اخبار برگزیده

کد خبر:107970
پ
دام زنده
دبیر ستاد تنظیم بازار خبر داد

واردات هفته‌ای ۵ هزار تن دام زنده در اواخر دی

دبیر ستاد تنظیم بازار از واردات هفته‌ای ۵ هزار تن دام زنده کوچک در آینده و مشارکت تعاونی‌ها در تأمین کالاهای اساسی خبر داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار از واردات هفته‌ای ۵ هزار تن دام زنده کوچک در آینده و مشارکت تعاونی‌ها در تأمین کالاهای اساسی خبر داد.  

 

*** مشارکت تعاونی‌ها در تأمین کالای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در نشست صبحانه کاری با مدیران اتحادیه‌های تعاونی‌های تولید و مصرف در اتاق تعاون ایران درباره نقش تعاونی‌ها در توزیع کالاهای اساسی گفت:

قرار است  تعاونی‌ها، ۵۳ میلیون تن کالای اساسی را توزیع کنند، بدین منظور  ۸.۵ میلیارد یورو از هزینه این طرح را در اختیار اتاق تعاون قرار خواهیم داد. 

قبادی با بیان این‌که یکی از اشکالات دولتی‌ها باورنکردن آغاز جنگ تمام‌عیار آمریکا علیه ایران است، افزود:

با توجه به این موضوع، تنها راه نجات کشور ایران تولید و صادرات است و کنار این دو، تنظیم بازار و اشتغال نیز خود به خود ایجاد خواهد شد.

وی یکی دیگر از اشکالات موجود در کشور در فضای جنگ اقتصادی را صادرات کالاهای خام دانست و  در ادامه گفت:

این روند بدترین جفا به کشور است. به طور مثال اعضای ستاد تنظیم بازار با صادرات گوجه تنها به شکل رب یا فرآورده موافق بود  اما وزیر صنعت، معدن و تجارت، مجوز صادرات گوجه‌ی کشاورزان بوشهری را که  روی دست آنها مانده بود صادر کرد. 

 

*** ممنوعیت واردات شیرخشک

 

دبیر ستاد تنظیم بازار ضمن بیان خارج شدن  گندم برای مصارف آزادپز تا پایان امسال از بورس کالا و ارسال مستقیم آن به کارخانه‌های آسیاب گندم  درباره شیرخام گفت:

در این ستاد رقم خرید شیرخام از دامدار کیلویی ۲۰۰۰ تومان تعیین شد اما اتفاق بدی که افتاد، این بود که بخشی از شیرخشک قاچاق می‌شد.

وی ادامه داد: صلاح نمی‌بینم که شیرخشک وارد شود چون به اندازه کافی شیر در کشور تولید شده و سالانه ۹ میلیون تن تولید شیرخام داریم.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مشکل مالیات شرکت‌های تولیدی گفت:

آمادگی داریم برای سال آینده سقف مالیات شرکت‌ها را معادل سقف مالیاتی سال قبل تعیین کنیم و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با این موضوع موافق است.

 

*** ۱۶ فروند کشتی نهاده دامی منتظر تخلیه است

 

قبادی درباره افزایش قیمت نهاده‌های دامی با اشاره به واردات هفته‌ای ۵هزارتن دام زنده در اواخر دی اظهار داشت:

اکنون ۱۶ فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی معادل یک میلیون تن نهاده، ۴۵ روز است که در حال پرداخت دموراژ به کشتی است که هزینه دموراژ هر کشتی روزی ۱۵۰ میلیون تومان می‌شود و واردکننده نهاده‌ها مجبور است این مبلغ را در قیمت تمام شده نهاده‌ها وارد کرده و سبب افزایش قیمت آن از ۱۲۲۰ تومان در هر کیلو به ۱۳۵۰ تومان شده است.

وی درباره کمبود سیب درختی گفت: در سال جاری ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن کاهش تولید سیب داشتیم و از سوی دیگر ۶ برابر سال گذشته صادرات این محصول را داشته‌ایم.

من مطمئن هستم که در شب عید سال جاری با مشکل کمبود سیب درختی مواجه خواهیم شد.

 

*** واردات دام زنده از هفته آینده؛ هفته ای ۵ هزارتن

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که  بخشی از توزیع گوشت وارداتی به تعاونی‌های مصرف واگذار می‌شود، افزود:

قرار است این موضوع را در ستاد تنظیم بازار  تصویب کنیم. همچنین از هفته آینده هفته‌ای ۵۰۰۰ تن دام زنده کوچک از فرودگاه پیام وارد می‌شود و ۲۴ ساعت بعد کشتار و توزیع می‌شود.

 

*** خارج شدن از تحریم لاستیک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در پایان درباره  لاستیک کامیون گفت:

در سفر اخیری که با ظریف به هند داشته‌ایم، قرار شد این کشور ما را از تحریم لاستیک خارج کرده و از امروز لاستیک از هند وارد کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع