کد خبر:106656
پ
وزارت صنعت، معدن و تجارت

عملکرد هفت ماهه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت

عملکرد هفت ماهه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد صدور پروانه بهره برداری معدنی در ۱۲ استان از نظر تعداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال بین هفت تا ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

عملکرد هفت ماهه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد صدور پروانه بهره برداری معدنی در ۱۲ استان از نظر تعداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال بین هفت تا ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

 

*** کاهش صدور پروانه‌های بهره برداری معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع  از جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت با وجود رشد صدور پروانه‌های بهره برداری معدنی در ۱۲ استان، در کل کشور این شاخص ۲۱ درصد کاهش یافته است.

در مجموع عملکرد بخش معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره یاد شده در همسنجی با پارسال از نظر میزان استخراج اسمی و نیز تعداد اشتغال به ترتیب ۵۵٫۶ و ۲۴ درصد کاهش نشان می دهد.

 

استان های مازندران، ایلام و قزوین از نظر تعداد پروانه های بهره برداری معدن به ترتیب از ۵۰۰، ۴۰۰ و ۱۲۵ درصد، رشد در هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه در سال گذشته برخوردار شدند.

 

*** بیشترین کاهش صدور تعداد پروانه های بهره برداری معدن در کشور 

 

علاوه بر این استان های زنجان، مرکزی و فارس به ترتیب با ۶۳٫۲، ۵۹٫۳ و ۵۳.۳ درصد بیشترین کاهش صدور تعداد پروانه های بهره برداری معدن در دوره مورد بررسی را داشتند.

مجموع تعداد پروانه های بهره برداری معدن در دوره این گزارش به رقم ۳۳۱ رسید و میزان استخراج رسمی نیز ۱۱۹ میلیون و ۴۸ هزار تن ثبت شده و شمار اشتغال نیروی کار هم ۲ هزار و ۵۶۴ نفر در نظر گرفته شد.

 

 

*** بیشترین و کمترین میزان رشد استخراج رسمی معدن در کشور 

 

بر پایه آمارهای مورد بررسی از لحاظ میزان استخراج رسمی معدن، استان های مازندران، سیستان و بلوچستان و ایلام به ترتیب با ۵۸۵، ۳۸۲٫۶ و ۲۳۰٫۷ درصد بیشترین رشد را در سطح کشور در دوره مورد بررسی داشتند و استان های کرمان، منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو (آذربایجان شرقی) و یزد به ترتیب با ۹۳٫۹، ۹۰٫۵ و ۸۳٫۹ درصد در هفت ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال بالاترین افت را نشان می دهد.

همچنین در زمینه میزان اشتغال پیش بینی شده استان های مازندران، چهارمحال و بختیاری و ایلام به ترتیب با ۹۰۰، ۲۸۳٫۳ و ۲۲۷٫۳ درصد بیشترین افزایش را نسبت به هفت ماهه ۹۶ دارند و از سوی دیگر استان های البرز، زنجان و لرستان به ترتیب با ۹۶٫۴، ۷۳٫۱ و ۶۹٫۱ درصد بالاترین کاهش پیش بینی اشتغال را در مدت این گزارش داشتند.

 

 

*** بررسی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

بررسی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که میزان حقوق دولتی اخذ شده از معادن فعال کشور در مدت هفت ماهه امسال به رقم بیش از چهار هزار و ۱۸۶ میلیارد و ۸۲۲ میلیون ریال رسید؛ این رقم در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال که افزون بر چهار هزار و ۷۲۵ میلیارد و ۲۷۶ میلیون ریال بود، ۱۱٫۴ درصد کاهش داشت.

مهرماه امسال بیش از ۷۹۸ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال حقوق دولتی از معادن فعال وصول شده بود که بیش از ۱۹ درصد مجموع حقوق دولتی اخذ شده در هفت ماهه امسال را نشان می دهد.

بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از پنج هزار و ۵۰۰ معدن دارای پروانه بهره برداری بوده و افزون بر سه هزار و ۳۰۰ معدن در کشور فعال است و بقیه در مراحل تجهیز قرار دارند.

گزارش های منتشر شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، در سال های فعالیت دولت یازدهم (۹۶- ۱۳۹۲) بطور متوسط از معادن فعال کشور سالیانه حدود ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی استخراج شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جمهوری اسلامی ایران حدود ۶۰ میلیون تن ذخایر معدنی شناسایی شده دارد که از این رقم بالغ بر ۴۰ میلیون تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع