اخبار برگزیده

کد خبر:107222
پ
صادرات غیر نفتی
سازمان توسعه تجارت ایران:

صادرات غیر نفتی کشور ۱۵ درصد افزایش یافت

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیر نفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی در ۹ ماهه نخست سال ۱۵ درصد رشد کرده و در مجموع تراز تجاری کشور در بخش غیر نفتی مثبت شده است.

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیر نفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی در ۹ ماهه نخست سال ۱۵ درصد رشد کرده و در مجموع تراز تجاری کشور در بخش غیر نفتی مثبت شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صادرات غیر نفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی در ۹ ماهه سال جاری به ارزش ۳۰ میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار برآورد شده است که در مقایسه با رقم ۲۶ میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد رشد داشته است.

همچنین صادرات غیر نفتی با احتساب میعانات گازی ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار محاسبه شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴/۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

واردات کالا به کشور به ارزش ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار صورت گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.

طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷، از بخش‌های عمده صادراتی، محصولات پتروشیمی به ارزش ۱۱ میلیارد و ۴۵۵ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۳۱ درصد رشد ارزشی داشته است.

 

*** صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه

محصولات گروه صنعت نیز به ارزش ۱۴ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین محصولات کشاورزی با ۲ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۷ درصدی را نشان می‌دهد.

کالاهای صادراتی ایران به کشور عراق با ارزش ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار همراه با رشد ارزشی ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، صادرات به ترکیه به ارزش ۱ میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار با ۲۲ درصد رشد ارزشی و صادرات به افغانستان با ۲میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار و رشد ۱۶ درصدی صورت گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با احتساب رشد صادرات غیر نفتی کشور، تراز تجاری کشورمان با ۱۲ کشور از ۱۳ کشور همسایه مثبت برآورد شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع