کد خبر:106277
پ
ستاره خلیج فارس
معاون وزیر نفت خبر داد

افتتاح فاز سوم بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

معاون وزیر نفت از افتتاح فاز سوم بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس خبر داد. 

معاون وزیر نفت از افتتاح فاز سوم بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس خبر داد. 

 

*** افزایش ظرفیت بنزین سازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر نفت در ارتباط با افتتاح فاز سوم بنزین سازی، بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بندرعباس اظهارداشت: ظرفیت تولید بنزین هر فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ۱۲ میلیون لیتر در روز است و با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت فازهای اول و دوم، تا پایان سال ۴۴ میلیون لیتر بنزین در روز تولید می‌کند.

علیرضا صادق آبادی گفت: بیش از ۳۰ درصد بنزین کشور را پالایشگاه ستاره خلیج فارس تامین می‌کند.

 

*** ۱۰۵ میلیون لیتر ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور 

 

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پایان هفته، ظرفیت تولید بنزین کشور به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

علیرضا صادق‌آبادی، با اشاره به این که ظرفیت تولید بنزین کشور در آبان‌ ماه سال گذشته، ۶۳ میلیون لیتر در روز بود، افزود: این مقدار در دی‌ ماه سال گذشته با تثبیت تولید در فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۲۴ درصد افزایش یافت و  به ۷۸ میلیون لیتر در روز رسید.

وی، ظرفیت تولید بنزین در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ را ۹۵ تا ۹۷ میلیون لیتر در روز عنوان و تاکید کرد: هم اکنون در حال آماده‌سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین و یک جهش بزرگ برای آخر هفته جاری هستیم.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تولید روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در کشور افزون بر تامین نیاز داخل، حدود ۲۰ میلیون لیتر نیز تفاوت تولید و مصرف در ۶ ماه دوم سال خواهیم داشت.

 

*** راه‌اندازی فاز سوم با استفاده از توان نیروهای داخلی

 

معاون وزیر نفت به همزمانی تحریم‌های جدید و مشکلات نقل و انتقال کالا و ارز با آغاز اجرای فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این موضوع مشکلات جدیدی سر راه اجرای این پروژه قرار داد که به لطف خدا با تلاش همه مدیران و کارکنان پالایشگاه بر این مشکلات فائق آمدیم.

وی تصریح کرد: همه مراحل پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با استفاده از توان نیروهای داخلی شرکت و بدون حضور نمایندگان شرکت‌های خارجی انجام شده است.

 

*** آغاز فاز چهارم با منابع صندوق توسعه ملی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر نفت با اشاره به این که وام ۲۶۰ میلیون یورویی صندوق توسعه ملی زمانی به این پروژه اختصاص یافت که مراحل ساخت و نصب فاز سوم پروژه نیز انجام شده بود، تصریح کرد: این مبلغ قرار است صرف بدهی‌های موجود یا اجرای فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس شود.

وی با تاکید بر این که منابع مالی این پروژه با اتکا به تولید محصولات داخلی پالایشگاه تامین شده است، افزود: فاز دوم و سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اتکا به منابع داخلی تکمیل شد، این امر بدون حمایت‌ها و راهنمایی‌های وزیر نفت امکان‌پذیر نبود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبر گزاری صنایع