشناس اقتصادی گفت: ثبت و وارد کردن اطلاعات کارگران و کارفرمایان در این سامانه به تشکیل یک بانک اطلاعاتی قوی از کارگران و کارفرمایان و شفاف‌سازی قراردادهای کار و وضعیت اشتغال و بیکاری افراد کمک می‌کند.

او معتقد است هرچه در بستر فضای مجازی و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی به سمت شفافیت برویم، آثار و نتایج و پیامدهای مثبتی به دنبال دارد و وزارت کار از این امر متنفع می‌شود.

 

*** بخش‌های مختلف سامانه جامع روابط کار

 

این کارشناس اقتصادی پیشنهاد کرد: سامانه ثبت دادخواست و سامانه ثبت دادرسی الکترونیکی کارگران که با هدف شفاف‌سازی امور راه‌اندازی شده در مورد سایر بخش‌ها و سازمان‌ها به ویژه بیمه‌ها، خدمات درمانی و بخش‌های مالی سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های اقماری آن هم به اجرا درآید.

گفتنی است، سامانه جامع روابط کار که مرداد ماه سال گذشته رونمایی شد، از چند زیرمجموعه شامل ثبت دادخواست‌ها، ‌ بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور، حفاظت فنی و ایمنی، آموزش ایمنی نیروهای کار، بیمه بیکاری، بازرسی کار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، بیمه کارگران ساختمانی و طبقه‌بندی مشاغل تشکیل شده است.

این سامانه ضمن تفکیک نوع قراردادهای کار اعم از دائم و موقت، کنترل و نظارت بر انعقاد قراردادها را بهبود بخشیده، زمینه شناسایی و ساماندهی قرارداده را فراهم می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به اعلام معاونت روابط کار، قرار است دو سامانه مهم زیرمجموعه آن یعنی سامانه ثبت دادخواست و سامانه ثبت دادرسی الکترونیکی کارگران دهه فجر امسال رونمایی و عملیاتی شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع