کد خبر:107188
پ
خصوصی سازی
نایب رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق ایران:

در کشور ایران خصوصی‌ سازی صورت نگرفته است

نایب رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران معتقد است در ایران صرفا رویکرد واگذاری اتخاذ شده است نه خصوصی سازی.

نایب رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران معتقد است در ایران صرفا رویکرد واگذاری اتخاذ شده است نه خصوصی سازی.

*** مشکل خصوصی سازی در کشور

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران، گفت: مهمترین مشکل در ارتباط با خصوصی سازی در کشور این است که در این ارتباط صرفا رویکرد واگذاری اتخاذ شده است نه خصوصی سازی.

فرشید شکرخدایی، در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با تاکید بر اینکه در بحث واگذاری ها باید به مقوله افزایش اشتغال، جلوگیری از کاهش آن و همچنین افزایش بهره وری توجه شود، ادامه داد:

متاسفانه در رویکردی که در امر واگذاری در کشور وجود دارد به به چنین موضوعاتی چندان توجه نمی‌شود چنان که می‌بینیم در بسیاری از واگذاری‌ها میزان افزایش بهره وری کم بوده و میزان اشتغال کاهش پیدا کرده است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که این واگذاری‌ها اقدام به خرید بنگاه‌های اقتصادی کرده‌اند رویکرد شان افزایش بهره‌وری و اشتغال نبوده و در واقع فقط به برآورد دارایی‌ها وقیمت زمین بنگاه اقتصادی خریداری شده توجه داشته اند، ادامه داد:

طبق آمار سازمان خصوصی‌سازی در مورد هر واگذاری به صورت متوسط حدود ۲۰ شکایت ثبت شده است.

 

*** افزایش احتیاط و کاهش ریسک پذیری در واگذاری‌ها

 

این مقام مسئول در اتاق ایران با بیان اینکه اختیارات داده شده به سازمان خصوصی‌ سازی دراین ارتباط به اندازه کافی نیست و در این سازمان شاهد افزایش احتیاط و کاهش ریسک پذیری در ارتباط با موضوع واگذاری‌ها هستیم، ادامه داد:

در حال حاضر حدود ۵ درصد از واگذاری‌ها در کشور از طریق مذاکره صورت می‌گیرد و بیشتر این واگذاری‌ها از طریق مزایده است.

یعنی هر کسی که قیمت بیشتر را ارائه کند صاحب آن بنگاه اقتصادی می‌شود و قطعاً در این رویکرد به موضوع افزایش بهره وری و توسعه اشتغال توجهی نمی‌شود.

 

***  نباید مالکیت بنگاه‌ها واگذار شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران، در بخشی دیگر از مصاحبه خود با برنامه رویداد رادیو گفت و گو با بیان اینکه در راستای حل این مشکل، اتاق ایران راه حل ها و پیشنهاداتی را منتشر کرده و در اختیار مسئولان قرار داده است در تشریح بخشی از این راهکارها گفت:

ما معتقدیم در امر واگذاری در وهله اول نباید مالکیت بنگاه‌ها واگذار شود بلکه باید این مالکیت در دست دولت باقی بماند و مدیریت بنگاه اقتصادی به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شود با شرط این که اشتغال حفظ شود و بهره برداری افزایش پیدا کند.

سپس اگر در مدت چند سال مشخص مدیریت بنگاه اقتصادی توانست این مولفه ها را حفظ و ارتقا دهد، طی قراردادی مالکیت آن بنگاه به گروهی که مدیریت این بنگاه اقتصادی را بر عهده دارد، واگذار شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع