اخبار برگزیده

کد خبر:106171
پ
حسن روهانی
رئیس جمهور تاکید کرد؛

مصرف بی‌رویه از مشکلات صنعت آب و برق کشور

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که در تابستان مشکل آب و برق داریم، مصرف بی‌رویه را از مشکلات صنعت آب و برق کشور دانست.

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که در تابستان مشکل آب و برق داریم، مصرف بی‌رویه را از مشکلات صنعت آب و برق کشور دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه، ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷) در نشست با وزیر و مدیران ارشدوزارت نیرو اظهار کرد:

آب و برق امنیت خاطر و آرامش مردم را به وجود می‌آورد.

 

*** وجود مشکلات در زمینه صنعت آب و برق در سال ۹۷

 

حسن روحانی افزود: ما در سال ۹۷ در زمینه صنعت آب و برق مشکلاتی داشتیم.

زمانی در دولت یازدهم آقای چیت چیان آمد و گفت اگر این فلان مبلغ اختصاص پیدا نکند و فلات اتفاق نیفتاد مجبوریم آب را در تهران جیره بندی کنیم؛ بنابراین دولت اقدامات سریعی انجام داد و اتصال آب سد ماملو به شبکه انجام شد.

تراز آب و برق ما تراز مثبت نیست البته در برخی فصل‌ها تراز مثبت است.

 

*** در تابستان مشکل آب و برق داریم

 

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با بیان این‌که ما در تابستان مشکل آب و برق داریم، گفت:

شاید در برخی سال‌ها در زمینه آب و برق مشکل کمتری داشته باشیم اما باید مبنا را بر ادامه خشکسالی بگذاریم زیرا در یک منطقه خشک قرار گرفتیم.

اینکه با بتوانیم با باروری ابرها مشکل آب را حل بکنیم خیلی به ذهن آدم نمی‌چسبد.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق گفت: باید از مقدار آبی که داریم به درستی حفاظت کنیم و حواس‌مان به هدر رفت آب باشد.

 

*** کاهش تلفات برق

 

روحانی گفت: وزارت نیرو تلفات برق را از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد رسانده که کار بزرگی است، باید تلفات آب هم به حداقل برسد.

 

*** انتقال آب از دریای خزر و دریای عمان

 

رئیس‌جمهور با بیان مشکلات صنعت آب و برق و با اشاره به حاشیه‌های اظهاراتش در مورد انتقال آب از دریای خزر و دریای عمان گفت:

کل آبی که می‌توانیم از دریا بیاوریم فقط یک درصد است. کل دعوا برای این یک درصد است در حالی که اگر از آب به درستی حراست شود ۶ تا ۷ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده و سود می‌بریم.

وی مصرف بی‌رویه را یکی از مشکلات صنعت آب و برق دانست و گفت: عمل صالح فقط نماز و روزه نیست بلکه معنای وسیعی دارد، امر به معروف فقط مربوط به حجاب نیست.

کسی که آب را اسراف می‌کند منکر انجام می‌دهد. اگر برنامه‌ریزی کنید که مصرف آب کاهش یابد نهی از منکر کرد‌ه‌اید و عمل بزرگی انجام داده‌اید.

روحانی با اشاره به خاطراتش از امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی با سه مشت آب وضو می‌گرفت.

 

*** استفاده از رسانه‌ها و تبلیغات مردم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق ادامه داد: باید با استفاده از رسانه‌ها و تبلیغات مردم را به معروف هدایت کنیم.

وی تاکید کرد: استفاده از وسایل پرمصرف برقی در ساعت پیک مصرف منکر است و عدم استفاده از این وسایل عین معروف است.

باید فرهنگ درست مصرف کردن آب و برق را به مردم آموزش دهیم.

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق ادامه داد: خدمت رهبری که می‌رسیم و گاهی از یک اتاق به اتاق دیگر می‌رویم ایشان بلافاصله چراغ اتاقی که ترک می‌کنیم را خاموش می‌کنند.

 

*** لزوم استفاده از سیاست‌های تشویقی برای مصرف آب و برق

 

روحانی با تاکید بر لزوم استفاده از سیاست‌های تشویقی برای مصرف آب و برق اظهار داشت:

باید مردم را به استفاده از سیستم‌های هوشمند آب و برق تشویق کنیم. در بسیاری از کشورها آب مصرفی مجددا تصفیه شده و به چرخه مصرف بازمی‌گردد.

 

*** اصلاح وسایل برقی پرمصرف

 

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با تاکید بر لزوم اصلاح وسایل برقی پرمصرف گفت:

کولر صالح و غیرصالح داریم کولری که کم مصرف می‌کند صالح است و کولری که مصرف بالایی دارد ناصالح است.

مصرف دستگاه‌های سرمازا موجب کمبود آب در تابستان می‌شود.

باید صنعت به کمک ما بیاید تا تجهیزاتی ساخته شود که مصرف آب و برق آنها کمتر باشد.

 

*** اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی

 

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی گفت:

باید محاسبه دقیقی صورت گیرد که هر محصول کشاورزی با چه مقدار آب و برق تولید و هر محصول کشاورزی به چه قیمتی برای ما تمام می شود.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق ، کشت فراسرزمینی را یکی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب خواند و گفت:

در این شیوه می‌توانیم از کشورهایی زمین اجاره کنیم و محصول بکاریم. نخست وزیر تایلند در سفر اخیری که به این کشور داشتم اعلام کرد زمین‌های فراوانی در این کشور وجود دارد و ایران می‌تواند در این زمین‌ها برنج بکارد.

 

*** سیستم‌های آبیاری نوین

 

وی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق تاکید کرد: نباید در شهرهایی که کمبود آب وجود دارد به سراغ کشت محصولات آب برویم.

باید محصولاتی در این شهرها کشت شود که به آب کمتری نیاز دارد.

کشت گلخانه‌ای و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین، مصرف آب را به شدت کاهش می‌دهد.

روحانی با اشاره به این‌که نمی‌توانیم تا قیامت سد بسازیم، گفت:

ساخت سد در برخی موارد آثار مخربی دارد و موجب خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه ها می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق تصریح کرد: اگر اقدامات دولت یازدهم نبود، دریاچه ارومیه سال گذشته به طور کامل خشک شده بود و گردوخاک ایجاد شده زندگی مردم و کشاورزی را از بین می‌برد.

 

*** برجام یکی از خیرات دولت یازدهم

 

وی اظهار داشت: برجام یکی از خیرات دولت یازدهم است که خیرات آن برای همیشه می‌ماند. مثل کار خیری است که پایان ندارد.

یکی از کارهای خیر دولت یازدهم برجام است، این دولت اقدامات زیادی انجام داده است.

 

*** اقدامات مهم دولت یازدهم

 

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق اظهار داشت: طرح تحول سلامت، احیای دریاچه ارومیه، انتقال آب، برق، گاز به روستاها، افزایش تولید در میادین مشترک گازی با قطر، ایجاد ۵ هزار کیلومتر راه آهن از اقدامات مهم دولت یازدهم است.

رئیس جمهور ادامه داد: چرا شما یکی را فقط چسبیده اید، متاسفانه رسانه های ما حرف نمی زنند. صدا و سیما هم فکر می کند تعریف از دولت مکروه است، در حالی که مستحب و واجب است.

وی با تاکید برای اینکه باید به مردم گزارش دهیم که دولت چه اقداماتی انجام داده است، گفت: در تولید گندم، گاز و گازوئیل به خودکفایی رسیده ایم و در تولید بنزین به زودی خودکفا خواهیم شد.

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق اظهار داشت: پیش از این نیازمند به خرید گاز بودیم. یکی از کشورهای همسایه به ۹ برابر قیمت گاز را در زمستان، سال‌های پیش به دولت قبل فروخت. سال گذشته همان کشور انتقال گاز را قطع کرد، ما اعتنا نکردیم و خودشان مجبور شدند مجدداً وصل کنند. این اثر خودکفایی است.

وی گفت: اگر کشور ما، کشوری نیازمند و ضعیف باشد، همه زور می‌گویند. اگر نیازمند شویم، کشوری که برایش فداکاری هم کردیم زور می گوید. بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط آمریکا زور می‌گوید. احتیاج و نیاز گاهی یک قدرت بزرگ را در هم می‌شکند.

 

*** باید روی پای خود بایستیم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق تصریح کرد: ما باید روی پای خود بایستیم، امسال در بخش آب و برق روی پای خود ایستاده‌ایم.

این افتخار ما است. باید تلاش کنیم فرهنگ مصرف اصلاح شود.

روحانی با اشاره به اینکه ما به آن صورت تبادل آب با کشورهای دیگر نداریم، اظهار داشت: البته ممکن است در آینده بتوانیم در شرایط خاصی این اقدام را انجام دهیم اما در برق، دیپلماسی برق وجود دارد و تعاملات میان کشورها در این زمینه وجود دارد.

 

*** صادرات برق به کشورهای همسایه

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق تأکید کرد: اگر بتوانیم برق را به کشورهای همسایه و منطقه صادر کنیم، اقدام بزرگی است و حتی اگر بتوانیم به شبکه‌های بزرگ آسیایی و اروپایی در این زمینه وصل شویم، اقدام بسیار خوبی است و باید این کار دنبال شود.

وی با بیان اینکه هیچ دولتی در زمینه آب به اندازه دولت یازدهم سرمایه‌گذاری نکرده است، تصریح کرد:

این دولت بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه آب کرده است و همچنین در زمینه برق هم سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته است و بیش از ۹۰۰۰ مگاوات است.

 

*** ارتقای ظرفیت نیروگاه‌های برق

 

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با تأکید بر اینکه همچنین ظرفیت نیروگاه‌های برق ما هم ارتقاء یافته است، ادامه داد:

تا پایان دولت دوازدهم هم به این ظرفیت ۱۲ هزار مگاوات افزوده می‌شود و همچنین زمانی که میزان تلفات کاهش یابد، ۲۵۰۰ مگاوات دیگر هم به این ظرفیت اضافه می‌شود.

 

*** مهار  ۵.۶ میلیارد مترمکعب آب

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق گفت: کاری که دولت یازدهم و انشاءالله دولت دوازدهم راجع به آب در غرب کشور انجام خواهد داد، همچنین اقداماتی که در بخش کشاورزی، آبرسانی، سدسازی و تونل در دستور کار دارد، بی‌نظیر است.

همچنین ۵.۶ میلیارد مترمکعب آب را مهار می‌کنیم و وارد بخش‌های غربی و مناطق گرمسیری کشور می‌شود که اقدام بزرگی است.

 

*** در دولت یازدهم و دوازدهم، کار فوق‌العاده‌ای صورت گرفته

 

وی بیان کرد: البته از دولت‌های قبلی هم تشکر می‌کنیم و از بعد از انقلاب، همه دولت‌ها به سهم خود در این زمینه کار کرده‌اند اما در دولت یازدهم و دوازدهم، کار فوق‌العاده‌ای صورت گرفته است که باید برای مردم توضیح بدهیم و تشریح کنیم.

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق یادآور شد: در بخش کشاورزی توانستیم ۳۰۰ هزار هکتار زمین خوزستان و ایلام و همچنین ۴۶ هزار هکتار زمین در زابل و سیستان را زیر کشت ببریم که کار بزرگ و بی‌نظیری بود اما معمولاً کارهایی که دولت یازدهم و دوازدهم انجام داده است، جزء پنهان‌ها به شمار می‌رود و آشکار و گفته نمی‌شود درحالی که در هیچ دولتی این اقدامات صورت نگرفته و این کارها جزو اقدامات بی‌نظیر دولت است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق بیان کرد: زمانی که مشکلی پیش می‌آید، همه کارهای بزرگی که شما انجام داده‌اید، فراموش می‌شود و دیگر حافظه در به یاد آوردن این کارهای بزرگ یاری نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه یک عدد بزرگ هر چقدر هم که بزرگ باشد، اگر در صفر ضرب شود، صفر می‌شود، افزود: ذهن مردم گاهی در مشکلات این است که کل کار دولت را ضربدر صفر می‌کنند و می‌گویند که این دولت برای ما چه کرده است و هیچ‌ کاری نکرده‌اند.

 

*** باید برای روز مبادا فکر کنیم

 

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق تأکید کرد: در این شرایط ما باید برای روز مبادا فکر کنیم و نگذاریم کار ما ضربدر صفر شود، از همین الان باید برای تابستان ۹۸ برنامه‌ریزی شود و اجازه ندهیم مشکلی برای مردم پیش آید.

رئیس‌جمهور گفت: البته ما به تنهایی قادر نیستیم که کاری انجام دهیم و هیچ‌کاری بدون ایثار و همکاری مردم به ثمر نمی‌رسد و دولت به تنهایی قادر نیست اقدامی کند بلکه باید دولت، ملت و رسانه‌ها در کنار هم باشند.

وی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با تأکید بر اینکه در زمینه نمک‌زدایی باید تلاش مضاعف صورت گیرد، افزود: شاید برای برخی مناطق کشور راهی جز این وجود نداشته باشد که آب دریا را شیرین کرده و منتقل کنیم و خدا را شکر سراسر جنوب کشورمان متصل به آب است و در بالا هم دریای خزر است؛ البته برای این اقدام باید مسائل زیست‌محیطی هم در نظر گرفته شود.

 

*** باید جنوب کشور را آباد کنیم

 

روحانی با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با بیان اینکه ما باید جنوب کشور را آباد کنیم چرا که برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و آبادانی آن با آب و برق صورت می‌گیرد، گفت:

حتی می‌توان برق کاملاً پاک را با نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های کوچک اتمی تأمین کرد و این اقدامات کاملاً شدنی است.

 

*** اهمیت دولت الکترونیک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمهور در پایان با اشاره به مشکلات صنعت آب و برق و با تأکید بر اینکه یکی دیگر از اقداماتی که باید صورت گیرد، دولت الکترونیک است و بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد:

قبوض آب و برق، هزینه‌های بسیار زیادی دارد و این فرآیند بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است و می‌توان آن را الکترونیکی کرد و این قبوض باید به تلفن همراه مردم ارسال شده و الکترونیکی شود.

همچنین از این طریق می‌توان پرمصرف‌ها و کم‌مصرف‌ها را مشخص و به آنان در قالب پیامک اعلام کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع